Dzieci w sieciPrevious Article
Astma u dzieciNext Article
Aktualności
  • Wycieczka do Gdańska – Klub Fotograficzny WestcourtZ ogromną przyjemnością przedstawiamy wybrane zdjęcia zrobione podczas naszej wycieczki do pięknego Gdańska w lutym 2018. Członkowie naszego klubu pojechali do Gdańska w ramach corocznego programu zdobywania wiedzy na temat [...]
  • Wycieczkowo we Wrocławiu! PSS BelfastDwanaścioro dzieci w wieku 9-15 lat wybrało się na wycieczkę do Wrocławia zorganizowana przez Polską Szkołę Sobotnią w Belfaście. Emocji było co niemiara. Było gorrrącooo! Ale 30-stostopniowy upał nie przeszkodził [...]
  • Strażackie emocje w PSS Belfast"Płonące" emocje i "żarliwe" wrażenia mógł ugasić tylko strażak Michał wraz z brygadą z White Watch, Central podczas wizyty w PSS Belfast. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję poznać tajniki [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Fonoholizm u nastolatków!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Fonoholizm u nastolatków!
Related Articles

fonoholizm

Nastolatki nie wyobrażają sobie dziś życia bez telefonu komórkowego. Noszą go ze sobą wszędzie, śpią i jedzą z nim. Ich marzeniem jest posiadanie nowego modelu aparatu telefonicznego, a ich kontakty ze znajomymi często ograniczają się do czatowania przez aplikacje telefoniczne. Telefon rozprasza młodych ludzi przy odrabianiu lekcji i pozbawia ich poczucia szacunku do osoby, z którą przebywają. Fonoholizm – to nazwa uzależnienia od komórki.

 

Statystycznie…

 
Z polskich badań wynika, że co trzeci nastolatek (36%) nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego. Prawie co trzeci (27%) na pewno wróciłby się po telefon komórkowy, gdyby zapomniał go z domu. Podobny odsetek uczniów (28%) co prawda nie wróciłby po komórkę, ale czułby w związku z tym niepokój. Młodzież wykorzystuje telefon do dzwonienia (70%) i wysyłania sms-ów (76%). 65% badanych słucha także muzyki na telefonie. 92% badanych robi komórką zdjęcia i filmy. Ponadto duża większość uczniów korzysta z telefonu komórkowego podczas lekcji, także podczas testów i klasówek, prawie połowa młodzieży używa telefonu przy jedzeniu posiłku z rodziną, co czwarta osoba sms-uje w kinie, a także na mszy w kościele. Ale telefon komórkowy jest też dla dzieci źródłem rozrywki i utrzymywania kontaktów towarzyskich. Dane dotyczące młodych ludzi w Wielkiej Brytanii są jeszcze bardziej szokujące.

 

Psychologowie twierdzą, że komunikacja bezpośrednia staje się w tej sytuacji mniej ważna i traci swoją wartość. Liczy się szybkość kontaktu, skrótowość i atrakcyjność, które zapewniają coraz to nowe modele telefonów młodzieżowych. A i o te walka toczy się w domu rodzinnym, bo dzieci nie chcą odstawać od rówieśników i stać się pośmiewiskiem, ponieważ posiadają starszy model telefonu. Ponadto specjaliści twierdzą, że tak częste używanie komórki rozluźnia więzy rodzinne. Jeśli dziecko sms-uje z kimś podczas obiadu przy rodzinnym stole, oznacza to, że nie przywiązuje uwagi do rodzinnych konwersacji, a tym samym nie bierze czynnego udziału w życiu rodzinnym. To wszystko może skutkować ciągłymi konfliktami w rodzinie.

 

„Uwaga! Fonoholizm”

 

Polska stała się pionierem w Europie jeśli chodzi o próbę edukowania społeczeństwa jakie zagrożenia niesie ze sobą nadużywanie telefonu komórkowego. Po przeprowadzonych badaniach, rozpoczęto kampanię pt. „Uwaga! Fonoholizm”. Okazuje się, że traktowanie telefonu jako czegoś niezbędnego w życiu młodego człowieka, może prowadzić do uzależnienia, takiego samego jak to od alkoholu czy narkotyków.

