Wiejskie klimaty na farmie Streamvale!Previous Article
Helm HousingNext Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Dzikie gatunki w centrum miasta?

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Dzikie gatunki w centrum miasta?

Czy możliwe jest, że w miejscu, gdzie rozwija się przemysł, spotkać możemy dzikie gatunki zwierząt? Oczywiście, że tak. Wystarczy odwiedzić Belfast. W samym centrum portu mamy możliwość podziwianie dzikiej natury! Zapraszamy do Window on Wildlife.

Wyjątkowe miejsce

Spotkać możemy tam ponad 100 gatunków wolno żyjących ptaków oraz innych przedstawicieli dzikiej natury. To może zainteresować nie tylko ornitologów, czy też studentów biologii – obecność wyspecjalizowanych wolontariuszy umożliwia laikom zabawienie się w specjalistów i rozpoznawanie poszczególnych przedstawicieli grup zwierząt. To wszystko możliwe jest do przeżycia z wnętrza centrum dla turystów.

Ptaki, które zadomowiły się w WOW (Window on Wildlife), przybywają i odfruwają zgodnie z przypływami fal. Czas pojawiania się fal można śledzić na stronie internetowej (Belfast Harbour Commissioner’s website), żeby przybyć do punktu widokowego w odpowiednim momencie.

Patrząc w odpowiednią stronę (Cavehill), można zauważyć kucyki, wypasane w sposób szczególny, by chronić zwierzęta przed mrozami zimy. Zauważymy również czajki i inne rodzaje ptaków.

Specjalna konstrukcja terenu, składającego się z kontenerów, lin i powiązań, oferuje charakterystyczne, bardzo sprzyjające środowisko dla gatunków, które mogą wykorzystać sobie otoczenie, jako kryjówki i rozwijać się i żyć na naszych oczach.

Coś dla turystów

Punkt widokowy dla odwiedzających, bardzo przestrzenny, wyposażony jest w wiele udogodnień. Znajdziemy tam pokój do dyskusji z innymi obserwatorami oraz łazienki, by można było się odświeżyć.

Niedawno unowocześnione centrum zawiera mnóstwo interaktywnych informacji, dotyczących obserwowanych gatunków przez całe rodziny. Znajdują się tam również informacje dotyczące portu i jego historii.

Organizacja instytucji

W lecie budynek atrakcji turystycznej otwarty jest od godziny 10 do 17, tymczasem zimą zamknięty jest godzinę wcześniej. Bilety w wyjątkowo niskich cenach, rzędu kilku funtów, z licznymi zniżkami dla studentów i dzieci. Cała organizacja funkcjonuje dzięki dofinansowaniom na zasadzie darowizny. Darując pieniądze instytucji, możemy stać się członkami WOW. Będąc jednym z nich każdorazowo wstęp jest darmowy.

Nie można wprowadzać psów, ale poza zwierzakami odwiedzać WOW może każdy członek rodziny. Dla najmłodszych często organizowane są specjalne atrakcje. Cały budynek jest przystosowany również dla osób niepełnosprawnych – toalety, wejścia, windy – żeby każdemu było wygodnie.

To wszystko prawie w centrum…

Port nie jest bardzo oddalony od ścisłego centrum Belfastu. Kod pocztowy miejsca, to BT3 9ED. Dostać możemy się tam pociągiem – dwie stacje Titanic Quarter i Holywood oddalone od rezerwatu o 2 mile. Można również dotrzeć tam autobusem numer 26/26A. W czasie wolnym na pewno warto zbliżyć się do natury i poznać parę gatunków dzikich zwierząt.

Magdalena Janik

zdjęcie: www.rspb.org.uk

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Turystyka

Jak wykorzystać słoneczne dni w NI?

Jak wykorzystać słoneczne dni w NI?   0

Kiedy w Irlandii Północnej świeci słońce, wyspa ukazuje swoje piękno w całej okazałości. Co zrobić ze sobą w tak piękny dzień? Wypić Guinnessa w centrum miasta? Pospacerować wśród soczystej zieleni [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!