Churchill na banknociePrevious Article
Maj w Polskiej Szkole Sobotniej w BelfaścieNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Dziękuję Mamo!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Dziękuję Mamo!

Historia Dnia Matki nie jest wcale taka długa i ciekawa, ale samo święto jest i zawsze było wzruszające dla rodzicielek. Dziecko jest dla matek miłością wcieloną w życie, uczucia z nim związane są nieporównywalne z żadnymi innymi. A Dzień Matki, tradycyjnie obchodzony przez Polaków 26 maja, daje szansę dzieciom wyrazić ich miłość i wdzięczność za cały włożony w ich wychowanie trud i poświęcenie.

 

Macierzyństwo naukowo i duchowo

 
U podstaw Dnia Matki leży tak naprawdę uszanowanie dla macierzyństwa. Co ciekawe bez względu na poglądy, to święto obchodzą absolutnie wszyscy, zarówno ci, którzy podchodzą do macierzyństwa przedmiotowo, jak i podmiotowo. Wiele osób podziela pogląd, że kobieta została stworzona do posiadania dzieci i to jest jej największym powołaniem. Duchowe podejście do macierzyństwa propaguje też Kościół. Wierzący określają macierzyństwo i więź matki z dzieckiem mianem cudu, niewierzący to samo nazywają naturą. „Bóg obdarzając kobietę darem macierzyństwa, wyposażył ją we wszystko, co do tej roli jest jej potrzebne, zarówno fizycznie, jak i duchowo. Kobieta została przede wszystkim uzdolniona do miłości. Miłość powinna stanowić rzeczywistą cnotę. Miłość dla każdej kobiety powinna być sposobem życia i działania, ujawniającym się w słowach i gestach.” – pisze dr Dominika Steć.

 

Zgoła inaczej podchodzą do tego naukowcy. Są tacy, którzy uważają, że więź między matką a dzieckiem i poczucie „powołania do macierzyństwa” pojawia się wraz z hormonami i reakcjami chemicznymi zachodzącymi w naszych organizmach. „Przez cały okres porodu i jeszcze w kilka godzin po nim w organizmie kobiety utrzymuje się wysoki poziom oksytocyny. Hormon ten nie tylko wywołuje skurcze macicy, ale także wpływa na mózg – działa jak napój miłosny. Gdy matka, będąc pod jego działaniem, przytuli do siebie dziecko, to tworzy się między nimi niezwykle silna więź.” – wyjaśnia Bogusław Pawłowski, antropolog z Uniwersytetu Wrocławskiego. O takich poglądach można napisać książkę, jedno jest pewne, podejście do macierzyństwa nie zmienia chęci sprawienia przyjemności mamie w jej święto. Liczy się podziękowanie za trudy i poświęcony czas.

 

Macierzyństwo w ochach matek!

 

Zapytaliśmy kilku matek, czym jest dla nich macierzyństwo. Na pewno każda mama wypowiedziałaby się na ten temat inaczej. We wszystkich wypowiedziach dominują jednak bardzo podobne czynniki. „Nigdy nie przypuszczałam, że urodzenie dziecka może być tak niesamowitym przeżyciem. W ciąży myślałam tylko o trudnym i bolesnym porodzie albo już o tym co będzie jak maleństwo się urodzi, o ubrankach i rzeczach dla niego. Jakimś cudem nie zastanawiałam się nad uczuciem, którego doświadczę tuż po urodzeniu. A jest ono niesamowite… ciężko jest nazwać, ale chodzi o spełnienie, nieograniczoną radość, obawę i pewność jednocześnie. Nie zamieniłabym tej chwili na nic innego.” – mówi Kasia, mama trzyletniej Oliwii.

 

„Nie każda kobieta jest stworzona do macierzyństwa, tak jak nie każda jest stworzona do wykonywania określonego zawodu. Bo macierzyństwo to zawód na przynajmniej 20 lat, potem możesz przejść na pół-emeryturę, ale tak naprawdę nigdy nie kończysz swojej pracy. Macierzyństwo to też nie tylko piękne chwile, to mnóstwo pracy, obowiązków, odpowiedzialność, wieczne zmartwienie i planowanie. To także poświęcenie części siebie i swojego czasu innej osobie, swojemu dziecku, które chłonie nas całym swoim ciałem i zmysłami. Ale pośród łez i trudów istnieje kilka rzeczy, które powodują, że matka zapomina o bożym świecie: uśmiech dziecka, uścisk dziecka i jego „kocham Cię”… Nie ma nic lepszego w życiu. Kiedyś przeczytałam, że dziecko jest miłością, która stała się widzialna. Zgadzam się z tym stwierdzeniem! Teraz doceniam też bardziej niż przedtem swoją własną mamę, bo wiem co czuła przez te wszystkie lata.” – opowiada Joanna, mama Sebastiana i Karoliny.