 

Fonoholizm jest niebezpieczny dla dziecka, ponieważ żyje ono w nienaturalnym świecie kontaktów. Wirtualna rzeczywistość zajmuje większą część jego życia, co może prowadzić nawet do problemów psychicznych, agresji, itp. Poza tym zderzenie z prawdziwym światem poza telefonem komórkowym może skutkować nieumiejętnością rozmowy twarzą w twarz, nieśmiałością, brakiem zaangażowania w rozmowę i rzeczywiste problemy, nieznajomością zasad savoir-vivre’u itd. W przyszłości może to mieć skutki nawet w znalezieniu i zdobyciu pracy, ponieważ młody człowiek nie będzie umiał zachować się odpowiednio na rozmowie kwalifikacyjnej. Konsekwencji fonoholizmu może być bardzo wiele. Wystarczy użyć wyobraźni, aby zrozumieć na jakich polach dziecko będzie miało kłopoty z komunikacją.

 

Co robić?

 

Rodzice wychowujący swoją pociechę muszą zadbać o to, aby jej zachowanie było właściwe oraz aby czuło się dobrze w normalnym, rzeczywistym świecie. Co więc robić, gdy nastolatek jest już uzależniony. Na pewno nie zabieraj dziecku telefonu, bo jak każdy uzależniony, ono także zareaguje agresją, kłótnią i buntem.

 

Po pierwsze: trzeba zacząć od siebie. Zanim zaczniesz martwić się czy dziecko jest uzależnione, sprawdź ile czasu sam spędzasz z telefonem. W dyskusji na temat częstotliwości używania telefonu nastolatek będzie miał przewagę, gdy stwierdzi, że mama czy tata także używają swoich telefonów przy obiedzie itp. Po drugie: Zajmij się dzieckiem. Ogranicz czas używania telefonu do minimum, organizując czas swojego nastolatka. Daj mu zadania do zrobienia, wymyśl zabawę, skuś na obejrzenie filmu, wyślij do sklepu itp. Jeśli okaże się to nieskuteczne i dziecko nie będzie nawiązywało kontaktu, możesz zacząć się martwić.

 

Po trzecie: porozmawiaj z dzieckiem o wartości rozmów przy stole, o szacunku do drugiej osoby, o tym jak ktoś inny może odebrać jego brak zainteresowania, wytłumacz mu, że może zostać potraktowany jak ignorant itp. Nie rób z tego jednak wielkiej dyskusji, niech to będzie przypadkowa pogadanka na temat życia. Odpowiadaj na pytania dziecka. Kiedy zobaczysz zrozumienie dziecka, spróbuj namówić je na kilka godzin bez telefonu komórkowego raz w tygodniu. Na początku będzie to dla nastolatka niewygodna i męcząca sytuacja, ale w końcu znajdzie sobie inne zajęcie. Pokażesz mu tym samym, że życie bez telefonu jest możliwe.

 

Po czwarte: możesz od czasu do czasu spróbować zagadywać swoje dziecko zawsze wtedy, gdy używa telefonu przy stole lub przy wspólnym oglądaniu filmu, aby odwrócić jego uwagę od telefonu. Naturalne jest, że nastolatek będzie odpowiadał zdawkowo na twoje pytania i nawet będzie zły, że mu przeszkadzasz. Jeśli poprosisz go o coś, kiedy używa telefonu, na przykład o posprzątanie pokoju po obiedzie i on tego nie wykona. Daj mu karę, tłumacząc że poprosiłeś go o coś, podczas gdy on bawił się telefonem i dlatego nie zapamiętał, że to trzeba zrobić. Nie poddawaj się, w końcu córka czy syn będzie musiał uznać, że to co mówisz jest ważniejsze niż telefon. Pamiętaj jednak, że to wymaga czasu i cierpliwości. Powodzenia!

 

Andrea Dymus

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Dla Dzieci

Na zdrowie! D jak…

Na zdrowie! D jak…   0

W kolejności alfabetycznej przedstawiamy różne zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia. Prasa i telewizja aż roją się od obco brzmiących słów, z którymi pomożemy się Wam oswoić. W tym miesiącu zapraszamy [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

32372906_1832810557025112_8760833917688217600_n

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!