Zbigniew Wodecki Previous Article
Stanisław Barańczak - poznański heros pracyNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Czesław Lang „Marzenia są po to, żeby je realizować”

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Czesław Lang „Marzenia są po to, żeby je realizować”

Ogromny talent, sportowa zawziętość czy tytaniczna wręcz praca i walka z przeciwnościami zaprowadziły go na sam szczyt rowerowych eskapad. Człowiek sukcesu, spełniony i wciąż aktywny. Jak zaczęła się historia prostego chłopaka z małej kaszubskiej wsi, który mknąc na swoim jednośladzie udowodnił, że wszystko jest do przezwyciężenia?

„To była dla mnie ważna lekcja”

Czesław Lang, bo o nim właśnie mowa urodził się 17 maja 1955 roku w Kołczygłowach, miejscowości położonej około trzydziestu kilometrów od Bytowa i czterdziestu od Słupska. Był drugim dzieckiem, które urodziło się na Kaszubach. Pięć lat wcześniej na świat przyszedł jego brat Janek.

Lang od najmłodszych lat słuchał pilnie wskazówek swojego ojca. Jak sam przyznaje: „życie na wsi pod Bytowem ukształtowało i nauczyło systematycznej pracy oraz dyscypliny. To tam w kolejnych PGR-ach, w których zarządzał mój tata, zapoznałem się z ciężką pracą. Miejsca i czasy, w których się wychowałem, a przede wszystkim rodzice wpoili mi zasady, których trzymam się do dziś.” Cały czas w wyborze sportowej ścieżki mógł liczyć na wsparcie swego rodzica. To właśnie on zadbał i stworzył sprzyjające warunki, by syn mógł uprawiać sport. Natomiast Aleksander Siluta zaszczepił w Czesławie bakcyla do kolarstwa, tym samym „wyleczył go z ambicji zostania piłkarzem.”

„Zobaczycie Czesiek będzie wielkim kolarzem!”

Rodzina Langów, podobnie jak wiele innych polskich rodzin z Kresów przebyła niejedną tułaczkę. Wyjechała na zachód, na Ziemie Odzyskane. Mało kto wie, iż właśnie w Gostkowie została przepowiedziana jego przyszłość. W maleńkiej mieścince doszło do pierwszego poważnego wyścigu, gdzie Lang został okrzyknięty mistrzem Gostkowa!

Mając trzynaście lat zaliczył wstęp do wspaniałej sportowej kariery. Stało się jasne, że musiał spróbować swoich sił poza własny miejscem zamieszkania. Świetną ku temu sposobnością, a tym samym dania upustu sportowym ambicjom była zorganizowana impreza Wyścig Pokoju. W całej Polsce organizowano wyścigi dla dzieci i młodzieży. Lang wziął udział w tej imprezie sportowej, która została zorganizowana w Bytowie.

Będąc młodym chłopakiem został dostrzeżony przez Euzebiusza Marciniaka. W trybie błyskawicznym trafił do LZS Baszta Bytów, gdzie w latach 1970-1977 startował w jego barwach. Kolejne pięć lat reprezentował Legię Warszawa. Natomiast wyjeżdżając na „Zachód” przetarł szlaki swoim następcom. Znaczącym sukcesem w czasach kariery amatorskiej było wywalczenie tytułu wicemistrza olimpijskiego.

Sukcesy

Czesław Lang jest niezwykle utytułowanym kolarzem rowerowym i szosowym. Nic, więc dziwnego, że bardzo mocno odcisnął swój ślad w historii polskiego kolarstwa. Jest też doskonałym przykładem na to, iż zakończenie kariery sportowej wcale nie musi oznaczać wycofania się ze świata publicznego. Obecnie spełnia się jako menedżer, biznesmen i działacz sportowy. Na początku lat 90. XX wieku został animatorem sportu, organizuje ważne imprezy kolarskie w kraju, w tym między innymi wyścig o największym znaczeniu – Tour de Pologne.

Poza tym jest też Członkiem Międzynarodowej Unii Organizatorów Imprez Kolarskich (AIOCC). Może poszczycić się odznaczeniem Krzyża Kawalerskiego i Oficerskim Orderem Odrodzenia. Jest pasjonatem jazdy konnej, polowania, narciarstwa i podróżowania. W 2015 roku w rankingu Forbes Polska zajął 9. miejsce wśród najbardziej wpływowych ludzi polskiego sportu.

Motto życiowe Czesława Langa: „Marzenia się spełniają”. Ktoś zapyta dlaczego? Służę odpowiedzią Mistrza Polskiego Kolarstwa: „Te słowa najpełniej oddają to, co w życiu jest najważniejsze. Bez marzeń nie byłoby tylu emocji, wrażeń, barw, uczuć. To one są motorem naszych działań, pobudzają nas do aktywności, mobilizują do działania. Jednak, aby marzenia się spełniały, trzeba sobie wyznaczać cele i je realizować. W tym dążeniu niezastąpieni są ludzie, którzy inspirują, uczą i pomagają.”

***

Kilka ważnych osiągnięć sportowych, które stały się za jego udziałem:
Srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Moskwie, wyścig ze startu wspólnego (1980);
Srebrny medal mistrzostw świata w San Cristobal, jazda drużynowa na czas (1979);
Brązowy medal mistrzostw świata w Valkenburgu, jazda drużynowa na czas (1977);
Zwycięstwo w Tour de Pologne (1980);
Zwycięstwo w Settimana Ciclistica Lombarda (1980);
Zwycięstwo w prologu Tirreno – Adriatico (1983);
Zwycięstwo w prologu Tour de Romandie (1987);
Zwycięstwo w prologu Volta Ciclista a Catalunya (1988);
Zwycięstwo w Trofeo Baracchi (1988);
Mistrzostwo Polski w wyścigu górskim (1980);
Mistrzostwo Polski na szosie w drużynie (1977, 1979, 1980, 1981);
Mistrzostwo Polski na torze w wyścigu indywidualnym na dochodzenie (1974);
Mistrzostwo Polski na torze w wyścigu drużynowym na dochodzenie (1979), 1980);
Mistrzostwo Polski w wyścigu długodystansowym – 50 km (1981);
Wicemistrzostwo Polski w jeździe na czas (1975, 1976, 1977, 1981);
Wicemistrzostwo Polski w jeździe na czas dwójkami (1980);
Wicemistrzostwo Polski na torze w wyścigu indywidualnym na dochodzenie (1975, 1976);
Brązowy medal Mistrzostw Polski na torze w wyścigu indywidualnym na dochodzenie (1977, 1979).

Katarzyna Kiraga

fot. polskieradio.pl

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Nietuzinkowi Polacy

Nietuzinkowi Polacy: Jacek Kaczmarski: „Będziemy jacy zechcemy”

Nietuzinkowi Polacy: Jacek Kaczmarski: „Będziemy jacy zechcemy”   0

"Nie mam blizn po kajdankach, napletek posiadam. Na świat przyszedłem w czepku, nie pod ułańskim czakiem. Po dekadzie wygnania, polskim jeszcze władam. Proszę więc o dokument, że jestem Polakiem" - [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!