Depresja – choroba, która może zabić!Previous Article
Uwaga: kleszcz!Next Article
Aktualności
  • Postanowienie Noworoczne – Zumba!Zumba została wymyślona przez przypadek. Twórca Zumby Alberto „Beto” Perez, pochodzący z Kolumbii, pewnego zwyczajnego dnia zapomniał przynieść kasetę z muzyką na zajęcia tańca towarzyskiego, które prowadził. Nie chcąc odwoływać [...]
  • City Hall i 100-lecie Niepodległości Polski!18 listopada uczciliśmy Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Było to niezwykle podniosłe i ważne dla Polonii wydarzenie, pełne wzruszeń i niespodzianek. W uroczystości w Ratuszu w Belfaście, udział wzięli znakomici [...]
  • Dzień Niepodległości na cmentarzu MilltownInicjatywa 11. Listopada oraz Polish Society Belfast jak co roku zorganizowały uroczystość obchodów Dnia Niepodległości Polski na cmentarzu Milltown w Belfaście. Podczas uroczystości przemówienie wygłosił inicjator tej corocznej akcji Paweł Romańczuk. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Capoeira jest dla wszystkich!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Capoeira  jest dla wszystkich!
Related Articles

capo7Jedna z najbardziej spektakularnych sztuk walki wywodząca się z afrykańskich i brazylijskich tańców rytualnych. Bardzo dynamiczna dyscyplina pełna zamaszystych kopnięć i skoków. Płynność  ruchów i starcia przypominające układy taneczne są bardzo efektowne i przyjemne dla oka. Capoeira została stworzona w XVIII wieku przez brazylijskich niewolników i była dla nich sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, dziś jest doskonałym sposobem na regularną aktywność fizyczną.

 

Idea i rytuał

 

Capoeira nie jest jedynie sportem, jest też sposobem na życie, wprowadza uczestnika zajęć w rytuały wojownicze i uczy korzystać z jej zasad w różnych życiowych sytuacjach. Na początku adepci tej sztuki walki mają okazję wziąć udział w tzw. roda (wym. hoda). Wojownicy pokazują kolejne elementy Capoeiry nowym uczestnikom zajęć tzw. capoeiristas. Wszystko odbywa się przy dźwiękach muzyki granej na berimbau, czyli jednosmyczkowym instrumencie. Rytuał inicjacji nazywa się z kolei batizado i jest największym wydarzeniem w karierze każdego adepta Capoeiry, odbywa się tylko raz. Każdy zawodnik otrzymuje wtedy sznur (cordao), którego kolor będzie się zmieniał wraz z coraz wyższym stopniem wtajemniczenia ucznia.

 

Najważniejszymi odmianami tej sztuki walki są Capoeira Regional i Capoeira Angola. Regional została stworzona przez Mestre Bimba. Jest to dynamiczna i bardzo praktyczna odmiana sztuki walki, bardzo widowiskowa i niesamowicie popularna na świecie. Angola zawiera mniej widowiskowych elementów, jest bardziej grą, współpracą, tańcem. Stworzył ją Mestre Pastinha w odpowiedzi na Regional.

 

Treningi

 

Każdy trening jest podzielony na trzy części: rozgrzewkę, część właściwą treningu i właśnie roda. Bardzo ważna jest porządna rozgrzewka, która pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji. Podstawą   w Capoeirze jest krok zwany ginga (czyt. żinga). To od niego zaczynają się wszystkie kopnięcia, uniki oraz akrobacje. Jak w innych sportach walki także w tym sporcie istnieją także ruchy takie jak high kick, kopnięcie obrotowe oraz wypchane. Bardzo charakterystyczne jest kopnięcie z obrotu o nazwie rabo de araia (czyt. habu dzi ahaja). Na treningach jednak nie ma pełnego kontaktu z innymi uczestnikami, wszystkie ruchy są zatrzymywane i markowane, ponieważ mają tylko pokazać możliwości, a nie przyzwalać na używanie siły. To rodzaj gry w zadawanie pytań o określoną sytuację i dawanie odpowiedzi na nią.

 

Aby trenować Capoeirę nie trzeba być w świetnej formie od samego początku zajęć. Kondycję i rozciągnięcie mięśni buduje się stopniowo. Na początku sport ten może wydawać się nieco ekstremalny i trudny, z czasem jednak technika i dyscyplina pokazują, że stać nas na więcej niż nam się mogło wydawać. Przez pierwsze kilka miesięcy treningi mogą być wyczerpujące, ale już po krótkim czasie zauważymy poprawę formy. Capoeira to nie tylko sport, to także podróże, idea, poznawanie nowych ludzi. Z czasem staje się częścią życia.

 

Capoeira w NI

 

W Irlandii Północnej przebywa Łukasz Górny, który jest trenerem Capoeira i chce organizować treningi tego sportu na początek w Ballymenie. „Moja przygoda z tą sztuką walki rozpoczęła się ponad 15 lat temu, po obejrzeniu „Only the Strong”. Zafascynowany filmem, postanowiłem spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Początki były trudne, w tych czasach Capoeira nie była jeszcze tak popularna w Polsce, ale z czasem szybko zyskała mnóstwo fanów. Do dziś pamiętam swój pierwszy trening.” – opowiada Łukasz. „Ale Capoeira to nie tylko sport, również nauczyła mnie dystansu do życia oraz pokazała mi jakich wartości w życiu należy przestrzegać. Capoeira  jest to doskonalą formą odstresowania, wyładowania napięcia, a także zabawy. Po latach treningów, licznych pokazach i warsztatach postanowiłem podzielić się swoją wiedzą oraz umiejętnościami. Obecnie poszukuję osób zainteresowanych nauką tejże fascynującej sztuki walki. Na razie zajęcia odbywałyby się w Ballymenie, z czasem może uda się robić treningi w innych miejscach. Zapraszam do kontaktu!”

 

„W zasadzie Capoeira jest dla wszystkich, jeden z naszych prekursorów Mestre Pastinha powiedział „Capoeira e para homen, menino e mulher, so nao aprende quem nao quer” czyli „Capoeira jest dla wszystkich: kobiet, mężczyzn i dzieci, a nie powinni jej ćwiczyć tylko ci, którzy nie chcą”. – dodaje Łukasz.

 

Łukasz Górny – polski trener Capoeiry
Nr tel.  07544296897
E-mail: capoeira.ballymena@gmail.com

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Sport

Na zdrowie! I jak?

Na zdrowie! I jak?   0

W kolejności alfabetycznej przedstawiamy różne zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia. Prasa i telewizja aż roją się od obco brzmiących słów, z którymi pomożemy się Wam oswoić. W tym miesiącu zapraszamy [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!