Jak zrobić dobre zdjęcia z wakacji?Previous Article
Oficjalne oświadczenie rządu w sprawie rezydenturyNext Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Brexit na spokojnie

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Brexit na spokojnie

Wsparcie dla imigrantów w NI

Północnoirlandzkie władze zapewniły, że Irlandia Północna jest bezpiecznym miejscem dla imigrantów. Arlene Foster (DUP), która była za opuszczeniem UE oraz Martin McGuinness (Sinn Fein), który stoi po stronie pozostania w UE, wspólnie wydali oświadczenie na temat imigracji w Irlandii Północnej. Politycy zapewniają i uspokajają imigrantów, że są na tym terenie mile widziani i cenieni.

Foster i McGuinness powiedzieli: „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni informacjami na temat incydentów na tle rasistowskim w Anglii, które wydarzyły sie po referendum. Bez względu na Wasz poglądy na temat UE i wynik referendum, nie będziemy tolerować żadnych gróźb ani poniżania mieszkańców NI. Wszyscy, bez wględu na pochodzenie etniczne czy religię są mile uprawnieni do wolnego od strachu życia. Imigranci mają wartościowy wkład w nasze społeczeństwo, wzbogacają nasze życie i powinno tak pozostać w przyszłości.” – usłyszeliśmy.

Także Alex Maskey (lider DUP) wcześniej powiedział, że zapewnia imigrantów, że (partia) ceni ich wpływ i wkład w społeczność Irlandii Północnej. „Nie sądzę, żeby ktokolwiek myślący powiedział inaczej, ponieważ doceniamy wszystko to, co imigranci wnoszą do naszego społeczeństwa, jak się integrują i pomagają nam rozwijać się ekonomicznie.” – powiedział.

Arlene Foster dodała: „To jest coś, co musimy podkreślić w tej sytuacji. Głosowaliśmy za wyjściem z Unii Europejskiej, ale nie z Europy. Mamy silne więzi z Europejczykami i liczymy, że tak pozostanie.”

źródło: Newsletter, Foster and McGuinness tell migrants: You’re welcome in NI

***

Brexit dla NI

Wcześniejsze artykuły na temat konsekwencji Brexitu dla Irlandii Północnej były pełne obaw o jej gospodarkę i ekonomię ze względu na to, że NI jest jedyna częścią UK bezpośrednio graniczącą z innym krajem UE – Republiką Irlandii. Dziedziny, które mogą zostać zakłócone po Brexicie:

powróci kontrola paszportowa przy przekraczaniu granicy w obie strony, będzie to miało wpływ na turystykę tych dwóch krajów,

polityczne zawirowania – ze względu na wyjątkową sytuację Irlandii Północnej, może okazać się, że Brexit spowoduje zagrożone zostanie Porozumienie Wielkopiątkowe z 1998 roku o pokoju w Ulsterze,

biznes i rynek pracy – 55% produkcji w Irlandii Północnej idzie do Unii Europejskiej, Brexit może zerwać te umowy, a co za tym idzie będzie to miało wpływ na miejsca pracy i istnienie dużych firm i fabryk. Z raportu NI Assembly’s Enterprise Committee wynika, że rynek NI straciłby 1mld Euro rocznie z tego powodu.

rolnictwo – 82% dochodów rolników pochodzi w tej chwili z UE. Po Brexicie Irlandi Pn. straci te dofinansowania, będzie to miało wpływ na produkcję żywności w Ulsterze.

dofinansowanie projektów pokojowych – 2,4 mld Euro zostało przeznaczonych na projekty promujące pokój w Irlandii Północnej w latach 2007-2013, podobna kwota została przeznaczona na lata 2014-2020. W przypadku Brexitu pieniądze te zostaną wycofane z budżetu NI.

Źródło: Dr Lee McGowan, Wykładowca Studiów Politycznych, Międzynarodowych i Filozofii na Queens University Belfast – Queens University Belfast, QUB; Brexit: Implications for Northern Ireland

***

Paradoksalnie referendum w sprawie Brexitu może oznaczać, że powstanie jedna Irlandia. Wiele osób nie wierzy jednak w taki obrót sprawy.

