Wiejskie klimaty na farmie Streamvale!Previous Article
Helm HousingNext Article
Aktualności
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]
  • Modelka z tysiącem pasjiJest modelką odkąd miała 18 lat. Od ponad 10 lat mieszka w Irlandii Północnej. W tej chwili jest na urlopie macierzyńskim, ale nawet teraz jest bardzo zajętą osobą. Z Lidią [...]
  • Pocztówka z Belfastu – Dorota SkupniewiczPocztówka z Belfastu wykonana przez: Dorota /dorotes/ Skupniewicz - „dziecko” pokolenia grubej kreski, czyli rocznik 1989, w Belfaście od września 2018. Jestem animatorką, ilustratorką i macham też piórem - czytaj: piszę. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Dzikie gatunki w centrum miasta?

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Dzikie gatunki w centrum miasta?

Czy możliwe jest, że w miejscu, gdzie rozwija się przemysł, spotkać możemy dzikie gatunki zwierząt? Oczywiście, że tak. Wystarczy odwiedzić Belfast. W samym centrum portu mamy możliwość podziwianie dzikiej natury! Zapraszamy do Window on Wildlife.

Wyjątkowe miejsce

Spotkać możemy tam ponad 100 gatunków wolno żyjących ptaków oraz innych przedstawicieli dzikiej natury. To może zainteresować nie tylko ornitologów, czy też studentów biologii – obecność wyspecjalizowanych wolontariuszy umożliwia laikom zabawienie się w specjalistów i rozpoznawanie poszczególnych przedstawicieli grup zwierząt. To wszystko możliwe jest do przeżycia z wnętrza centrum dla turystów.

Ptaki, które zadomowiły się w WOW (Window on Wildlife), przybywają i odfruwają zgodnie z przypływami fal. Czas pojawiania się fal można śledzić na stronie internetowej (Belfast Harbour Commissioner’s website), żeby przybyć do punktu widokowego w odpowiednim momencie.

Patrząc w odpowiednią stronę (Cavehill), można zauważyć kucyki, wypasane w sposób szczególny, by chronić zwierzęta przed mrozami zimy. Zauważymy również czajki i inne rodzaje ptaków.

Specjalna konstrukcja terenu, składającego się z kontenerów, lin i powiązań, oferuje charakterystyczne, bardzo sprzyjające środowisko dla gatunków, które mogą wykorzystać sobie otoczenie, jako kryjówki i rozwijać się i żyć na naszych oczach.

Coś dla turystów

Punkt widokowy dla odwiedzających, bardzo przestrzenny, wyposażony jest w wiele udogodnień. Znajdziemy tam pokój do dyskusji z innymi obserwatorami oraz łazienki, by można było się odświeżyć.

Niedawno unowocześnione centrum zawiera mnóstwo interaktywnych informacji, dotyczących obserwowanych gatunków przez całe rodziny. Znajdują się tam również informacje dotyczące portu i jego historii.

Organizacja instytucji

W lecie budynek atrakcji turystycznej otwarty jest od godziny 10 do 17, tymczasem zimą zamknięty jest godzinę wcześniej. Bilety w wyjątkowo niskich cenach, rzędu kilku funtów, z licznymi zniżkami dla studentów i dzieci. Cała organizacja funkcjonuje dzięki dofinansowaniom na zasadzie darowizny. Darując pieniądze instytucji, możemy stać się członkami WOW. Będąc jednym z nich każdorazowo wstęp jest darmowy.

Nie można wprowadzać psów, ale poza zwierzakami odwiedzać WOW może każdy członek rodziny. Dla najmłodszych często organizowane są specjalne atrakcje. Cały budynek jest przystosowany również dla osób niepełnosprawnych – toalety, wejścia, windy – żeby każdemu było wygodnie.

To wszystko prawie w centrum…

Port nie jest bardzo oddalony od ścisłego centrum Belfastu. Kod pocztowy miejsca, to BT3 9ED. Dostać możemy się tam pociągiem – dwie stacje Titanic Quarter i Holywood oddalone od rezerwatu o 2 mile. Można również dotrzeć tam autobusem numer 26/26A. W czasie wolnym na pewno warto zbliżyć się do natury i poznać parę gatunków dzikich zwierząt.

Magdalena Janik

zdjęcie: www.rspb.org.uk

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Turystyka

Ferie w Czarnobylu

Ferie w Czarnobylu   0

Zaczęło się niewinnie, lata temu. Oglądanie zdjęć z różnych opuszczonych miejsc, kościołów, domów, zapomnianych parków. Nadeszła pora aby w końcu pójść dalej. Impuls nadał Jarek. Jedziemy na Ukrainę, do Czarnobyla. [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!