Wybory do Zgromadzenia Irlandii Północnej: Każdy głos się liczy!Previous Article
BELFAST: Migrant Centre NI znów otwarteNext Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Idź na wybory do Zgromadzenia Irlandii Północnej!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Idź na wybory do Zgromadzenia Irlandii Północnej!

5 maja 2016 odbędą się wybory do Zgromadzenia Irlandii Północnej. Są to wybory, w których wybierani są Członkowie Zgromadzenia Ustawodawczego tzw. MLAs – Members of the Legislative Assembly), którzy podejmują decyzje na temat infrastruktury, spraw mieszkaniowych, opieki zdrowotnej i edukacji.

Głosować może każdy obywatel Unii Europejskiej mieszkający w UK, który ukończył 18 lat oraz zarejestrował się do wyborów do dnia 18 kwietnia.

Jak się zarejestrować do udziału w wyborach?
– ściągnąć formularz rejestracyjny,
– wypełnić go i odesłać do lokalnego biura wyborczego – ZOBACZ NIŻEJ

Dlaczego ważne jest, żeby iść na wybory – główne powody?
• Zgromadzenie Irlandii Północnej podejmuje decyzje na temat:
– infrastruktury (roads) czyli np. rozbudowy dróg,
– spraw mieszkaniowych (housing),
– opieki zdrowotnej (health),
– edukacji (education),
– które dotyczą Polaków, tak samo jak innych mieszkańców Irlandii Północnej.
• Przed referendum dot. Brexitu czyli wyjścia Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej – ważne jest, aby pokazać, że imigranci mają także wpływ na decyzje polityczne i interesuje ich co dzieje się w kraju,
• Jesteśmy mieszkańcami Irlandii Północnej i możemy w pełni korzystać z prawa do głosowania, tak jakbyśmy z takiego prawa korzystali w Polsce. Mamy wpływ na to, co dzieje się w miejscu naszego obecnego zamieszkania (bez względu na to czy jest ono tymczasowe czy stałe).

Czym jest Zgromadzenie Irlandii Północnej?

Zgromadzenie Irlandii Północnej (Northern Ireland Assembly) jest zdecentralizowanym Rządem Irlandii Północnej. Posiada moc ustanawiania praw regulujących szeroki zakres przedmiotów, łącznie z gospodarką mieszkaniową, zatrudnieniem, oświatą, zdrowiem, rolnictwem oraz środowiskiem. Zgromadzenie zbiera się w Budynkach Parlamentu w Belfaście.

Członkowie Zgromadzenia Ustawodawczego (MLA – Members of the Legislative Assembly) wybierani są przez mieszkańców Irlandii Północnej. Zgromadzenie składa się ze 108 członków, po 6 z każdego z 18 okręgów wyborczych Irlandii Północnej. Wybory do Zgromadzenia odbywają się co cztery lata. Do obowiązków Członków Zgromadzenia Ustawodawczego należą m.in. ustanawianie prawa oraz kontrola pracy ministrów i ministerstw.

Sesje plenarne to pełne zebrania Zgromadzenia w sali posiedzeń. Członkowie Zgromadzenia Ustawodawczego debatują podczas nich nad sprawami dotyczącymi mieszkańców Irlandii Północnej, a także ustanawiają prawo. Sesje plenarne odbywają się w poniedziałki oraz wtorki i transmitowane są na żywo na stronie internetowej Zgromadzenia. Sesje plenarne można również obserwować z galerii dla publiczności z widokiem na salę posiedzeń.