Partie SDLP oraz Sinn Fein zasugerowały, że stworzenie Irlandzkiego Forum, które wspólnie ma więcej możliwości ekonomicznych i gospodarczych, może być pozytywnym dla Irlandii Północnej rozwiązaniem, w której większość głosowała za pozostaniem w Unii Europejskiej (IN, STAY).

Temat zjednoczenia Irlandii lub sformułowania jakiegoś rodzaju porozumienia gospodarczego będzie rozważany bardzo długo, ponieważ każda decyzja musi być paparta przez dane statystyczne oraz wiele negocjacji pomiędzy Dublinem, Belfastem, Londynem. Najważniejsze jednak będzie utrzymanie pokoju na tym terenie jeśli dojdzie do takich rozmów.

Źródło: The Guardian, Ireland faces partition again. Preserving the peace is critical

***

Prawa imigrantów po Brexicie

Premier David Cameron podczas oficjalnego wystąpienia w House of Commons potępił podłe incydenty na tle rasistowskim, do których doszło w Wielkiej Brytanii po ogłoszeniu wyników referendum. Powiedział, że „w związku z werbalnymi atakami na mniejszości narodowe oraz z podłym grafitti, które zostało wykonane na ścianach polskiego centrum w Londynie, chce zapewnić, że takie incydenty muszą zostać stłumione” oraz przypomniał, że „imigranci mają wspaniały wkład w nasz kraj, a władze mają obowiązek zjednoczyć społeczeństwo i dlatego nie można popierać tego typu ataków.”

Dodatkowo Cameron powiedział, że „nie będzie nagłej, radykalnej zmiany dotyczącej praw imigracyjnych w Wielkiej Brytanii. To w jaki sposób Wielka Brytanii poradzi sobie z imigracją jest jeszcze niejasne [przyp. red. inne źródła podają kilka sposobów kontroli tych imigrantów, którzy dopiero będą przyjeżdżać do UK, jednak Brexit ma NIE uderzyć w rezydentów UK, którzy mieszkają tutaj i pracują od jakiegoś czasu.]

[od red. Według prawa UE oraz jak zostało zapowiedziane przez Europejskich oficjeli – Wielka Brytania chcąc pozostać w strefie wolnego handlu Unii Europejskiej (nie będąc jej członkiem) będzie musiała także zgodzić się na pozostawienie otwartych granic dla przyjezdnych – Unia Europejska nie rozdziela tych dwóch kwestii, są one nierozerwalne.]

Źródło: BBC, bbc.co.uk – PM condemns ‚despicable’ post-EU referendum hate crimes

***

Co dalej?

Premier oficjalnie zapowiedział, że bez względu na petycje i inne działania „nie będzie drugiego referendum, ponieważ od początku nie było takiego planu – to referendum, które się odbyło, jest wiążące.

Według specjalistów „oficjalne negocjacje nie zaczną się dopóki Wielka Brytania nie odniesie się do Artykułu 50, co rozpocznie dwuletnią procedurę wychodzenia UK z UE.” David Cameron powiedział, że będzie to zadanie nowego premiera po wyborach, które zaplanowane są na październik tego roku.

Matthew Elliot – szef kampanii LEAVE – powiedział, że prawdopodobnie negocjacje z Unią poprowadzi Michael Gove (nie jest to jednak oficjalna informacja) [M. Gove jest byłym dziennikarzem, obecnie członkiem parlamentu i politykiem partii konserwatywnej, członek kampanii LEAVE].

Źródło: Independent, PM condemns ‚despicable’ post-EU referendum hate crimes

***

Konsekwencje Brexitu

„The Guardian” opublikował listę dziedzin, które zmieni Brexit:

  • Podatki – Bruksela może wprowadzić cła na towary i usługi z Wielkiej Brytanii.

