Obchody 11 listopada w BelfaściePrevious Article
Track Day - Szybko i „nie”bezpiecznie?Next Article
Aktualności
  • Wycieczka do Gdańska – Klub Fotograficzny WestcourtZ ogromną przyjemnością przedstawiamy wybrane zdjęcia zrobione podczas naszej wycieczki do pięknego Gdańska w lutym 2018. Członkowie naszego klubu pojechali do Gdańska w ramach corocznego programu zdobywania wiedzy na temat [...]
  • Wycieczkowo we Wrocławiu! PSS BelfastDwanaścioro dzieci w wieku 9-15 lat wybrało się na wycieczkę do Wrocławia zorganizowana przez Polską Szkołę Sobotnią w Belfaście. Emocji było co niemiara. Było gorrrącooo! Ale 30-stostopniowy upał nie przeszkodził [...]
  • Strażackie emocje w PSS Belfast"Płonące" emocje i "żarliwe" wrażenia mógł ugasić tylko strażak Michał wraz z brygadą z White Watch, Central podczas wizyty w PSS Belfast. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję poznać tajniki [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Dzień Niepodległości w City Hall

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Dzień Niepodległości w City Hall

0 listopada 2016 po raz kolejny odbyły się obchody Dnia Niepodległości Polski w Belfast City Hall. Tym razem uroczystość ta miała charakter wyjątkowy, ponieważ Prezydent Polski Andrzej Duda przyznał Konsulowi Honorowemu RP w Irlandii Północnej Jeromowi Mullenowi najwyższe odznaczenie cywilne -Złoty Krzyż Zasługi. I właśnie podczas tej uroczystości Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej z Edynburga, Dariusz Adler dokonał odznaczenia Jeroma Mullena w obecności znamienitych gości: Lord’a Lieutenant of Belfast Fionnuala Jay-O’Boyle, Burmistrza Belfastu Alderman’a Brian’a Kingston, polskich duspasterzy  z Towarzystwa Chrystusowego – księdza Mario Jachyma i księdza Krzysztofa Sandy, lokalnych posłów i radnych (MLA’s and councillors) – Mrs Naomi Long, Mr Michael Long, Mr Emmet Mc Donough–Brown i Claire Hanna, dyrektorów Polskich Szkół Sobotnich z Irlandi Połnocnej, przedstawicieli organizacji lokalnych oraz polonijnych, artystów, zaproszonych gości, nauczycieli, wolontariuszy, rodziców, dzieci i sympatyków oraz zebranej Polnonii.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym sześciolatki z Polskiej Szkoły Sobotniej w Belfaście pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Frasiak oraz instruktora i tancerza Konrada Pawłaszka, zaprezentowały się w polskim tańcu narodowym- Polonez, do którego stroje sponsorowała sieć sklepów Karolina Shop. W dalszej części nastąpiły przemówienia zaproszonych gości nawiązujące do historii Polski i drogi, którą musiał przejść nasz naród, by odzyskać niepodległość. I nadszedł ten wyczekiwany moment kiedy Konsul Generalny PR, w imieniu Państwa Polskiego, dokonał odznaczenia Konsula Honorowego w Irlandii Pólnocnej Jerome’a Mullena Złotym Krzyżem Zasługi.

W części artystycznej udział wzięły dzieci z Polskiej Szkoly Sobotniej w Belfaście śpiewając pieśni patriotyczne oraz wystąpił zespół PolFolk Polish Dancers NI wykonując kilka tańców ludowych. Na sam koniec wszyscy goście zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych: „Legiony”, „Rozkwitały pąki białych róż” i „Piechota”.

Organizacja Polish Society Belfast, która po raz pierwszy uczestniczyła w obchodach Narodowego Święta Niepodległosci w City Hall, zaprezentowała repliki polskich przedwojennych mundurów, które pozyskała dzięki pomocy Konsulatu w Edynburgu. Również Museum War Years Remembered użyczyło oryginalnego polskiego munduru z ich kolekcji.

Dzięki uprzejmości Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwa Gospodarki możliwe było także zaprezentowanie filmu pt. ”Animowana Historia Polski” autorstwa Tomka Bagińskiego, który wyświetlony został na dużym ekranie w sali bankietowej City Hall. Podziwialiśmy także przepiękne zdjęcia naszej stolicy – Warszawy.

Organizatorami uroczystości byli: Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście, Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne PECA, Organizacja Cooltura, Polska Młodzieżowa Organizacja Kameleon, Nasz Express. Patronat honorowy nad uroczystością objął Konsulat RP w Edynburgu.

BD

foto3 foto2

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci polonijne

Wycieczka do Gdańska – Klub Fotograficzny Westcourt

Wycieczka do Gdańska – Klub Fotograficzny Westcourt   0

Z ogromną przyjemnością przedstawiamy wybrane zdjęcia zrobione podczas naszej wycieczki do pięknego Gdańska w lutym 2018. Członkowie naszego klubu pojechali do Gdańska w ramach corocznego programu zdobywania wiedzy na temat [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

32372906_1832810557025112_8760833917688217600_n

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!