W jednośladowym siodlePrevious Article
Szlakiem browarówNext Article
Aktualności
  • Postanowienie Noworoczne – Zumba!Zumba została wymyślona przez przypadek. Twórca Zumby Alberto „Beto” Perez, pochodzący z Kolumbii, pewnego zwyczajnego dnia zapomniał przynieść kasetę z muzyką na zajęcia tańca towarzyskiego, które prowadził. Nie chcąc odwoływać [...]
  • City Hall i 100-lecie Niepodległości Polski!18 listopada uczciliśmy Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Było to niezwykle podniosłe i ważne dla Polonii wydarzenie, pełne wzruszeń i niespodzianek. W uroczystości w Ratuszu w Belfaście, udział wzięli znakomici [...]
  • Dzień Niepodległości na cmentarzu MilltownInicjatywa 11. Listopada oraz Polish Society Belfast jak co roku zorganizowały uroczystość obchodów Dnia Niepodległości Polski na cmentarzu Milltown w Belfaście. Podczas uroczystości przemówienie wygłosił inicjator tej corocznej akcji Paweł Romańczuk. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

AIKIDO – sposób na życie

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
AIKIDO – sposób na życie
Related Articles

 

Na co dzień pracuje w organizacji rządowej w Belfaście, ale jego pasją jest Aikido, z którym do czynienia ma od 21 lat! Posiada stopień mistrzowski nadany przez japońskiego mistrza. Jest także pedagogiem i fizjoterapeutą-masażystą. Obecnie otwiera szkołę, w której odbywać się będą: zajęcia Aikido w kilku grupach dla dzieci i dorosłych, kurs samoobrony oraz zajęcia ćwiczeń ogólnych. Piotr Staworzyński postanowił opowiedzieć nam o japońskiej sztuce samoobrony oraz o drodze harmonii ciała i umysłu.

 

Jakie są Pana osiągnięcia w Aikido?
Posiadam czarny pas i stopień mistrzowski pierwszy dan certyfikowany przez Hombu Dojo Tokyo Japan nadany przez mistrza japońskiego rezydującego w UK – Minoru Kanetsuka – 7 dan Aikido, oraz dyplom mistrzowski nadany przez Polską Federację Aikido. Posiadam kwalifikacje instruktora Aikido, samoobrony i rekreacji ruchowej nadane w Wielkiej Brytanii oraz osobne nadane w Polsce. Jestem zarejestrowany w International Aikido Federation, British Aikido Board i Kai Shin Kai Aikido.

 

Skąd wzięła się Pana pasja do sportów walki?
Gdy miałem około15 lat oglądałem filmy sensacyjne ze Stevenem Seagalem. Wtedy właśnie zachwycił mnie ten rodzaj sztuki walki – ruch, skuteczność, widowiskowość. W tym czasie dowiedziałem się, że kolega, który chodził do tej samej klasy, uprawiał Aikido. Zademonstrował mi kilka technik, i mimo, że byłem od niego dużo większy, a on był zaledwie adeptem, machał mną jak pluszowym misiem. Zafascynował mnie fakt, że mniejsza osoba może poradzić sobie z dużo większą i silniejszą. Wkrótce przepisałem się z karate-Oyama na Aikido. Przez wiele lat trenowałem Aikido u wspaniałego mistrza, później sam zostałem instruktorem i mistrzem.

 

Jakie są zalety i wady Aikido?
Korzyści płynące z ćwiczenia Aikido są ogromne. Uniwersalne to przede wszystkim zdrowy ruch, nabieranie energii, zyskiwanie umiejętności radzenia sobie w trudnych życiowych sytuacjach, umiejętność obrony przed napastnikiem i wiele innych. Kobiety mogą czerpać dodatkowe korzyści z Aikido takie jak: szczupła sylwetka, nabycie umiejętności samoobrony (na życzenie – branie udziału w zajęciach symulacji „sytuacji z ulicy” z udziałem panów z grupy Aikido dla dorosłych). Mężczyźni także zrzucą kilka kilogramów i poprawią energię życiową. Dzieci i młodzież z pewnością poprawią sprawność ruchową, inteligencję emocjonalną i neuromotoryczną, zyskają pewność siebie i przewagę nad innymi dziećmi – zarówno fizyczną, psychologiczną, emocjonalną i intelektualną w szkole i życiu prywatnym. Poza tym wszyscy będą dobrze się bawić, a poznawanie kultury Japonii, staże i szkolenia z udziałem mistrzów z Japonii i całego świata, to kolejne plusy.  Zagrożenia związane ze sportami walki to właściwie tylko i wyłącznie rzadko zdarzające się kontuzje. Wiadomo, że jest to sport kontaktowy i może się przydarzyć naciągniecie mięśni, ścięgien, itp. Wiele zależy od instruktora, a co za tym idzie, odpowiedniej dyscypliny ćwiczących (ważne, aby słuchali instruktora i wykonywali tylko polecone ćwiczenia – ja pilnuję, aby tak się działo).

 

Gdzie leży granica między obroną a agresją w sportach walki?
Granica jest zawsze bardzo cienka i trudno zauważalna. W Aikido to nie agresja, ale spokój i opanowanie oraz wieloletnie treningi i mistrzowska umiejętność wykorzystania technik sprawiają, że system ten pozwala bronić siebie i innych oraz nie krzywdzić przeciwnika. Aikido uczy jak wyzbyć się agresji, jak panować nad swoimi emocjami i jak rozładowywać agresję przeciwnika. Poznajemy jak unikać niepożądanych sytuacji, jak unieruchomić przeciwnika bez robienia mu krzywdy, lub nawet jak wyjść z konfrontacji bez walki.

 

Czym różni się Aikido od innych sportów walki?
Aikido wykorzystuje ruch po kole, siłę odśrodkową, siłę ataku przeciwnika i jego masę, dźwignie na stawy oraz techniki rzutowe. DO w Aikido znaczy droga – droga rozwoju ciała i umysłu, które są nierozłączne. Większość innych systemów opiera się na JUTSU i BUDO – drodze techniki, walki, wojny itp. W Aikido najlepszą drogą jest mądrość, wyuczona obrona, zrozumienie drugiego człowieka, nigdy atak.

 

Jak zachęciłby Pan czytelników do przyjścia na zajęcia?
Treningi Aikido to sposób na oderwanie dzieci od komputera czy telewizora, a dorosłych od codziennych zmagań z życiem. W dodatku Aikido jako aktywność fizyczna wpłynie dobrze na nasze samopoczucie, także na odporność organizmu i kondycję, a zajęcia z profesjonalistą i wieloletnim mistrzem będą pasjonujące!

 

 

WD

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Sport

Postanowienie Noworoczne – Zumba!

Postanowienie Noworoczne – Zumba!   0

Zumba została wymyślona przez przypadek. Twórca Zumby Alberto „Beto” Perez, pochodzący z Kolumbii, pewnego zwyczajnego dnia zapomniał przynieść kasetę z muzyką na zajęcia tańca towarzyskiego, które prowadził. Nie chcąc odwoływać [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!