Komisje Zgromadzenia to grupy robocze, składające się z 11 Członków Zgromadzenia Ustawodawczego. Każda komisja specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Komisje analizują propozycje nowych praw, weryfikują pracę ministrów oraz ministerstw, a także kontrolują sprawy związane z działalnością Zgromadzenia. Od 2007 r. komisje Zgromadzenia spotkały się z setkami osób i rozważyły wiele różnych kwestii dotyczących mieszkańców Irlandii Północnej. Kwestie te obejmowały m.in. problemy zdrowotne, opłaty za wodę, szkolne egzaminy przejściowe, ceny energii elektrycznej, bezpieczeństwo drogowe oraz dostępność mieszkalnictwa. Komisje mają zwykle zebrania we wtorki, środy i czwartki. Każdy zainteresowany może przyjść na posiedzenie komisji, aby posłuchać dyskusji Członków Zgromadzenia.

Budynki Parlamentu są otwarte dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00. Można zorganizować zwiedzanie imponującego gmachu Parlamentu, kontaktując się z Członkiem Zgromadzenia lub naszym Serwisem Edukacyjnym. Zgromadzenie Irlandii Północnej oferuje program zwiedzania dla szkół i grup osób pragnących dowiedzieć się czegoś więcej na temat Zgromadzenia Irlandii Północnej. Serwis zapewnia również materiały edukacyjne jako pomoc w nauczaniu oraz uczeniu się. Istnieje także społeczny program informacyjny, w ramach którego odwiedzane są lokalne społeczności i przedstawiane są informacje na temat Zgromadzenia.

Więcej?
• Odwiedź stronę internetową: www.niassembly.gov.uk
• Zadzwoń do Zgromadzenia lub prześlij swoje zapytanie pocztą elektroniczną (dane niżej).
• Obejrzyj sesje plenarne Zgromadzenia odbywające się w poniedziałki lub wtorki.
• Przyjdź na posiedzenie komisji w Budynkach Parlamentu lub w Twojej okolicy.
• Skontaktuj się z Członkiem Zgromadzenia, aby umówić się na zwiedzanie budynku.
• Odwiedź Budynki Parlamentu (od poniedziałku do piątku) w celu obejrzenia Wielkiej Auli oraz wstąp do sklepu z upominkami.

JAK SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO GŁOSOWANIA?

1. Wydrukuj i wypełnij formularz – POBIERZ TUTAJ!

2. Wyślij do swojego lokalnego biura.

Ballymena Area Office (North Antrim, Mid Ulster)
122 Broughshane Street
Ballymena BT43 6EE

Banbridge Area Office (Upper Bann, Newry, Armagh, South Down, Lagan Valley)
52 Bridge Street
Banbridge BT32 3JU

Belfast Area Office (Belfast South, Belfast West)
1st Floor, St Anne’s House
15 Church Street, Belfast BT1 1ER

Derry/Londonderry Area Office (Foyle, East Londonderry)
20(A) Queen Street
Derry/Londonderry, BT48 7EQ

Newtownabbey Area Office (Belfast North, East Antrim, South Antrim)
1-3 Portland Avenue
Glengormley, Newtownabbey, BT36 5EY

Newtownards Area Office (Belfast East, Strangford, North Down)
2(B) Regent Street
Newtownards, BT23 4LH

Omagh Area Office (West Tyrone, Fermangh and South Tyrone)
21 Kevlin Avenue
Omagh, BT78 1ER

KONTAKT z Northern Ireland Assembly:

Public Information Office
Northern Ireland Assembly
Parliament Buildings
Belfast, BT4 3XX
Tel: 028 9052 1333
Faks: 028 9052 1966
E-mail: info@niassembly.gov.uk
Strona internetowa: www.niassembly.gov.uk

Więcej info:
www.niassembly.gov.uk
www.aboutmyvote.co.uk

BADANIA NA TEMAT GŁOSOWANIA WŚRÓD POLAKÓW – KLIKNIJ TUTAJ

Time to vote-1

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci polonijne

Co to jest Universal Credit?

Co to jest Universal Credit?   0

Universal Credit jest nowym rodzajem świadczenia, które zastąpi Child Tax Credit, Housing Benefit, Income-related Employment and Support Allowance, Income-based Jobseeker's Allowance, Income Support oraz Working Tax Credit. Universal credit przysługuje osobom, [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!