Włosy latem!Previous Article
Next Article
Aktualności
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]
  • Modelka z tysiącem pasjiJest modelką odkąd miała 18 lat. Od ponad 10 lat mieszka w Irlandii Północnej. W tej chwili jest na urlopie macierzyńskim, ale nawet teraz jest bardzo zajętą osobą. Z Lidią [...]
  • Pocztówka z Belfastu – Dorota SkupniewiczPocztówka z Belfastu wykonana przez: Dorota /dorotes/ Skupniewicz - „dziecko” pokolenia grubej kreski, czyli rocznik 1989, w Belfaście od września 2018. Jestem animatorką, ilustratorką i macham też piórem - czytaj: piszę. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

DLA DZIECI: Bezpieczne wakacje!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
DLA DZIECI: Bezpieczne wakacje!
Related Articles

bezpwak1W końcu mamy upragnione wakacje! Lato to czas, kiedy dzieci dużo przebywają na podwórku i dużo podróżują. To czas fantastycznej zabawy i odpoczynku od szkoły, ale trzeba pamiętać, że szczególnie w tym czasie czeka na Was wiele niebezpieczeństw. Przeczytajcie na co powinniście uważać, żeby ta zabawa była udana od A do Z, bez smutnego zakończenia.

 

Morze, jezioro, rzeka, basen

 

Zabawy w wodzie są bardzo przyjemne, ale też niebezpieczne. Dużo wakacyjnych wypadków ma miejsce właśnie w wodzie. Pierwsza i najważniejsza zasada to: NIE WCHODZIĆ DO WODY BEZ OPIEKI DOROSŁEGO! Bez względu na okoliczności, abyście mogli wejść do wody, ktoś dorosły musi być w pobliżu. Możecie też pomóc dorosłym zadbać o wspólne bezpieczeństwo. Kąpać się należy tylko w miejscach do tego przeznaczonych, strzeżonych. Tam czuwa ratownik! Jeśli na plaży widzicie czerwoną flagę – oznacza ona zakaz kąpieli. Najwidoczniej morze jest tego dnia niebezpieczne. Biała flaga – wszystko ok, można śmiało pluskać się w wodzie.

 

Trzeba też pamiętać, żeby nie wskakiwać do wody zaraz po opalaniu czy wygrzewaniu się na słońcu! Rozgrzana skóra i zimna woda może spowodować szok organizmu! Dlatego WCHODZIMY DO WODY POWOLI, a wodą ochlapujemy się stopniowo, żeby nasz organizm mógł przygotować się na zmianę temperatury. Jeśli będąc w wodzie poczujecie dziwne dreszcze – natychmiast wychodzimy z wody na brzeg i biegniemy do opiekunów. To może oznaczać, że dzieje się z nami coś niedobrego!

 

NIGDY NIE SKACZEMY NA GŁÓWKĘ do wody, której nie znamy. Skacząc w nieprzezroczystą wodę, nie widząc dna i tego co na nim, narażamy się na złamanie karku lub kręgosłupa, a to oznacza kalectwo do końca życia! Nie warto ryzykować!

 

UWAGA NA SŁOŃCE! Wszyscy kochamy słońce i ciepło, ale niestety może być ono zdradliwe. Nie ma nic złego w opalaniu, ale zawsze trzeba pamiętać o kremie z filtrem, nawet jeśli nie zamierzamy leżeć na plaży plackiem. Słońce działa też przecież na nas jak jesteśmy w wodzie czy w ruchu. Nie chcemy chyba bąbli i bolesnych poparzeń na ciele? Na głowę dobrze jest zakładać jakąś jasną czapkę – może być z daszkiem albo kapelusik, jak kto woli. Będziecie modnie wyglądać i jednocześnie ochronicie głowy przed przegrzaniem, które może być niebezpieczne.

 

Robale

 

W lecie musimy uważać na OSY i SZERSZENIE. Te pierwsze bardzo chętnie lecą poczęstować się naszymi słodkościami. Te drugie mocno kąsają, a ich ugryzienia mogą być bardzo niebezpieczne! Uważajcie więc z jedzeniem lodów lub pączków na plaży. Tam osy tylko na to czekają. Jeśli już jecie, to przyglądajcie się każdemu kolejnemu gryzowi, żeby nie połknąć czasem osy, która może ugryźć was w język, gardło od środka czy przełyk! A najlepiej w ogóle zrezygnować ze słodkości na plaży, bo przecież można je zjeść później! Kiedy spotkacie gdzieś gniazdo os, to przenigdy nie rzucajcie w nie kamieniami, nie dotykajcie go, tylko uciekajcie jak najdalej. Wściekły rój os lub szerszeni może nawet zabić. Jeśli gniazdo jest blisko waszego domu powiedzcie o tym rodzicom. Oni powinni zadzwonić po strażaków – ci mają specjalne stroje i sprzęt, dzięki któremu usuną nieproszonych gości.

