Życie w stresie i jego wpływ na zdrowiePrevious Article
Groźna depresjaNext Article
Aktualności
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]
  • Modelka z tysiącem pasjiJest modelką odkąd miała 18 lat. Od ponad 10 lat mieszka w Irlandii Północnej. W tej chwili jest na urlopie macierzyńskim, ale nawet teraz jest bardzo zajętą osobą. Z Lidią [...]
  • Pocztówka z Belfastu – Dorota SkupniewiczPocztówka z Belfastu wykonana przez: Dorota /dorotes/ Skupniewicz - „dziecko” pokolenia grubej kreski, czyli rocznik 1989, w Belfaście od września 2018. Jestem animatorką, ilustratorką i macham też piórem - czytaj: piszę. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Counselling a psychologia

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Counselling a psychologia

Jaka jest różnica pomiędzy polskim psychologiem, a tutejszym counsellor’em?

Co to jest counselling?

Mówiąc o counselling’u w krajach anglojęzycznych mamy na myśli terapię opartą na rozmowie. Mówimy więc o konwersacji pomiędzy klientem a terapeutą. Klient, który wchodzi do gabinetu terapeuty jest najważniejszą osobą w gabinecie. To jej poświęcona jest sesja, a terapeuta ma za zadanie stworzyć tak dobrą i miłą atmosferę, aby człowiek szukający pomocy poczuł się bezpiecznie oraz aby czuł się akceptowany taki, jaki jest.

Counsellor ma się dopasować i szukać porozumienia ze swoim klientem. Powinien bacznie zwracać uwagę na to, co dzieje się w pokoju, jak zachowuje się jego klient. Chodzi tu o wszelkie aspekty, jak to, co mówi nam jego język ciała, co można wyczytać pomiędzy wierszami z jego wypowiedzi i przede wszystkim z jakim problemem przyszedł, bo fakt, że przyszedł świadczy o tym, że nie może go sam rozwiązać. Counsellor pomaga klientowi w problemach związanych ze zdrowiem psychicznym, przede wszystkim skupiając się na tym, aby klient zrozumiał swoje własne potrzeby i umiał je zaspokoić.

Sprawami, którymi zajmuje się counsellor są najróżniejsze problemy emocjonalne aż do poważnych zaburzeń psychiatrycznych, w których najczęściej współpracuje z lekarzem psychiatrą. Można więc powiedzieć, że counselling w krajach anglosaskich zajmuje się ogólnie rzecz ujmując – sektorem zdrowia psychicznego.

Jeśli terapeuta ma do czynienia z poważnymi zaburzeniami takimi jak głęboka depresja, anoreksja, samookaleczenie, myśli samobójcze, bulimia, jego praca jest tylko dodatkiem do pracy psychiatrów, którzy opracowują ogólny plan leczenia wobec takich zaburzeń. Często tak poważnie chorzy pacjenci objęci są zamkniętym leczeniem szpitalnym. Każdy counsellor odpowiada i jest kontrolowany przez ‚supervisor’a’, który pełni rolę doradcy i mentora.

Terapia i jej rodzaje

Psychoterapeuci counsellorzy mogą pracować indywidualnie w systemie „one to one” (jeden do jednego) lub w grupach, a także na przykład z rodzinami. Wizyty odbywają się w regularnych cyklach, przeważnie raz w tygodniu i mogą to być terapie różnego typu jak:

* behawioralna (skoncentrowana na sposobie w jaki ludzie myślą i zachowują się)
* psychoanaliza (szuka zależności jak minione doświadczenia mają wpływ na teraźniejszość klienta)
* terapie humanistyczne (skupione na własnym rozwoju wewnętrznym)
* terapie poprzez sztukę (wykorzystują kreatywność sztuki w terapii)
* inne terapie (włączając terapie grupowe oraz te skoncentrowane na myśleniu w czasie rzeczywistym)

Sesje counselling’owe skupiają się na problemach klienta, mają swoją strukturę oraz porządek, według którego są prowadzone. Koncentrują się one na takich problemach jak:

* przemoc (w domu, szkole, w pracy, w związku)
* uzależnienia
* żałoba
* depresja, stres, nerwica
* zaburzenia jedzenia (bulimia i anoreksja)
* zaniżenie własnej wartości
* problemy z relacjami międzyludzkimi
* trauma
* problemy w miejscu pracy

Polak z dyplomem z psychologii w UK

Polski psycholog, który chce otworzyć swoją własną praktykę, pracuje w UK i Irlandii Północnej nielegalnie, bowiem nie jest w stanie przynależeć do organizacji, która będzie ustalała pryncypia, zasady oraz etykę zawodowa terapeutów.

