Polacy - jesteście mile widziani w NI!Previous Article
Ratując ludzi...Next Article
Aktualności
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]
  • Modelka z tysiącem pasjiJest modelką odkąd miała 18 lat. Od ponad 10 lat mieszka w Irlandii Północnej. W tej chwili jest na urlopie macierzyńskim, ale nawet teraz jest bardzo zajętą osobą. Z Lidią [...]
  • Pocztówka z Belfastu – Dorota SkupniewiczPocztówka z Belfastu wykonana przez: Dorota /dorotes/ Skupniewicz - „dziecko” pokolenia grubej kreski, czyli rocznik 1989, w Belfaście od września 2018. Jestem animatorką, ilustratorką i macham też piórem - czytaj: piszę. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Dlaczego Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście?

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Dlaczego Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście?

Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie, ma na koncie wiele sukcesów i bardzo szerokie plany na przyszłość. Rozmawiamy z dyrektor Beatą Dabrowską.

NE: Od kiedy istnieje PSS Belfast?

BD: Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście powstała w listopadzie w 2007 roku. Założona przez rodziców w celu nauki języka polskiego oraz innych przedmiotów w języku polskim, jak również dla krzewienia tradycji i kultury polskiej. Ten rok jest bardzo szczególny, gdyż w listopadzie wkraczamy w rocznicę 10-cio lecia istnienia naszej szkoły. Dorobek dziesięciu lat, zapisywany na kartach z życia szkoły, zdobywania doświadczeń, które były tylko i wyłącznie naszymi pomysłami, jest motorem do innowacyjnych rozwiązań. To będzie rok obchodów jubileuszu dekady działania szkoły jako centrum naszej „Małej Ojczyzny” na obczyźnie.

NE: Jaka jest misja i cel Szkoły?

BD: Celem Polskiej Szkoły Sobotniej w Belfaście jest wychowanie świadomych Polaków – Europejczyków, ludzi otwartych i wrażliwych. Staramy się, by nasza szkoła wyrównywała różnice programowe jakie powstają w zestawieniu ze szkołami w Polsce, do których dziecko może powrócić po okresie emigracji. Naszym zadaniem są działania promujące naukę języka polskiego, polskiej historii i geografii. Danie narzędzia do ręki rodzicom, by ich dziecko było dwujęzyczne. To jak „kłaść podwaliny” w budowanie przyszłości nowego pokolenia na emigracji. Kolejne cegiełki w naszych rękach, naszych głowach i naszych sercach. Tu i teraz, bowiem „tylko głupiec myśląc o przyszłości, zapomina o teraźniejszości”. Te mądre słowa Alberta Camus’a niech są drogowskazem wskazującym drogę w przyszłość naszych dzieci.

NE: Jakie są jej największe osiągnięcia?

BD: Trochę się ich nazbierało przez dziesięć lat. Największym naszym osiągnięciem jest zaufanie rodziców, którzy z roku na rok zapisują więcej dzieci i tym samym powiększają naszą społeczność szkolną. Również wpisane na stałe imprezy w nasz kalendarz szkolnych, czyli:

– Dzień Niepodległości, który odbywa się w Ratuszu (City Hall) w Belfaście i jest imprezą otwartą dla wszystkich gości. Zwykle w uroczystości biorą udział znakomici goście np. Konsul Generalny RP i Konsul Honorowy, Burmistrz Belfastu, przedstawiciele lokalnych organizacji i szkół;

– Mikołajki, w szkole lub na wyjeździe i Mikołaj z workiem pełnym prezentów;

– Jasełka i spotkanie bożonarodzeniowe, w Szkole lub poza nią;

– wycieczki szkolne na Dzień Dziecka;

– wycieczki do Polski: dwa razy do Krakowa i do Gdańska;

– Dzień Otwarty, który jest co roku ogromną atrakcją dla wszystkich miłośników Szkoły.

NE: Jakie są największe zalety naszej Szkoły?

BD: Wykwalifikowana kadra pedagogiczna z wykształceniem magisterskim pedagogicznym, dzięki której możemy zapewnić szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych i zajęcia dydaktyczne na wysokim poziomie. Tym samym możemy wyjść naprzeciw potrzebom dzieci i rodziców.

NE: Na jakie atrakcje/warsztaty/zajęcia dzieci mogą liczyć w Szkole?

BD: Kreatywność nauczycieli pozwala na przygotowanie zupełnie nowej, autorskiej oferty na rok szkolny 2017/2018 we współpracy z Child Matters, czyli przygotowanie do transfer testu z j.angielskiego i matematyki, pierwszy chór dziecięcy, dziecięcy zespół tańca polskiego i irlandzkiego łączący dwie kultury, wprowadzenie cyklu warsztatów „Młody odkrywca”, warsztaty ekspresji twórczej dla dzieci i młodzieży, obejmujących: teatr, pantomimę, piosenkę i ruch, nauka języka angielskiego dla najmłodszych metodami aktywizującymi,

naukę języka polskiego dla dorosłych, oraz te, które są kontynuacją z lat ubiegłych: przygotowanie dzieci na lekcjach religii do I Komunii Świętej, rytmika dla najmłodszych do III klasy, zajęcia wyrównawcze z języka polskiego, zajęcia w Klubie dla dzieci i młodzieży organizowane przy współpracy z Belfast City Council, świetlica dla najmłodszych, warsztaty plastyczne, zajęcia sportowe. Duża ilość tych zajęć jest otwarta dla dzieci spoza szkoły. Poszukujemy logopedy i terapeutów dziecięcych oraz zajęciowych, by poszerzyć ofertę naszej szkoły i zapewnić dzieciom fachową terapię i zajęcia logopedyczne.

NE: Jakie są w Szkole grupy wiekowe?

BD: Zajęcia w PSS Belfast odbywają się w grupach od 3-latków do 6-latków, w klasach I, II, III, IV, V, VI oraz klas gimnazjum.

NE: Co daje dzieciom Polska Szkoła?

PSS w Belfaście zapewnia dzieciom i młodzieży polskiej:

Żywy kontakt z językiem polskim czytanym i pisanym. Zajęcia w głównej mierze mają służyć kształtowaniu tożsamości narodowej i podtrzymywaniu świadomości każdego ucznia, że jest Polakiem i może być z tego dumny.

  • Minimalizuje zaległości edukacyjne w przypadku powrotu do szkoły w Polsce – zajęcia nie zastąpią polskiej szkoły, ale też nie pozwolą się od niej oddalić.

  • Daje możliwość kontaktu z grupą rówieśniczą, a tym samym minimalizuje stres powstały w szkole lokalnej spowodowany barierą językową.

  • Zwiększa szanse dziecka na harmonijny rozwój jego osobowości i bycie całkowicie dwujęzycznym co ułatwi mu w przyszłości podjęcie decyzji, gdzie chce studiować, mieszkać i żyć.

Szkoła jest placówką odpłatną – nie podlegamy pod Ministerstwo Edukacji Narodowej, ale realizujemy program MEN dla polskich szkół działających zagranicą. Jest członkiem Forum Edukacji Polonijnej w Irlandii Północnej, do którego należy 9 szkół sobotnich i organizacje edukacyjne z terenu NI.

Więcej: www.pssbelfast.com

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci polonijne

Felieton: Świąteczny koszyczek Babci Teddy

Felieton: Świąteczny koszyczek Babci Teddy   0

Wielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!