 

W lesie

 

Las jest piękny latem. Często ze względu na gorąco i suszę drzewom grożą pożary. Musimy więc im pomóc. Jeśli maszerujemy przez las, to nie zostawiajmy w nim śmieci, zwłaszcza szklanych butelek. Wpadające przez nie promienie słoneczne mogą wywołać ogień. NIE WOLNO ŚMIECIĆ W LASACH!

 

Podobnie sprawa ma się z ogniskami. Można je rozpalać tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, a po udanej zabawie ognisko trzeba dokładnie zalać wodą. Jeśli rozpalimy ogień w lesie i stracimy nad nim kontrolę, to może zginąć wiele biednych zwierząt, ptaków i drzew.

 

UWAŻAJCIE NA ZWIERZĘTA, zarówno te dzikie, jak i domowe. Absolutnie nie bierzemy na ręce nietoperzy, nie głaszczemy lisów, gdy podejdą – mogą nas ugryźć i zarazić wścieklizną, a to oznacza pobyt w szpitalu! Nie zaczepiamy obcych psów ani kotów.

 

Kto się boi burzy? Nawet ci, którzy się nie boją burzy powinni wiedzieć, że jeśli zaskoczy nas gdzieś burza, to nie chowamy się pod drzewami, bo one przyciągają pioruny. Jak najszybciej powinniśmy schować się w jakimś budynku, bo te posiadają piorunochrony! Można też skryć się w samochodzie. Powyłączajcie telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne, żeby one nie ściągnęły błyskawic!

 

 

bezpwak2

 

W górach

 

Z górami nie ma żartów. Pogoda zmienia się z godziny na godzinę. Oto kilka wskazówek, o których musi wiedzieć każdy, kto idzie w góry. WIATR wiejący z dużą siłą obniża sprawność fizyczną, wyziębia ciało, a w skrajnych przypadkach utrudnia oddychanie. Podczas wiatru najlepiej przysłonić usta szalikiem lub chustą. BURZA w górach jest jeszcze bardziej niebezpieczna. Kiedy burza zaskoczy nas, a w pobliżu nie ma bezpiecznego schronienia, najlepiej iść dalej lub przeczekać ją siadając w kucki na plecaku. Trzeba unikać samotnie rosnących drzew, szczytów, strumyków, skalnych ścian, wejść do jaskiń. MGŁA jest również bardzo niebezpieczna. Nic przez nią nie widać i może nas zgubić. ZIMNO to jedno z największych górskich zagrożeń. Nasze ciało może stracić dużo energii na walkę z zimnem, dlatego warto pamiętać o ciepłym swetrze i kurtce z kapturem. SŁOŃCE – podobnie jak nad morzem, tutaj też może parzyć i być niebezpieczne, nawet w pochmurne dni. LAWINY I OSUNIĘCIA ŚNIEGU – przed wyruszeniem w drogę koniecznie trzeba poprosić dorosłych, żeby sprawdzili stan zagrożenia lawinowego oraz prognozę pogody.

 

Zguby, obcy i koledzy

 

Zgubiliście gdzieś na plaży rodziców? Nie możecie ich znaleźć? Podejdźcie do ratownika lub kogoś dorosłego i poproście o pomoc. Powiedzcie jak się nazywacie, ile macie lat i skąd przyjechaliście. Ratownicy przekażą sobie wiadomość za pomocą krótkofalówek, a potem pomogą szukać rodzinki.

 

Uważajcie także na różnych koloniach i obozach. Czasem w towarzystwie pojawiają się różne głupie pomysły. Jeśli tylko macie wrażenie, że mogą się źle skończyć – nie bierzcie udziału w takich zabawach. Nie musicie nic nikomu udowadniać, że jesteście fajni czy odważni. Jeśli to ma się zakończyć wypadkiem – nie warto! Nie bierzcie też niczego do jedzenia, gdy częstuje nim ktoś zupełnie obcy. Lepiej być ostrożnym.

 

Bawcie się wesoło, wracajcie cali i zdrowi!

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Dla Dzieci

Bajka: Wigilijny wędrowiec

Bajka: Wigilijny wędrowiec   0

Dawno temu w noc wigilijną do ubogiej chaty w środku ciemnego lasu zapukał wędrowiec. Kiedy zapukał po raz pierwszy odpowiedziała mu cisza. Gdy zapukał ponownie odpowiedział mu męski głos zadając pytanie: - [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!