  • Lotnictwo – Brexit może podać w wątpliwość ustalenia Unii, które dotyczą wolnej przestrzeni powietrznej. Takie ustalenia dawały regionalnym liniom lotniczym nieograniczony dostęp do przestrzeni powietrznej nad państwami, które są członkami Unii. Było to rozwiązanie bardzo korzystne dla turytów i przewoźników.

  • Turystyka – Wyjście z Unii może mieć bardzo poważne skutki dla turystyki, dużo poważniejsze od podróżniczych niedogodności Brytyjczyków. W pewnym stopniu nastąpi ograniczenie ruchu turystycznego dla obywateli Wielkiej Brytanii na Stary Kontynent. Ucierpią na tym na przykład Kraków, Praga czy Ibiza, ponieważ wyjazd do tych miejsc będzie nieco bardziej problematyczny.

  • Edukacja – Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii wiąże się również z droższą edukacją. Do tej pory studenci z UE mogli aplikować o studia na każdym uniwersytecie, płacąc tyle, co lokalni uczniowie. Z kolei od studentów przybywających spoza UE bardzo często wymagało się płacenia znacznie wyższego czesnego. Wielka Brytania będzie musiała wycofać się również z programu wymiany studentów – Erasmus.

  • Finanse – Wszystkie firmy, które są zlokalizowane w Wielkiej Brytanii i które zajmują się usługami finansowymi – od banków, przez izby rozliczeniowe i fundusze – mogą stracić swoje „unijne” paszporty, które zapewniają swobodny obrót pieniądzem po niskich kosztach. Dzięki temu mogły również świadczyć swoje usługi w 28. krajach członkowskich.

  • Paliwo – Skutkiem tylu decyzji politycznych należy przygotować się na wzrost cen paliwa w ciągu najbliższych tygodni. Ropa jest wyceniana w dolarach, jednak ta waluta odnotowała ogromny wzrost względem funta. Ceny mogą podskoczyć od 6% do 7%.

  • Mieszkania i domy – Pojawiły się spekulacje, że wynik referendum spowoduje spadek cen na rynku nieruchomości nawet do 20%. Niepewna przyszłość cenowa na tym rynku spowodowała zawieszenie ofert inwestorów.

Źródło: Guardian, What does Brexit mean for you? Holidays, homes and jobs


Informacja z MSZ nt. Brexitu

Brexit poparło 51,9% głosujących, a 48,1% zagłosowało za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. Wynik referendum nie zmienia sytuacji Polaków w UK. Wybór społeczeństwa Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii Europejskiej stanowi wyzwanie dla całego projektu europejskiego. Polska szanuje tę demokratycznie podjętą decyzję. Będziemy dążyć do utrzymania bliskich relacji pomiędzy Unią i Zjednoczonym Królestwem. […]

Sam rezultat referendum nie zmienia niczego w sytuacji prawnej Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Czekają nas teraz negocjacje dotyczące warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Do ich zakończenia Wielka Brytania pozostanie członkiem Unii Europejskiej i będzie zobowiązana do respektowania swoich zobowiązań wynikających z prawa Unii Europejskiej, w tym dotyczących swobody przepływu osób i pracowników.

Dbałość o prawa Polonii i Polaków zagranicą pozostaje priorytetem rządu Premier Beaty Szydło. Dla sytuacji Polaków po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE znaczenie może mieć zasada ochrony praw nabytych zależna od długości pobytu w Zjednoczonym Królestwie. Polska będzie dążyć do tego, aby nowe relacje pomiędzy Unią Europejską i Zjednoczonym Królestwem gwarantowały prawa nabyte, zarówno obywateli UE, jak i Wielkiej Brytanii.

MSZ

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci UK/NI

Co to jest Universal Credit?

Co to jest Universal Credit?   0

Universal Credit jest nowym rodzajem świadczenia, które zastąpi Child Tax Credit, Housing Benefit, Income-related Employment and Support Allowance, Income-based Jobseeker's Allowance, Income Support oraz Working Tax Credit. Universal credit przysługuje osobom, [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!