William Butler YeatsPrevious Article
Elfy kontra SkrzatyNext Article
Aktualności
  • BREXIT – pomoc polskiego rządu3 marca 2019 w Konsulacie RP w Belfaście odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskiego rządu, który reprezentowali: Kazimierz Kuberski, Podsekretarz Stanu, Robert Wójcik, Dyrektor Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Ministerstwa [...]
  • Nie wyrzucaj książek, Podaruj Książkę!Wiele osób pyta nas o projekt “Podaruj Książkę”. Bardzo nas cieszy, że tak wielu z Polaków w Irlandii Północnej czyta książki i chce się nimi dzielić. Pierwszy zbiór książek zaskoczył [...]
  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 201921 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w 1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Charlotte Bronte i jej najpopularniejsza bohaterka

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Charlotte Bronte i jej najpopularniejsza bohaterka

Spośród klasyków angielskiej literatury, jako propozycję urozmaicenia sobie wolnego czasu przy książce proponuję „Dziwne losy Jane Eyre”, czy też po prostu Jane Eyre – jak tytuł tej książki brzmi w oryginale.

Kim jest Jane?

Główna bohaterka powieści jest biedną dziewczyną, córką bogatej kobiety, pozbawionej majątku w wyniku wyjścia za mąż za duchownego o słabej pozycji społecznej. Jej rodzice giną, a sierota trafia do wujostwa, które ją przysposabia. Jako że wuj – brat matki – uwielbia dziewczynkę, lecz szybko umiera, ta zostaje zdana na łaskę ciotki i trójki kuzynostwa. Z nimi sprawa się ma już nieco inaczej – pani Reed faworyzuje swoje dzieci, potępiając małą Jane. Nie podoba jej się charakter dziewczynki. To, że otwarcie sprzeciwia się, gdy któreś z kuzynostwa ją prześladuje oraz jej bierność w okazywaniu wdzięczności ciotce.

W książce ukazanych jest parę incydentów, prowadzących do odesłania małej Eyre do szkoły z internatem. Biedna, kościelna instytucja zapewnia dziewczynce przyzwoite wykształcenie, ale jej edukacja odbywa się w krytycznych warunkach. Szkoła w Lowood jest zimnym miejscem, gdzie oszczędza się na wszystkim. Uczennice chodzą głodne, a ich ubrania pozostają w opłakanym stanie. Mimo wszystko, po zakończeniu nauki Jane postanawia zostać w tym miejscu jeszcze przez 2 lata, aż w końcu zacznie brakować jej przygód w swej szarej codzienności. Stawiając wszystko na jedną kartę, przyjmuje posadę guwernantki małej Francuzki.

I tutaj miłość się zaczyna…

Jane zakochuje się i to, jak się później okazuje, z wzajemnością – w opiekunie uczennicy – panu Rochesterze. Pokonując konwenanse i problemy związane z różnicą ich pozycji społecznych, dochodzi do oświadczyn i przygotowań do ślubu…do którego jednak nie dochodzi…za sprawą tajemniczej zjawy. I tutaj czytelniku nie chcę zdradzać wszystkich szczegółów fabuły, gdyż lepiej jest sięgnąć po książkę i samodzielnie przekonać się, dlaczego niedoszła panna młoda znalazła się na ulicy bez grosza przy duszy i co stało się po tym. Czy jeszcze kiedyś spotkała ukochanego? Czy jej miłość się skończyła?

Subiektywnym okiem

Oceniając książkę wedle mojego, z całą pewnością subiektywnego gustu, muszę stwierdzić, że podobała mi się. Nie jest to jednak łatwa pozycja. Chociaż nie jest pisana ciężkim językiem, to długość lektury i detale opisane w niej mogą przytłoczyć czytelnika. Nie zwracają uwagi natomiast na tą drobnostkę osoby, którym od samego początku przypadł do gustu charakter Jane – takie osoby z całą pewnością chcą śledzić krok po kroku wszystkie jej poczynania i szczegółowo dowiedzieć się jak wyglądał jej świat i codzienność ją otaczająca.

Akcja książki rozgrywa się na północy Anglii, na przełomie wieku XVIII i XIX, trzeba więc nastawić się na charakterystyczne zachowania i poglądy tamtych czasów. Ja osobiście lubię zatracić się w czasach tak odległych od tych nam współczesnych. Zupełnie innych, przez co ciekawszych według mnie. Powieść pisana w pierwszej osobie, zdecydowanie łatwiej zostanie przyjęta przez żeńską część „książkoholików”.

Charlotte

Urodzona w 1816 roku pisarka, najstarsza spośród trzech sławnych w literaturze sióstr. Dzieła swe podpisywała pseudonimem Currer Bell, jako że męskie nazwiska były bardziej poważane w branży (zarówno ona jak i jej siostry przybierały pseudonimy). Losy jej życia stały się inspiracją do powstania Losów Jane Eyre. Przykładowo ona, jak również i jej siostry z braku środków materialnych, były zmuszone do podjęcia edukacji w bardzo biednej szkole – będącej inspiracją do stworzenia Lowood. Sama Charlotte podejmowała się pracy nauczycielki podczas swego życia. Nieszczęśliwie umarła, po ślubie, będąc w ciąży. Oficjalną przyczyną śmierci jest gruźlica, chociaż podejrzewa się, że tak naprawdę kobieta umarła wskutek złego przechodzenia ciąży. Miała 38 lat.

Magdalena Janik

foto: bbc.co.uk

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Artykuły

Co to jest Universal Credit?

Co to jest Universal Credit?   0

Universal Credit jest nowym rodzajem świadczenia, które zastąpi Child Tax Credit, Housing Benefit, Income-related Employment and Support Allowance, Income-based Jobseeker's Allowance, Income Support oraz Working Tax Credit. Universal credit przysługuje osobom, [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!