 

Geneza Dnia Matki

 

W starożytności symbolem matki była dla Greków Matka Natura – bogini Reia uznawana za pramatkę. Rzymianie obchodzili natomiast aż trzydniowe święto, od 15 do 18 maja, poświęcone bogini Kybele, uznawanej w tej kulturze za matkę wszechświata i bogów. W czasach nowożytnych zwyczaj obchodzenia Dnia Matki nie był kultywowany. Powrócił dopiero ok. XVI wieku w Anglii i Szkocji, kiedy to w każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono tzw. matczyną niedzielę.

 

W Polsce natomiast kult Matki-Polki w XIX i XX wieku wynikał ze specjalnej roli kobiet w utrzymaniu polskości i rodziny. Ciągłe powstania, wojny, spiski, służba i aresztowania mężczyzn wyznaczyły polskie matki do utrzymania domu i wychowania dzieci. Szczyciły się one swoją rolą, nie uważały jej wcale za ciężar ani powód do poświęcenia. Matka była w Polsce zawsze otoczona wielkim szacunkiem, a starsze kobiety szanowano nie tylko za fakt bycia matką, ale również za życiową mądrość. Jednak w Polsce Dzień Matki, jako dzień świąteczny pojawił się bardzo późno, bo dopiero około 1924 roku.

 

Dzień Matki obchodzony jest obecnie w 40 krajach na świecie. Najpopularniejszym terminem Dnia Matki jest druga niedziela maja. Bardzo wiele krajów właśnie wtedy obchodzi święto rodzicielek wśród nich są: USA, Australia, Kuba, Hongkong, Indie, Filipiny czy też Peru. Ale daty tego święta są przeróżne w zależności od kraju i kultury. Jak już wspomnieliśmy w Wielkiej Brytanii mamy obchodzą swój dzień w każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Norwegowie świętują Dzień Matki w drugą niedzielę lutego. Mieszkańcy Indonezji obchodzą to święto 22 grudnia. W Polsce data Dnia Matki jest stała i przypada co roku na 26 maja.

 
Dzieci dziękują swoim Mamom

 

Filip: Kochana Mamo! Wiem, że czasami jestem niegrzeczny i Cię denerwuję – przepraszam. Wiem, że bardzo mnie kochasz i chcesz dla mnie dobrze, a ja tego nie doceniam – przepraszam. Wiem, że poświęcasz mi cały swój czas, który mogłabyś spędzić inaczej, a ja to wykorzystuję – przepraszam! Niech ten Dzień Matki będzie tylko Twoim dniem! Kocham Cię!

 

Faustyna: Kocham Cię Mamo za troskę, opiekę, energię, wychowanie i naukę oraz za to, że jest moją najlepszą przyjaciółką. Chciałabym Ci dziś podziękować za to wszystko oraz za to, że jesteś przy mnie zawsze, gdy Cię potrzebuję! Mamo, jesteś super, nie ma lepszej mamy na świecie!

 

Sandra: Chcę Ci Mamo podziękować za to, że poświęcasz mi tyle czasu i uczysz mnie wszystkiego. Dziękuję, że jesteś moją mamą. Kocham Cię!

 

Aleksander: Za twe przykrości, za twe cierpienia, za noce bolesne, za troskę, za zmartwienia, za miłość i za serce dziś Ci Mamo dziękuję! Jesteś najukochańszą Mamą i bardzo Cię kocham!

 

Oliwia: Dziękuję Ci Mamo, że zawsze pomagasz mi rozwiązywać moje problemy. Kocham Cię najbardziej na świecie i będę Cię kochać zawsze!

 

Ola: Dziękuję Mamo, że zawsze przy mnie jesteś! Kocham Cię najmocniej na świecie!

 

Wiktoria: Dziękuję Ci Mamo za Twoją miłość i za wszystko co dla mnie robisz! Kocham Cię bardzo!

 

Monika: Dziękuję Ci Mamo za poświęcany mi czas i za to, że zawsze jesteś przy mnie. Jesteś najwspanialszą mamą na świecie. Kocham Cię nad życie!

 

Wojtek: Życzę Ci Mamo, żebyś była zawsze ze mnie dumna. Mam nadzieję, że będziesz żyła 100 lat! Kocham Cię!

 

Michalina: Dziękuję Ci Mamo za miłość, troskę, opiekę i poczucie bezpieczeństwa. Także za to, że jesteś na moje każde zawołanie, za poświęcenie, że zawsze chcesz dla mnie jak najlepiej. Dziękuję, że jesteś! Kocham Cię!

 

Kaja: Dziękuję Ci Mamo za Twoją miłość i troskę. Bardzo Cię kocham i chcę, byś ze mną była zawsze!

 

Alina: Ty mnie urodziłaś, Ty poświęcasz mi większą część swojego życia, Ty uczysz mnie życia, dlatego chcę Ci dziś podziękować! Jesteś najlepszą mamą na świecie!

 

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Obyczaje

Polski grammar pod lupą!

Polski grammar pod lupą!   0

„Luknij przez ten łindoł czy mój kar stoi na stricie.” Takie językowe wariacje i dowcipy układano kiedyś o Polakach mieszkających w Chicago. W dzisiejszych czasach emigracja zmieniła nieco swoje oblicze, [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!