O Brexicie w Bangor 2017Previous Article
Old School - za co kochamy klasyczne motocykle?Next Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Boks dla dzieci? Tak!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Boks dla dzieci? Tak!

Czy boks to dobry sport dla dzieci? Wiele rodziców złapie się teraz za głowę, bo przecież boks jest taki brutalny. Nic bardziej mylnego. Jak wiadomo, wszystkie sztuki walki wiążą się z pewnym ryzykiem, nie inaczej jest w przypadku boksu. Jednak na tle innych sportów kontaktowych boks wypada całkiem nieźle pod względem obrażeń. Ponadto ma wiele innych zalet, a dzieci go uwielbiają. Rozmawiamy z Michałem Majewskim, trenerem boksu w City of Belfast Boxing Academy.

Nasz Express: Jak to się stało, że zostałeś trenerem boksu w City of Belfast Boxing Academy?

Michał Majewski: Jak miałem 11 lat należałem do klubu bokserskiego w Sosnowcu. Tam trenowałem dwa i pół roku. Później poszedłem w innym kierunku. Tutaj natomiast znalazłem się zupełnie przypadkiem, przywiozłem na zajęcia swoje dzieci. Na początku siedziałem w „parent room” podczas zajęć albo korzystałem z siłowni. I pewnego razu trener mnie zawołał na pierwszy sparing mojego dziecka i zapachniało mi to wtedy fajnie, wszystko mi się przypomniało. W końcu sam zapisałem się na zajęcia. Dużo też pomagałem jako wolontariusz aż w końcu Terry zaproponował mi, żebym zaczął sam prowadzić zajęcia, zostałem wysłany na kursy przygotowawcze i tak się zaczęło.

r-10NE: Jaki jest cel klubu?

MM: Oprócz takiego typowego treningu bokserskiego, chcemy pokazać dzieciom, że istnieje coś jeszcze niż tylko PlayStation, czy telefon komórkowy. Tu jest zabawa, śmiech, urozmaicony czas. Sam boks jest nudny, bo każdy ruch trzeba powtarzać setki razy, ale my staramy się urozmaicić dzieciom ten czas, dlatego dzieci biegają, biorą udział w różnych konkurencjach, przechodzą porządny trening wytrzymałościowy, biegają po szkole i robią wiele innych rzeczy. Mamy też taką konkurencję „król ringu”, która jest czystym treningiem techniki bokserskiej, dzieci to uwielbiają.

NE: Co daje dzieciom sam boks?

MM: Przede wszystkim wiarę w siebie. Przez boks można pokazać bardzo wiele. Dzieci wiedzą, że jeśli tutaj potrafią wyjść na ring z kimkolwiek, to w codziennym życiu też potrafią coś więcej zrobić pod warunkiem, że nad sobą pracują. To jest ideą tego klubu. Poza tym fizyczna odporność i siła i wytrzymałość, kondycyjne wyszkolenie. Staramy się też dzieciom przekazać, że jeśli okłamują nas to tak naprawdę okłamują siebie samych. Jak nie zrobią powiedzmy dziesięciu brzuszków to sam robisz sobie krzywdę. Na początku dzieciaki tego nie rozumieją, ale po pierwszym sparingu, który przegrywają, zaczynają inaczej myśleć i z czasem rozumieją, że muszą ciężej pracować, żeby osiągnąć swój cel.

r-13

NE: W jakim wieku dzieci trenujesz?

MM: Prowadzę grupę dla dzieci (od 4-5 lat) i seniorów (po 18 roku życia). Najwięcej jest dzieci około 7. roku życia. Mamy tu sporo polskich dzieci, ale też dzieci innych narodowości. Tutaj nie liczy się skąd pochodzisz, wszyscy są równi. Na zajęcia chodzą zarówno chłopcy, jak i dziewczyny. Zajęcia odbywają się poniedziałki, środy i piątki wieczorem od 6:30-7:30, a od 7:30 dla dorosłych.

NE: Jak zachęcisz rodziców do zapisywania dzieci na boks?

MM: Wiem, że ludzie generalnie boją się boksu. Ale dzieciom się tu krzywda nie dzieje. Dzieciaki uwielbiają przychodzić na zajęcia, traktują boks jak rywalizację, wycisk. Osobiście uważam, że dziecku trzeba dać trochę wolności, żeby mogło nad sobą pracować. Trzeba go posłuchać. Dzieci boją się mniej niż dorośli. One się tu bawią!

Rozmawiały: Andrea Dymus i Patrycja Szklarz

***
City of Belfast Boxing Academy

Terry McCorran – Trener i założyciel City of Belfast Boxing Academy

NE: Jak powstała Akademia Boksu?

TM: Jestem założycielem City of Belfast Boxing Academy. Kiedy moja córka zaczęła trenować, zainteresowałem się tą dyscypliną i postanowiłem założyć taki klub. Zaproponowano nam wtedy ten budynek ze względu na okolicę. To było w 2011 roku.

NE: Kto może zapisać się na zajęcia?

TM: Wszyscy są mile widziani, prowadzimy politykę otwartych drzwi. Wśród naszych zasad jest na przykład to, żeby nie nosić żadnych klubowych strojów sportowych podczas zajęć. Wszystko po to, aby nikt nikogo tutaj nie dyskryminował i nie zaczepiał. Wszyscy jesteśmy tu równi. Nie liczy się wiek czy narodowość. Mamy uczniów od 5 do 50 lat. Jesteśmy jedną wielką rodziną.

NE: Jakie klub ma plany na przyszłość?

TM: Chcemy, aby klub działał na pełen etat. Klub jest organizacją i będziemy starać się o dofinansowanie naszych projektów. Chcemy poszerzać naszą działalność, bo jest pożyteczna dla społeczności Belfastu. I nie chodzi tylko o sam boks.

***

Boks to sport, z którym wiążą się różne korzyści dla młodych ludzi, szczególnie nastolatków ale nie tylko:

– Nastolatek jest w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, ponieważ uprawianie sportu dodaje pewności siebie.
– Dla wielu młodych ludzi boks jest sposobem na spędzanie wolnego czasu z dala od ulicy.
– Nastolatki, którzy uprawiają boks, bardzo rzadko padają ofiarami zaczepek i znęcania się rówieśników. Bokserzy cieszą się szacunkiem nawet wśród młodocianych przestępców.
– Dla wielu młodych ludzi boks to sposób na naukę dyscypliny. Uprawianie sportu uczy ich osiągania zakładanych celów i cierpliwości.
– Młodzi bokserzy zdobywają umiejętność radzenia sobie z gniewem i silnymi emocjami.
– Dla niektórych boks może okazać się kluczem do kariery.

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Polski grammar pod lupą!

Polski grammar pod lupą!   0

„Luknij przez ten łindoł czy mój kar stoi na stricie.” Takie językowe wariacje i dowcipy układano kiedyś o Polakach mieszkających w Chicago. W dzisiejszych czasach emigracja zmieniła nieco swoje oblicze, [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!