Życie pod wodą i „zawodowe” sukcesy!Previous Article
Dlaczego Japonki się nie starzeją?Next Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Detox czyli warzywno-owocowe oczyszczanie

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Detox czyli warzywno-owocowe oczyszczanie

Większość z nas słowo dieta kojarzy z odchudzaniem, czyli zrzuceniem zbędnych kilogramów i odzyskaniem idealnej figury. Istnieją jednak diety, których stosowanie ma głównie na celu usuniecie z organizmu wszelkich zanieczyszczeń, złogów i toksyn. Mowa tutaj o detoxie czyli diecie zdrowotnej.

Detox detoxowi nie równy

Pestycydy, zanieczyszczenia, alkohol, kofeina czy też pozostałości kuracji lekami, odkładają się w naszym organizmie przez lata. Efektem czego jest często złe samopoczucie, zmęczenie i senność, uczucie ociężałości, problemy gastryczne, migreny czy też alergie. Lista skutków złego stylu życia jest bardzo długa. Ale jest na nie rada – detox.

Słowo detox (łac. detoxicatio) oznacza oczyszczanie i może przybierać rozmaite formy; od postu życia na samej wodzie przez jakiś czas, przez próby kuracji sokami czy też diety warzywno-owocowej.

Nie dla każdego

Kuracje oczyszczające polecane są osobom zdrowym, których dieta obfituje w tłuste i słodkie potrawy, duże ilości czerwonego mięsa oraz alkohol. Palenie papierosów, brak ćwiczeń czy nadwaga są dodatkowymi wskazaniami do przeprowadzenia tego rodzaju kuracji. Sezonowe oczyszczanie nie zaszkodzi zdrowej osobie, jednak osoby przewlekle chore np. na cukrzycę, nerki, serce czy inne schorzenia układu pokarmowego, nie powinny stosować ich bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nie wskazane jest również stosowanie oczyszczania przez kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze.

Żadna z diet oczyszczających nie powinna trwać zbyt długo, okres od kilku dni do kilku tygodni przyniesie oczekiwane rezultaty, a jednocześnie nie grozi nam niedobór witamin i minerałów czy też niebezpieczne wyniszczenie organizmu. Nie każdy jest w stanie przeprowadzić detox pijąc jedynie soki lub wodę. Te dwie ekstremalne formy oczyszczania powinny być przeprowadzone z wielką rozwagą i najlepiej pod kontrolą lekarza.

Istnieje jednak forma diety, która w bezpieczny sposób i bez większych wyrzeczeń pozwoli nam osiągnąć cel. Jest to kuracja warzywno-owocowa znana pod nazwa – dieta dr Ewy Dąbrowskiej. Według zaleceń lekarki powinna ona trwać od jednego do maksymalnie sześciu tygodni i opierać się na określonej grupie warzyw i owoców, które dostarczą naszemu organizmowi antyoksydantów, witamin, minerałów i błonnika.

Zalecenia

Podczas diety dr Dąbrowskiej zaleca się spożywać następujące warzywa: korzeniowe (marchew, seler, pietruszka, burak, rzodkiew), liściaste (sałata, seler naciowy, zielona pietruszka, jarmuż, koper), cebulowe (cebula, por, czosnek), psiankowate (papryka, pomidor), kapustne (kapusta biała, czerwona, pekińska, kalafior, kalarepa), dyniowate (dynia, kabaczek, cukinia, ogórki) i owoce (jabłka, cytryny, grapefruity oraz w niewielkich ilościach jagody, jeżyny i maliny).

Nie wolno natomiast spożywać roślin strączkowych, ziemniaków, zbóż, orzechów, słodkich owoców, olejów oraz pić kawy czy herbaty. Wymienione wyżej warzywa i owoce można spożywać w postaci soków, zup, surówek, wywarów, w formie duszonej lub gotowanej a ilość ich spożywania jest dowolna.

Literatura wprawdzie podaje informacje o ograniczeniu ilości kalorii do 600-800 dziennie, jednak nie jest to praktycznie możliwe, aby przekroczyć te zalecenia jedząc jedynie wskazane produkty. Kuracje mogą przeprowadzić wszystkie osoby zdrowe, które nie przyjmują żadnych leków. W przypadku osób stosujących preparaty chemiczne, należy skonsultować te dietę z lekarzem. Po zakończeniu kuracji, zalecane jest przejście na zdrowy tryb życia i unikanie produktów zanieczyszczających organizm jakich jak: alkohol, kawa, fast food, słodycze czy czerwone mięso.

