Counselling a psychologiaPrevious Article
Ubezpieczenie samochodu – co i jak?Next Article
Aktualności
  • Felieton: Tłusty Czwartek u Babci TeddyCudowny świąteczny czas mamy już za sobą, a tu znów trzeba przygotowywać się do kolejnego. Dobrze to ktoś wymyślił, aby następne święto poprzedzić postem, inaczej nasze wątroby mogłyby tego nie [...]
  • „Diablo. Wyścig o wszystko” w kinach w NI od 1 lutego 2019Co roku w Polsce odbywa się ponad tysiąc nielegalnych wyścigów. Ale tylko nieliczni mają dostęp do tych o najwyższą stawkę. „Diablo. Wyścig o wszystko” to pierwsza polska produkcja, która przybliża [...]
  • Nasze prawa w UK po Brexicie – sesja informacyjna w BangorStowarzyszenie Polskie w Co. Down Bangor.pl oraz YMCA ND Ethnic Minorities Support Project zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w UK po Brexicie. Spotkanie poprowadzi prawnik [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Groźna depresja

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Groźna depresja

Depresja pojawia się niespodziewanie jako efekt obecnej sytuacji konkretnej osoby, na przykład braku pracy, braku pieniędzy, żałoby, problemów rodzinnych, traumatycznych wspomnień z dzieciństwa lub też innych problemów związanych ze zmianami i wydarzeniami we życiu. Może dopaść każdego, bez względu na wiek, płeć, zawód, itp. Można ją leczyć, ale najpierw trzeba się przed samym sobą przyznać, że coś jest nie tak.

Czym jest?

Depresję jest chorobą, którą można przeżywać różnie, w zależności od tego jaką jest się osobą. Większości osób towarzyszyć będzie uczucie smutku, nieszczęścia, beznadziei, negacji wszystkiego, co przychodzi do głowy oraz uznania, że sytuacja jest bez wyjścia.

Depresja prowadzi do całkowitego zobojętnienia, braku zainteresowania nawet tymi rzeczami, które do tej pory sprawiały przyjemność. Człowiek w stanie obniżonego nastroju, ma poczucie winy za swój stan letargu, a to też prowadzi do zaniżonej samooceny. Osoba w depresji bardzo często nie może spać w nocy, zanika jej ochota na jedzenie, nie ma energii oraz motywacji na jakiekolwiek czynności, a także nie potrafi skoncentrować się na jednej rzeczy na przykład na oglądaniu telewizji czy czytaniu książki.

Bywa, że nie widać żadnej racjonalnej przyczyny depresji, ale jeśli chory zanalizuje dokładnie swoje życie, odkrycie tego swoistego stymulatora depresji może być pierwszym krokiem w walce z tą ciężką chorobą.

Objawy depresji

Zarówno wszystkie objawy, jak również tylko ich część mogą oznaczać depresję:
Zmęczenie i utrata energii
Smutek, który nigdy nie chce odejść
Niska samoocena i niewiara w siebie
Trudności z koncentracją
Niemożność cieszenia się z tego, co do tej pory sprawiało radość
Poczucie lęku
Unikanie ludzi, nawet przyjaciół
Problemy ze spaniem
Bardzo silne poczucie winy
Niemożność wykonywania dotychczasowej pracy
Utrata apetytu
Słaby pociąg seksualny lub poważne problemy z seksem
Fizyczny ból niejednokrotnie całego ciała
Myśli samobójcze oraz myśli o własnej śmierci
Zadawanie sobie bólu, okaleczanie się

Rodzaje depresji

Możemy mówić o kilku rodzajach depresji:

Lekka depresja – ma ograniczoną liczbę negatywnych efektów w naszej codzienności. Np. osoba ma jedynie problemy z koncentracją w pracy i zmotywowaniem siebie do czynności, które dotąd zawsze sprawiały radość.

Głęboka Depresja – wpływa na codzienny rytm dnia człowieka chorego, ma wpływ na każdą aktywność jak sen, jedzenie, prace zawodowa. Niektórzy ludzie doświadczają tylko pojedynczych epizodów depresji, a inni doświadczają głębokiej depresji kilka razy w życiu. Ciężka depresja wymaga hospitalizacji.

Depresja Dwubiegunowa – nastrój jest ekstremalnie skrajny. Człowiek chory na ten rodzaj depresji doświadcza huśtawek nastroju od ekscytacji, niekontrolowanego podniecenia, do stanów letargu, głębokiej depresji oraz myśli samobójczych. W Polsce ta choroba nazywa się chorobą afektywną dwubiegunową. Zwykle chorobę dwubiegunową leczą lekarze psychiatrzy w zamkniętym ośrodku. Chyba, że pacjent jest w stanie równowagi, wtedy może funkcjonować w społeczeństwie.

Depresja po urodzeniu dziecka (postnatal depresion) – dużo młodych mam doświadcza tej choroby zaraz po narodzeniu dziecka. W tym kraju nazywa się ten stan ‘baby blues’. Depresja poporodowa pozostawia młode mamy w poczuciu niemożności normalnego funkcjonowania, zwłaszcza, że okoliczności związane z pojawieniem się nowego życia małego człowieka wymagają od młodej mamy zupełnie innego nastawienia. Ta depresja powoduje, że mama nowonarodzonego dziecka nie jest w stanie dobrze i właściwie się nim opiekować. Młode mamy mogą mieć problem ze snem, z atakami paniki, z intensywnym lękiem i obawą, że mogą umrzeć właśnie w tej chwili.

I co teraz?

Należy pamiętać, że depresja może prowadzić do innych chorób naszego organizmu, nawet takich jak choroby serca czy rak. W skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby ja leczyć. Niektórzy potrafią poradzić sobie sami, inni przy pomocy farmakologicznych środków lub terapii. Zdarza się jednak, że wyleczona depresja powraca, gdy w życiu zachodzą jakieś nieoczekiwane zmiany.

Wszystkie możliwe depresje z wyjątkiem tych leczonych w szpitalu, mogą być leczone terapią poprzez „counselling”. Counselling jest formą terapii poprzez rozmowę, w której klient może porozmawiać z terapeutą o każdej codziennej sprawie, każdym problemie, który go przerasta. Z terapeutą klient ma szansę opracować strategię, by doprowadzić do rozwiązania swoich problemów.

W niektórych przypadkach można też stosować psychoterapię, gdzie ważne są doświadczenia z przeszłości oraz rutyna powielanych zachowań ważnych dla nas osób, które naśladujemy w życiu. Odkrycie tych subtelnych zależności oraz bliższe spojrzenie na relacje jakie mamy z bliskimi i innymi, z którymi pracujemy czy przyjaźnimy się, może powoli pokazać nam dlaczego dopada nas depresja. Jednak psychoterapia wymaga sporo czasu. Nie wystarczy 6 spotkań co tydzień, ale często wymaga kilkumiesięcznych sesji. Leki antydepresyjne przepisuje w Irlandii Północnej lekarz GP. Zatem warto udać się do niego najpierw. Pamiętajmy jednak, że samo leczenie farmakologiczne nie rozwiąże wszystkich problemów i może nie wystarczyć, wtedy z pomocą przy chodzi terapeuta – counsellor.

Anna Studencka
Polski Counsellor
studencka.ania@gmail.com

foto: www.everydayhealth.com

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Jun, Statera i Arche…

Jun, Statera i Arche…   0

Joanna Malec mieszka w Irlandii Północnej od 5 lat. Jest nieśmiała i skromna. Mówi, że nie umie się zareklamować sama, ale na szczęście jej mąż robi to za nią. Wciąż [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!