Polskie Andrzejki 2017 w BallymeniePrevious Article
Karnawałowo!Next Article
Aktualności
  • Polish Heritage DayW ramach drugiej edycji Polish Heritage Day zorganizowanych zostało 76 wydarzeń w całej Wielkiej Brytanii, które odbywały się w terminie od 5 maja do 4 czerwca. Również w Irlandii Północnej [...]
  • Wieści z PSS Enniskillen – maj 2018S.O.S z Enniskillen Gramatyka, ortografia, nowe literki, słówka, zadania i opracowania to podstawa na sobotnich lekcjach z języka polskiego. Ale zajęcia w Światowy Dzień Ziemi w klasie 1 rozpoczęliśmy piosenką pt. „Ziemia [...]
  • My Way w maju 2018!Wiosna w pełni! Kwiaty! Kolory! Wszystko to, co lubimy najbardziej. Tym razem dzieci wraz z rodzicami próbowały swoich sił we florystyce - z bibuły i papieru powstawały kwiaty. Wszystko ręcznie [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Co słychać w Child Matters?

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Co słychać w Child Matters?

Ostatnie miesiące w Child Matters Bilingualism Centre upłynęły jak zwykle w atmosferze dobrej zabawy. Była ona połączona z poznawaniem miejsc i osób ważnych dla Belfastu i Irlandii Północnej. Wszystko to za sprawą projektu finansowanego przez Education Authority, który miał na celu umożliwienie grupom młodzieżowym udziału w życiu społecznym i kulturalnym Irlandii Północnej.

Zaczęliśmy od podróży w czasie i opowieści o tym, jak wyglądało życie w dawnym Belfaście i jakimi zabawkami bawiły się dzieci 100 lat temu. Żeby przyjrzeć się bliżej życiu sprzed lat, wybraliśmy się do Ulster Folk and Transport Museum, by zobaczyć stare przedmioty, domy, pojazdy i wczuć się w atmosferę tamtych lat.

Na jednych z kolejnych zajęć, stworzyliśmy “dziecięcy parlament” i debatowaliśmy nad zmianami, jakie wprowadzilibyśmy w Belfaście, by żyło nam się lepiej. Pomysły były zaskakujące! Kontynuacją naszych rozważań była wycieczka do Belfast City Council, gdzie dowiedzieliśmy czym zajmuje się Lord Mayor i jakie debaty odbywają się w Ratuszu. Zwiedziliśmy też przepiękne wnętrza tego budynku.

Giant’s Causeway to następne sławne miejsce w Irlandii Północnej, o którym rozmawialiśmy. Olbrzym Finn McCool zachwycił dzieci, a historii o powstaniu Grobli Olbrzyma słuchały z zapartym tchem. Podobnie było na zajęciach o Opowieściach z Narnii i postaci pisarza C.S. Lewisa związanego z Belfastem. Baśniowe postacie z pewnością zachwyciły dzieci – będą one długo pamiętać historię o lwie, czarownicy i starej szafie.

Następnym przystankiem był Belfast Castle i jego ogrodowe koty, których dzielnie szukaliśmy pomimo niesprzyjającej pogody. Udało nam się też aktywnie spędzić czas na placu zabaw Cavehill Adventure Playground.

Ostatnie tygodnie poświęciliśmy na rozmowy o Titanicu, którego historia jest nierozerwalnie związana z Belfastem. Poznaliśmy historię budowy statku, jego pasażerów i przebieg ich ostatniej podróży. Były też zabawy i prace plastyczne.

Poza miejscami i postaciami związanymi z Belfastem, na zajęciach znalazł się też czas na świętowanie Europejskiego Dnia Języków, Halloween, Bożego Narodzenia oraz rozmowy o tym, dlaczego każdy jest wyjątkowy.

Czekamy z niecierpliwością na kolejne projekty, które pomogą nam się rozwijać i świetnie się bawić.

Paulina Marzęda

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci polonijne

Polish Heritage Day

Polish Heritage Day   0

W ramach drugiej edycji Polish Heritage Day zorganizowanych zostało 76 wydarzeń w całej Wielkiej Brytanii, które odbywały się w terminie od 5 maja do 4 czerwca. Również w Irlandii Północnej [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

32372906_1832810557025112_8760833917688217600_n

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!