Show Roberta czyli media o Lewandowskim!Previous Article
Praca przez agencję zatrudnieniaNext Article
baner-980px-x-90px
Aktualności
  • Dlaczego Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście?Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie, ma na koncie wiele sukcesów i bardzo szerokie plany na przyszłość. Rozmawiamy z dyrektor Beatą Dabrowską. NE: Od kiedy istnieje [...]
  • Polacy – jesteście mile widziani w NI!Z chwilą, gdy artykuł 50. został uruchomiony, w naszej lokalnej społeczności polskiej oraz wśród innych mniejszości pochodzących z Unii Europejskiej, zaistniały obawy i niepewność dotyczące przyszłości w Irlandii Północnej. Czy [...]
  • Zatrudnienie najwyższe od 1971Poziom bezrobocia w Wielkiej Brytanii jest najniższy od 11 lat, wzrosły również średnie płace. Obecnie zatrudnionych jest 31,81 miliona ludzi - o 560 tysięcy więcej niż rok temu. Dane wskazują także [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Belfast Castle i „Podróże Guliwera”

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Belfast Castle i „Podróże Guliwera”

dscf0940

W wiosenne popołudnie aż chce się wyjść na świeże powietrze i posiedzieć na łonie natury. Nie zawsze jednak jest sposobność jechać gdzieś daleko. Ale nie szkodzi, czasami wystarczy dobrze rozejrzeć się po atrakcjach w mieście, żeby znaleźć ciekawe miejsce spędzenia wolnego czasu.

 

Zamek na wzgórzu

 

Belfast Castle (Belfascki Zamek) znajduje się w pięknym parku Cave Hill (Jaskiniowe Wzgórze) i został zbudowany w latach 60-tych XIX wieku przez Marquis’a of Donegal. Budynek miał służyć jako rodzinna rezydencja. Architektura zamku przypomina słynny Balmoral. Park, w którym mieści się Belfast Castle zajmuje powierzchnię około 80 hektarów u podnóża Cave Hill. Z tarasu widokowego przez zamkiem i innych miejsc parku widać Belfast Lough (Zatoka Belfascka). W słoneczny dzień ze wzgórza można zobaczyć nawet szkockie wybrzeże.

 

Cały Cave Hill County Park zajmujący około 300 hektarów oferuje aktywnym turystom leśne ścieżki spacerowe. Podczas wycieczek na szczyt Cave Hill warto zobaczyć wspaniałe jaskinie, od których powstała nazwa wzgórza. Odważni mają szansę wspiąć się na wzniesienie nazywane Napoleon’s Nose (Nos Napoleona) lub jeszcze dalej na strome wrzosowisko prowadzące do McArt’s Fort (Fort McArta), który jest fortyfikacją z epoki żelaza na samym szczycie góry. Jako ciekawostkę warto dodać, że to właśnie ten park i wzgórze było najprawdopodobniej inspiracją  do napisania noweli „Podróże Gulivera” dla Jonathana Swifta.

 

Biały tygrys

 

W tym samym parku znajduje się także słynne Belfast ZOO, które jest jednym z najprzyjemniejszych w Wielkiej Brytanii, nie tylko dlatego, że leży na malowniczym terenie, z którego rozpościera się wyjątkowy widok, ale przede wszystkim dlatego, że jest miejscem ochrony wielu zagrożonych gatunków zwierząt w możliwie jak najbardziej naturalnym środowisku. W ZOO szczególnie warto zobaczyć białego tygrysa, który jest bardzo rzadkim gatunkiem na świecie.

 

dscf0946

 

W drodze powrotnej w kierunku miasta warto zajrzeć jeszcze do Clifton House, który został zbudowany w 1774 roku jako Poor House. Budynek ten jest jedną z najstarszych budowli w Belfaście. Zaraz obok mieści się stary cmentarz, na którym pochowano tysiące ofiar wielkiego głodu w 1840 roku.

 

Kwiecień otwiera sezon zwiedzania wszelkich miejskich atrakcji. Warto zaplanować sobie kilka najbliższych weekendów na zwiedzanie i kontakt z naturą! Na naszej stronie internetowej oraz Facebooku znajdziesz więcej informacji oraz mapę Parku.

 

Więcej znajdziecie tutaj

 

DAn

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Turystyka

Top 3 Nawiedzone miejsca w Irlandii Północnej

Top 3 Nawiedzone miejsca w Irlandii Północnej   0

#1 Zamek w Ballygally Siedemnastowieczny budynek spokojnie spogląda w stronę zatoki Ballygally na wybrzeżu Antrim. Ma w sobie coś z nadmorskiej widokówki – tak przynajmniej twierdzą odwiedzający. Dodające uroku wieżyczki w [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!