Transfer test w pigułcePrevious Article
Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanekNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Gdzie leży Narnia? C. S. Lewis

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Gdzie leży Narnia? C. S. Lewis

Kto nie kojarzy małej dziewczynki – Łucji, która przez przypadek, pragnąc schować się w szafie odkryła zaczarowany świat? Tak inna od naszej rzeczywistości kraina, w której bez problemu spotkamy mówiące zwierzęta, centaury, ożywione drzewa – a wszystko to otoczone magiczną atmosferą. Skąd się wzięła Narnia? Gdzie się znajduje? Czy oby na pewno to wszystko jest wyłącznie wytworem czyjejś wyobraźni?

Dla rodziny i przyjaciół JACK

Clive Staples Lewis, znany szerzej, jako C.S. Lewis, albo po prostu twórca „Opowieści z Narnii” urodził się w Belfaście w roku 1898. Pochodzi z bogatej rodziny, walijskiego pochodzenia – był synem prawnika i córki anglikańskiego pastora. Zamiłowanie do pisania odziedziczył prawdopodobnie po nich, ponieważ oboje próbowali swoich sił w pisaniu powieści.

Właśnie w stolicy Irlandii Północnej pisarz spędził swoje dzieciństwo i młodość. Jako chłopiec, miał nieszczęście bycia świadkiem śmierci ukochanego psa – Jacka. Zdarzenie to miało istotny wpływ na wrażliwego malucha. Podobno po fakcie kazał nazywać siebie Jackie – jako wyraz upamiętnienia przyjaciela. Rozbawieni rodzice nie protestowali, a pseudonim przylgnął do Lewisa na stałe wśród jego bliskich znajomych i rodziny.

Belfast pamięta

Przyjęło się już w kulturze, że miasta „chwalą się” sławnymi osobami pochodzącymi z ich terenów. Nie inaczej jest w przypadku Belfastu i jego C.S. Lewisa. Jest wiele miejsc związanych z autorem, które warto odwiedzić, by wczuć się w nastrój jego czasów i zrozumieć skąd biorą się pomysły na tak rewelacyjne książki.

Na początku należałoby wspomnieć o najbardziej zjawiskowym i najnowszym pomniku upamiętniającym autora. Jest to Plac C.S Lewisa. Powstał całkiem niedawno, bo pod koniec 2016 roku, a znajduje się we wschodniej części Belfastu, tam też znajdował się dom rodzinny twórcy. Przestrzeń otoczona jest drzewami, których liczba osiąga prawie trzystu. Jak twierdzą architekci, zmieścić się tam może do dwóch tysięcy osób. Jest to część powstała przy realizacji projektu parku Comber Greenways. Plac łączy Connswater z wspomnianym miejscem. Znajduje się tam siedem rzeźb autorstwa irlandzkiego artysty, o nazwisku Maurice Harron, przedstawiających postacie z książki „Lew, Czarownica i Stara szafa”. Są to, między innymi, lew Aslan, wilk Maugrim, Pan i Pani Bóbr, Biała Czarownica, czy Pan Tumnus. Wokół placu znajdziemy nowe ścieżki spacerowe, przystanki i ulice.

Niedaleko tego miejsca, na Newtownards Road, znajduje się East Side Vistior Centre – informacja turystyczna, w której poza standardową pozycją biura informacyjnego, znajdziemy również kawiarnię o nazwie JACK, która już teraz brzmieć powinna znajomo. O tak, nazwana została ona ku czci C.S. Lewisa.

Kierując się dalej na wschód znów widzimy przejaw pamięci o pisarzu, tym razem na Holywood Road. Rzeźba „Poszukiwacza” („The Searcher”) autorstwa Rossa Wilsona. Przedstawia postać Profesora z pierwszej części „Opowieści z Narnii”, lub dokładniej przybliżonego czytelnikom jako Digory’ego Kirke ze „Srebrnego Krzesła” – który sięga do szafy, czyli tego niesamowitego baśniowego świata. Ma on być personifikacją samego autora. Artysta komentując swe dzieło mówił, że chciał „uchwycić wspaniałe idee poświęcenia, wybawienia, zwycięstwa i wolności, dla synów Adama i Ewy”, które leżą w sercu „Opowieści z Narnii”.

Nie możemy również zapomnieć o miejscu, gdzie C.S. Lewis i jego starszy brat byli chrzczeni – kościół świętego Marka. Tam też znajduje się okno ufundowane przez rodzeństwo ku pamięci ich rodziców. Projektem zajął się Michael Healy i wykonane jest techniką witrażową.

Narnia na uczelni

Do czasu otwarcia Placu C.S. Lewisa, najbardziej znanym i spektakularnym elementem upamiętniającym pisarza w Belfaście była czytelnia Universytetu Queen’s. Usytuowana na pierwszym piętrze uczelnianej czytelni. Największą jej ozdobę stanowią drzwi wejściowe, będące repliką wejścia do szafy z powieści. Poza tą ogromną ozdobą miejsce może również poszczycić się stołem i dywanem o interesującej nas tematyce. Tam też trzymane są oryginały listów pisanych przez C.S. Lewisa do przyjaciela – kapitana Bernarda Acwortha. Zostały one ofiarowane placówce w 2012 roku.

Nie tylko miasto

Ciężko nam posądzać industrialny Belfast o bycie inspiracją do stworzenia bajkowej krainy z pięknymi pejzażami i niesamowitą, zaczarowaną przyrodą. Kłamalibyśmy, twierdząc, że to jedyne miejsce uwielbiane przez autora „Opowieści z Narnii”. Tymczasem naprawdę za miejsca będące wzorem dla magicznej krainy z szafy rozsiane są po całej malowniczej Irlandii Północnej. Przede wszystkim powinniśmy przywołać tutaj góry Mourne – widoki wręcz proszą się by doszukiwać się gigantów zamieszkujących te tereny. Gdzie indziej znajdujemy wspomnienia samego Lewisa, który w czasie pobytu w Anglii, często wspominał swe lokalne strony – szczególnie hrabstwo Down (County Down) – podobno to miejsce, gdzie w wyobraźni można zobaczyć krasnale.

Narnia Trail

Jest to kolejna z atrakcji dla dużych i małych, związana ze światem Narnii. Umiejscowiona w lesie Kilborney, w Rostrevor. Szlak tematyczny prowadzi zainteresowanych przez drzwi szafy do zaczarowanego świata. Można zaobserwować miejsca związane z cyklem powieści, na przykład: ludzkie drzewa, dom państwa Bobrów, cytadelę…i wiele innych. To wszystko w niesamowitym, zazielenionym otoczeniu. Warto wybrać się na taki niecodzienny spacer.

Po zakończeniu poszukiwań poza miastem, by nie zapomnieć wybitnego autora książek, o lokalnym pochodzeniu, powinniśmy zarezerwować sobie czas w przyszłości i poszukać informacji na temat festiwalu imienia C.S. Lewisa, organizowanego już od czterech lat w listopadzie.

Magdalena Janik

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Artykuły

Polski grammar pod lupą!

Polski grammar pod lupą!   0

„Luknij przez ten łindoł czy mój kar stoi na stricie.” Takie językowe wariacje i dowcipy układano kiedyś o Polakach mieszkających w Chicago. W dzisiejszych czasach emigracja zmieniła nieco swoje oblicze, [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!