Każdy counsellor/psychoterapeuta, gdy podejmuje pracę, jest pytany do jakiej organizacji należy. Organizacja taka jak np. BACP Biritish Association Counsellors and Psychotherapists daje członkostwo terapeutom, którzy posiadają praktyczne umiejętności psychoterapeutyczne oraz wiedzę teoretyczną rozpoznawaną poprzez uczelnie zarejestrowane i funkcjonujące na terenie UK. Psycholog polski nie podlega żadnemu towarzystwu wcześniej wymienionemu, bowiem ani uczelnie, ani owe towarzystwa nie akceptują wiedzy i jego umiejętności zdobytych w Polsce, ponieważ te bardzo różnią się od tutejszych standardów i wymogów.

Często psycholog z Polski bez dodatkowych podyplomowych kursów, nie tylko nie potrafi prowadzić sesji z klientem w odpowiedni sposób, ale też wydaje diagnozę czy nawet nakazuje jakieś czynności, które mogą spowodować więcej złego niż dobrego.

Pokrewny zawód – lekarz psychiatra

Na szczycie tej piramidy zawodowej jest pozycja lekarza psychiatry. Lekarz psychiatra musi ukończyć studia medyczne, a w tym kraju to najdłuższe studia, plus praktyki dotyczące specjalizacji trwają około 10 lat, a nawet więcej. Psychiatria zajmuje się badaniem, zapobieganiem, leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Bada ich uwarunkowanie biologiczne, genetyczne, społeczne. Zajmuje się też diagnozą chorób psychicznych oraz określaniem zaburzeń jako syndromu. Istnieje wiele rodzajów psychiatrii jak ogólna, wieku starczego itp.

Tylko lekarz psychiatra może zalecić konkretne leczenie farmakologiczne, a nawet zlecić jeśli to konieczne, leczenie w szpitalu psychiatrycznym. W NI jest jeden szpital psychiatryczny w Knockbracken. W prawie każdym ośrodku zdrowia są jednak oddziały tak zwanego dziennego pobytu, gdzie ludzie chorzy np. na schizofrenię mogą przychodzić i uczestniczyć w różnych zajęciach oswajając swoją chorobę, przyzwyczajać się do niej i akceptować ją tak jak inne choroby, takie jak cukrzyca lub choroby serca.

Konieczność dbania o zdrowie psychiczne

Dziś żyjemy w biegu, próbując kontrolować naszą pracę zawodową, czynności domowe, obowiązki rodzinne, a umyka nam problem higieny zdrowia psychicznego. Jeszcze 100 lat temu, rodzina wielopokoleniowa była wsparciem dla osób bardziej wrażliwych. Role terapeuty sprawowała babcia, ciotka czy kuzynka. Z różnych względów w dzisiejszym świecie tak samo jak korzystamy z gabinetu dentysty, możemy korzystać z gabinetu terapeuty. My emigranci, którzy zostawiliśmy nasze rodziny, naszych przyjaciół, znajomych w Polsce czujemy się często zagubieni, wyobcowani. Dbajmy o nasze zdrowie psychiczne. Jeśli potrafimy dbać o jedzenie, dietę, sport, wygląd, to zadbanie o lepsze samopoczucie powinno być taką samą koniecznością.

Anna Studencka

Polski Counsellor

studencka.ania@gmail.com

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Felieton: Świąteczny koszyczek Babci Teddy

Felieton: Świąteczny koszyczek Babci Teddy   0

Wielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!