Obchody 11 listopada w BelfaściePrevious Article
Track Day - Szybko i „nie”bezpiecznie?Next Article
Aktualności
  • Felieton: Tłusty Czwartek u Babci TeddyCudowny świąteczny czas mamy już za sobą, a tu znów trzeba przygotowywać się do kolejnego. Dobrze to ktoś wymyślił, aby następne święto poprzedzić postem, inaczej nasze wątroby mogłyby tego nie [...]
  • „Diablo. Wyścig o wszystko” w kinach w NI od 1 lutego 2019Co roku w Polsce odbywa się ponad tysiąc nielegalnych wyścigów. Ale tylko nieliczni mają dostęp do tych o najwyższą stawkę. „Diablo. Wyścig o wszystko” to pierwsza polska produkcja, która przybliża [...]
  • Nasze prawa w UK po Brexicie – sesja informacyjna w BangorStowarzyszenie Polskie w Co. Down Bangor.pl oraz YMCA ND Ethnic Minorities Support Project zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w UK po Brexicie. Spotkanie poprowadzi prawnik [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Dzień Niepodległości w City Hall

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Dzień Niepodległości w City Hall

0 listopada 2016 po raz kolejny odbyły się obchody Dnia Niepodległości Polski w Belfast City Hall. Tym razem uroczystość ta miała charakter wyjątkowy, ponieważ Prezydent Polski Andrzej Duda przyznał Konsulowi Honorowemu RP w Irlandii Północnej Jeromowi Mullenowi najwyższe odznaczenie cywilne -Złoty Krzyż Zasługi. I właśnie podczas tej uroczystości Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej z Edynburga, Dariusz Adler dokonał odznaczenia Jeroma Mullena w obecności znamienitych gości: Lord’a Lieutenant of Belfast Fionnuala Jay-O’Boyle, Burmistrza Belfastu Alderman’a Brian’a Kingston, polskich duspasterzy  z Towarzystwa Chrystusowego – księdza Mario Jachyma i księdza Krzysztofa Sandy, lokalnych posłów i radnych (MLA’s and councillors) – Mrs Naomi Long, Mr Michael Long, Mr Emmet Mc Donough–Brown i Claire Hanna, dyrektorów Polskich Szkół Sobotnich z Irlandi Połnocnej, przedstawicieli organizacji lokalnych oraz polonijnych, artystów, zaproszonych gości, nauczycieli, wolontariuszy, rodziców, dzieci i sympatyków oraz zebranej Polnonii.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym sześciolatki z Polskiej Szkoły Sobotniej w Belfaście pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Frasiak oraz instruktora i tancerza Konrada Pawłaszka, zaprezentowały się w polskim tańcu narodowym- Polonez, do którego stroje sponsorowała sieć sklepów Karolina Shop. W dalszej części nastąpiły przemówienia zaproszonych gości nawiązujące do historii Polski i drogi, którą musiał przejść nasz naród, by odzyskać niepodległość. I nadszedł ten wyczekiwany moment kiedy Konsul Generalny PR, w imieniu Państwa Polskiego, dokonał odznaczenia Konsula Honorowego w Irlandii Pólnocnej Jerome’a Mullena Złotym Krzyżem Zasługi.

W części artystycznej udział wzięły dzieci z Polskiej Szkoly Sobotniej w Belfaście śpiewając pieśni patriotyczne oraz wystąpił zespół PolFolk Polish Dancers NI wykonując kilka tańców ludowych. Na sam koniec wszyscy goście zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych: „Legiony”, „Rozkwitały pąki białych róż” i „Piechota”.

Organizacja Polish Society Belfast, która po raz pierwszy uczestniczyła w obchodach Narodowego Święta Niepodległosci w City Hall, zaprezentowała repliki polskich przedwojennych mundurów, które pozyskała dzięki pomocy Konsulatu w Edynburgu. Również Museum War Years Remembered użyczyło oryginalnego polskiego munduru z ich kolekcji.

Dzięki uprzejmości Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwa Gospodarki możliwe było także zaprezentowanie filmu pt. ”Animowana Historia Polski” autorstwa Tomka Bagińskiego, który wyświetlony został na dużym ekranie w sali bankietowej City Hall. Podziwialiśmy także przepiękne zdjęcia naszej stolicy – Warszawy.

Organizatorami uroczystości byli: Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście, Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne PECA, Organizacja Cooltura, Polska Młodzieżowa Organizacja Kameleon, Nasz Express. Patronat honorowy nad uroczystością objął Konsulat RP w Edynburgu.

BD

foto3 foto2

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci polonijne

Felieton: Tłusty Czwartek u Babci Teddy

Felieton: Tłusty Czwartek u Babci Teddy   0

Cudowny świąteczny czas mamy już za sobą, a tu znów trzeba przygotowywać się do kolejnego. Dobrze to ktoś wymyślił, aby następne święto poprzedzić postem, inaczej nasze wątroby mogłyby tego nie [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!