Polskie Andrzejki 2017 w BallymeniePrevious Article
Karnawałowo!Next Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Co słychać w Child Matters?

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Co słychać w Child Matters?

Ostatnie miesiące w Child Matters Bilingualism Centre upłynęły jak zwykle w atmosferze dobrej zabawy. Była ona połączona z poznawaniem miejsc i osób ważnych dla Belfastu i Irlandii Północnej. Wszystko to za sprawą projektu finansowanego przez Education Authority, który miał na celu umożliwienie grupom młodzieżowym udziału w życiu społecznym i kulturalnym Irlandii Północnej.

Zaczęliśmy od podróży w czasie i opowieści o tym, jak wyglądało życie w dawnym Belfaście i jakimi zabawkami bawiły się dzieci 100 lat temu. Żeby przyjrzeć się bliżej życiu sprzed lat, wybraliśmy się do Ulster Folk and Transport Museum, by zobaczyć stare przedmioty, domy, pojazdy i wczuć się w atmosferę tamtych lat.

Na jednych z kolejnych zajęć, stworzyliśmy “dziecięcy parlament” i debatowaliśmy nad zmianami, jakie wprowadzilibyśmy w Belfaście, by żyło nam się lepiej. Pomysły były zaskakujące! Kontynuacją naszych rozważań była wycieczka do Belfast City Council, gdzie dowiedzieliśmy czym zajmuje się Lord Mayor i jakie debaty odbywają się w Ratuszu. Zwiedziliśmy też przepiękne wnętrza tego budynku.

Giant’s Causeway to następne sławne miejsce w Irlandii Północnej, o którym rozmawialiśmy. Olbrzym Finn McCool zachwycił dzieci, a historii o powstaniu Grobli Olbrzyma słuchały z zapartym tchem. Podobnie było na zajęciach o Opowieściach z Narnii i postaci pisarza C.S. Lewisa związanego z Belfastem. Baśniowe postacie z pewnością zachwyciły dzieci – będą one długo pamiętać historię o lwie, czarownicy i starej szafie.

Następnym przystankiem był Belfast Castle i jego ogrodowe koty, których dzielnie szukaliśmy pomimo niesprzyjającej pogody. Udało nam się też aktywnie spędzić czas na placu zabaw Cavehill Adventure Playground.

Ostatnie tygodnie poświęciliśmy na rozmowy o Titanicu, którego historia jest nierozerwalnie związana z Belfastem. Poznaliśmy historię budowy statku, jego pasażerów i przebieg ich ostatniej podróży. Były też zabawy i prace plastyczne.

Poza miejscami i postaciami związanymi z Belfastem, na zajęciach znalazł się też czas na świętowanie Europejskiego Dnia Języków, Halloween, Bożego Narodzenia oraz rozmowy o tym, dlaczego każdy jest wyjątkowy.

Czekamy z niecierpliwością na kolejne projekty, które pomogą nam się rozwijać i świetnie się bawić.

Paulina Marzęda

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci polonijne

PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…

PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…   0

Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!