Na zdrowie! D jak...Previous Article
Zaplątana w pasję do tkania!Next Article
Aktualności
  • Polish Heritage DayW ramach drugiej edycji Polish Heritage Day zorganizowanych zostało 76 wydarzeń w całej Wielkiej Brytanii, które odbywały się w terminie od 5 maja do 4 czerwca. Również w Irlandii Północnej [...]
  • Wieści z PSS Enniskillen – maj 2018S.O.S z Enniskillen Gramatyka, ortografia, nowe literki, słówka, zadania i opracowania to podstawa na sobotnich lekcjach z języka polskiego. Ale zajęcia w Światowy Dzień Ziemi w klasie 1 rozpoczęliśmy piosenką pt. „Ziemia [...]
  • My Way w maju 2018!Wiosna w pełni! Kwiaty! Kolory! Wszystko to, co lubimy najbardziej. Tym razem dzieci wraz z rodzicami próbowały swoich sił we florystyce - z bibuły i papieru powstawały kwiaty. Wszystko ręcznie [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

BREXIT w pytaniach i odpowiedziach!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
BREXIT w pytaniach i odpowiedziach!

12 grudnia 2017 Komisja Europejska wydała także dokument „Brexit w pytaniach i odpowiedziach” dostępny w kilku językach. Przytoczymy kilka ciekawych pytań z tego przewodnika, który w całości można znaleźć na stronie www.ec.europa.eu

Przyjechałam do Zjednoczonego Królestwa dwa lata temu i pracuję w miejscowym szpitalu. Czy mogę pozostać w Zjednoczonym Królestwie, kiedy państwo to opuści UE?

Tak. Umowa stanowi, że będzie Pani mogła pozostać w Zjednoczonym Królestwie, jeżeli będzie Pani w dalszym ciągu pracować (albo jeżeli będzie Pani pozostawać bez pracy w sposób niezamierzony w rozumieniu art. 7 ust. 3 dyrektywy w sprawie swobodnego przemieszczania się). Brexit nie będzie miał wpływu na Pani prawo pobytu w Zjednoczonym Królestwie: zachowa Pani swoje prawo pobytu na takich samych zasadach, jakby nadal obowiązywały przepisy UE dotyczące swobodnego przemieszczania się, ale będzie Pani musiała złożyć wniosek do organów brytyjskich o przyznanie statusu tymczasowego. Po pięciu latach legalnego pobytu w Zjednoczonym Królestwie będzie Pani mogła ubiegać się o zmianę swojego statusu na pobyt stały, który daje więcej praw i lepszą ochronę.

Czy obywatelom UE, którzy przybędą do Zjednoczonego Królestwa w poszukiwaniu pracy na kilka miesięcy przed Brexitem, będzie przysługiwać jakakolwiek ochrona?

Tak. Obywatele UE przebywający w Zjednoczonym Królestwie, którzy w dniu Brexitu będą nadal poszukiwać pracy, będą mieli prawo – tak jak dzisiaj – pozostać w tym państwie przez okres sześciu miesięcy od dnia przyjazdu (być może trochę dłużej, jeżeli istnieje realna szansa, że wkrótce zostaną zatrudnieni). Po upływie dozwolonego okresu na poszukiwanie pracy osoby te będą musiały opuścić Zjednoczone Królestwo, chyba że znalazły zatrudnienie lub posiadają wystarczające środki finansowe, aby się utrzymać.

Mieszkam i studiuję w Belfaście. Moja żona mieszka za granicą razem z naszym małym dzieckiem. Chcieliby dołączyć do mnie, kiedy skończę studia i znajdę pracę. Czy będą mieli taką możliwość po Brexicie, czy powinniśmy przyśpieszyć nasze plany?

Pańska rodzina będzie mogła dołączyć do Pana po Brexicie. Porozumienie chroni nie tylko tych członków bliskiej rodziny obywatela UE, którzy przebywali z nim legalnie w Zjednoczonym Królestwie przed Brexitem, lecz również osoby będące członkami rodziny obywatela UE w chwili Brexitu, które nie mieszkały w Zjednoczonym Królestwie. Pańska rodzina będzie mogła dołączyć do Pana po Brexicie, pod warunkiem że w chwili przyjazdu Pańskiej żony do Zjednoczonego Królestwa będą Państwo pozostawać w związku małżeńskim.

Mieszkam i pracuję w Zjednoczonym Królestwie. Wraz z partnerem, który mieszka poza UK planujemy ślub już po Brexicie. Czy mój przyszły mąż będzie mógł dołączyć do mnie w Zjednoczonym Królestwie? Jaka będzie sytuacja, gdy będziemy mieli dziecko?

Nie, Pani przyszły mąż nie będzie mógł do Pani dołączyć. Porozumienie nie zapewnia ochrony osobom, które zawrą związek małżeński z obywatelem UE po Brexicie. Wszyscy tacy przyszli małżonkowie będą musieli zastosować się do przepisów imigracyjnych Zjednoczonego Królestwa. Dzieci, które urodzą się w przyszłości, będą mogły dołączyć do obywatela UE mieszkającego w Zjednoczonym Królestwie przed Brexitem, o ile rodzic ten będzie sprawować opiekę nad dzieckiem.

Mieszkam i pracuję w Zjednoczonym Królestwie od 11 lat. Kilka lat temu zostałem skazany za przestępstwo i skazany na pięć miesięcy pozbawienia wolności. Czy ta kara więzienia będzie mieć wpływ na moje prawa?

Wcześniejsza karalność może wpłynąć na prawo pobytu, zarówno na podstawie obowiązujących obecnie przepisów unijnych dotyczących swobodnego przepływu, jak i umowy o wystąpieniu. W odniesieniu do przestępstw popełnionych przed Brexitem będą stosowane obecne przepisy dyrektywy w sprawie swobodnego przemieszczania się. Wszelkie decyzje mające wpływ na prawo pobytu w związku z przestępstwami popełnionymi przed Brexitem będą musiały być podejmowane indywidualnie. Wydaleni będą mogli być tylko ci sprawcy, których indywidualne zachowanie stanowi rzeczywiste, aktualne i dostatecznie poważne zagrożenie narażające jeden z podstawowych interesów społecznych.

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Brexit

Brexit w pytaniach i odpowiedziach, część 2

Brexit w pytaniach i odpowiedziach, część 2   0

Mieszkam w Zjednoczonym Królestwie od 2005 roku i uzyskałem tutaj dokument pobytu stałego. Czy po Brexicie moja sytuacja zmieni się w jakikolwiek sposób? Musi Pan złożyć wniosek o przyznanie nowego statusu [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

32372906_1832810557025112_8760833917688217600_n

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!