Mechanizm

W trakcie stosowania diety warzywno-owocowej dostarczamy organizmowi pięciokrotnie mniej kalorii, białka, węglowodanów i tłuszczów w porównaniu z tradycyjnym żywieniem. W tym czasie nasz metabolizm przestawia się na fazę spalania, regeneracji i oczyszczania. Ponieważ w czasie kuracji nie dostarczamy naszemu mózgowi odpowiedniej ilości glukozy (cukru), która niezbędna jest do jego prawidłowej pracy, nasz organizm zaczyna zamieniać na glukozę wszelkie złogi białkowe tzn. uszkodzone, zwyrodniałe bądź martwe komórki tkanek. Te formę przemian określamy mianem „odżywiania wewnętrznego”. Przestrzegając zasad diety, po 2-3 dniach obserwujemy wyłączenie się ośrodka głodu i brak chęci na słodycze czy mięso.

Na początku oczyszczania bardzo często obserwuje się tzw. krótkotrwałe kryzysy np. osłabienie, bóle głowy, nudności, biegunkę, czasami podwyższona temperaturę, zwroty głowy czy bezsenność. Objawy te są najzupełniej prawidłowe i zazwyczaj nie trwają dłużej niż kilka dni, po czym samoistnie ustępują. Osoby przewrażliwione na puncie swojego zdrowia, mogą w konfrontacji z w/w objawami chcieć przerwać dietę z obawy na złe samopoczucie. Dlatego tak ważne jest uzmysłowienie sobie, że te wszystkie objawy są sygnałem oczyszczania się organizmu z toksyn i postępującej regeneracji. Ci, którzy przed rozpoczęciem kuracji, prowadzili zdrowszy tryb życia, nie będą obserwować u siebie takich samych objawów i o tym samym natężeniu jak ci, którzy spożywali duże ilości alkoholu, kawy, słodyczy czy mięsa.

Zalety

W wielu przypadkach stosowania diety warzywno-owocowej obserwuje się znaczną poprawę samopoczucia, zastrzyk energii czy ustępowanie wielu chorób. Utrata zbędnych kilogramów jest również jednym ze skutków przeprowadzonego detoksu, już po tygodniu osoby ze znaczną nadwagą mogą spodziewać się utraty kilku kilogramów. Im wyższa waga początkowa kuracjusza, tym większy spadek wagi. Ciało pozbywa się nadmiaru tłuszczu i nasz sylwetka wysmukla się. Jednocześnie czujemy się jakby lżejsi w środku. Nasze jelita oczyszczają się ze złogów i poprawia się ich wchłanianie.

Bardzo ważne jest, aby po zakończeniu detoxu nie rzucić się od razu na zakazane w czasie diety produkty, ale rozważnie wprowadzać zdrowe pokarmy do codziennego żywienia tj. wyroby z pełnego ziarna, rośliny strączkowe, nasiona oleiste, oleje tłoczone na zimno, niewielkie ilości mleka zwłaszcza w formie twarogu, jogurtu czy kefiru, ryby oraz jajka.

Smażenie potraw należy zamienić na ich duszenie lub pieczenie. Cukier, biała mąka, sól, oleje rafinowane, słodycze, kawa, alkohol, pizza czy też frytki, powinny zniknąć z naszych stołów, jeśli nie chcemy, aby przeprowadzony przez nas detox nie poszedł na marne.
Wbrew panującej opinii, że detox to kuracja dla osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków, nie bójmy się go. Przeprowadzony w mądry sposób pozwoli nam odbudować zdrowie. Wsłuchajmy się we własny organizm i pomóżmy mu odzyskać utraconą równowagę i dobre samopoczucie.

Monika Domagała

Szczegółowy opis kuracji oczyszczającej dr Ewy Dąbrowskiej znajdziecie w poradniku: „Ciało i ducha ratować żywieniem” oraz „Przywracać zdrowie żywieniem”

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Polski grammar pod lupą!

Polski grammar pod lupą!   0

„Luknij przez ten łindoł czy mój kar stoi na stricie.” Takie językowe wariacje i dowcipy układano kiedyś o Polakach mieszkających w Chicago. W dzisiejszych czasach emigracja zmieniła nieco swoje oblicze, [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!