Wizyta polskiego ambasadora w sprawie ataków rasistowskichPrevious Article
W razie śmierci bliskiej osoby...Next Article
Aktualności
  • Felieton: Tłusty Czwartek u Babci TeddyCudowny świąteczny czas mamy już za sobą, a tu znów trzeba przygotowywać się do kolejnego. Dobrze to ktoś wymyślił, aby następne święto poprzedzić postem, inaczej nasze wątroby mogłyby tego nie [...]
  • „Diablo. Wyścig o wszystko” w kinach w NI od 1 lutego 2019Co roku w Polsce odbywa się ponad tysiąc nielegalnych wyścigów. Ale tylko nieliczni mają dostęp do tych o najwyższą stawkę. „Diablo. Wyścig o wszystko” to pierwsza polska produkcja, która przybliża [...]
  • Nasze prawa w UK po Brexicie – sesja informacyjna w BangorStowarzyszenie Polskie w Co. Down Bangor.pl oraz YMCA ND Ethnic Minorities Support Project zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w UK po Brexicie. Spotkanie poprowadzi prawnik [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Czy gotówka to już przeżytek?

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Czy gotówka to już przeżytek?

Świat ewoluuje. Wszystko dookoła nas ulega zmianom czy się to komuś podoba czy nie. To fakt. Ekonomia nie pozostaje dłużna. Ludzkość poczyniła znaczny postęp w tym zakresie. Począwszy od wymiany barterowej (czyli towar za towar) poprzez złoto, bilon i pieniądze papierowe, aż do płatności elektronicznych.

Gotówce nie?!

Na przestrzeni ostatniego roku media związane z szeroko pojętymi finansami oraz bankowością wiele miejsca poświęciły dążeniom niektórych krajów skandynawskich do częściowej lub nawet docelowo całkowitej rezygnacji z płatności gotówkowych. Pisano m.in. o tym, iż Norwegia planuje całkowite wycofanie się z operowania gotówką już do ok. roku 2020, natomiast punktom usługowo-handlowym w Danii udostępniono opcję polegającą na możliwości całkowitej rezygnacji z obracania gotówką, co w zamyśle duńskiego ustawodawcy, usprawniłoby nie tyle aparat rozliczeniowy związany z podatkami, co zostawiłoby więcej pieniędzy w kasie (brak kosztu eksploatacji kas fiskalnych). W krajach skandynawskich średnio 9 na 10 płatności wykonywanych jest kartą płatniczą (debetową lub kredytową), zatem stopniowe dążenie tych krajów do wyeliminowania gotówki wydaje się naturalnym następstwem tego stanu rzeczy.

‚Skandynawski fenomen’ w Polsce i w Irlandii Północnej

Polska szczyci się tym, iż posiada jedną z najlepiej rozwiniętych w Europie technologii tzw. płatności zbliżeniowych. Zarówno sprzedawcy, jak i klienci są również w coraz większym stopniu otwarci na nowe rozwiązania technologiczne. Statystyczny polski konsument o zróżnicowanych potrzebach korzysta z co najmniej dwóch urządzeń umożliwiających bezprzewodowe połączenie z internetem, co jest współcześnie dyktowane przez wygodę, prostotę i bezpieczeństwo.

Najpopularniejsi operatorzy kart płatniczych, tj. MasterCard i Visa International bacznie obserwują rynek i przykładowo na przestrzeni ostatniego roku dokonali dwukrotnie obniżki swojej obsługi transakcji kartowych (tzw. interchange), głównie dla marketów sieciowych. Następstwem tego jest rezygnacja przez niektóre sieci sklepów z minimalnej kwoty wydanej na zakupy za które płacimy bezgotówkowo, np. minimum 10 PLN w Polsce czy 5 GBP na terenie Wielkiej Brytanii.

Irlandia Północna chociaż jest przez niektórych uważana za ‚zaścianek’ Wielkiej Brytanii, to w usługach płatniczych niczym nie ustępuje np. Anglii czy Szkocji. Co prawda technologia kart jest nieco przestarzała w porównaniu do Skandynawii, Polski czy niektórych państw Europy zachodniej i środkowej, zwłaszcza w sferze nowoczesnych płatności zbliżeniowych, smartfonami czy z użyciem tokena zabezpieczającego (rozwiązania niektórych banków); jednak płatności bezgotówkowe nie powinny stanowić problemu w większości punktów handlowo-usługowych czy na parkingach samochodowych.

Jednak zarówno w przypadku Polski, jak i naszej ‚drugiej ojczyzny’, dążenia ustawodawców do uporządkowania rynku obrotu gotówkowego tak jak to ma aktualnie miejsce na terenie Skandynawii są znikome. Być może po prostu rządzący Polską oraz Irlandią Północną mają nieco inne problemy niż rynki finansowe (ocenę pozostawiam czytelnikom). Oznacza to tyle, że póki co możemy spać spokojnie i w najbliższym czasie nie zagraża nam pożegnanie się z drobnymi w kieszeni czy banknotami w portfelu (chyba, że byłoby to wynikiem utraty źródła przychodów).

Małym drukiem

Badania statystyczne prowadzone przez instytucje finansowe nie pozostawiają złudzeń. Lubimy robić zakupy. Stopniowo również eliminujemy z życia płatności gotówką, co jest związane między innymi z coraz większą ilością zakupów dokonywanych przez internet. Jednak musimy mieć się na baczności, bowiem zagrożeń jest znacznie więcej niż w przypadku prostej zapłaty banknotem w sklepie.

Jest to temat na tyle wyczerpujący, że można by napisać o tym zupełnie inny artykuł. Warto jednak pamiętać o podstawowych środkach ostrożności takich jak nie udostępnianie kodów PIN absolutnie nikomu (nawet pracownikowi banku) czy zasłanianie w miarę możliwości ręką czy portfelem momentu wprowadzania PIN-u do czytnika w punkcie usługowo-handlowym. Również jeśli nie możemy zapamiętać kodu PIN do swojej karty, nie przechowujmy go w tym samym miejscu, co karta.

Na koniec pamiętajmy o tym, że banki nie są instytucjami charytatywnymi, jakkolwiek ciepło, bezpiecznie i zachęcająco wyglądałyby reklamy. Po drugiej stronie lady czy okienka może równie dobrze być ktoś, kto po prostu ma za zadanie ‚sprzedanie’ nam kolejnego produktu bankowego. Starajmy się nie korzystać z czegoś, czego do końca nie rozumiemy i/lub nie potrzebujemy. Ponadto warto również sprawdzić uprzednio przed wylotem np. na wakacje do Polski o tym, iż korzystanie z karty debetowej (do wysokości środków zgromadzonych na rachunku bankowym) lub karty kredytowej (do wysokości przyznanego nam przez bank limitu kredytowego) może wiązać się z dodatkowymi opłatami, zarówno za każdorazowe pobranie gotówki z bankomatu, jak i za dokonanie płatności bezgotówkowej kartą.

Marcin Gryszkiewicz

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Jun, Statera i Arche…

Jun, Statera i Arche…   0

Joanna Malec mieszka w Irlandii Północnej od 5 lat. Jest nieśmiała i skromna. Mówi, że nie umie się zareklamować sama, ale na szczęście jej mąż robi to za nią. Wciąż [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!