Konferencja organizacji polonijnychPrevious Article
Docenić darmową reklamę - Public RelationsNext Article
Aktualności
  • Felieton: Tłusty Czwartek u Babci TeddyCudowny świąteczny czas mamy już za sobą, a tu znów trzeba przygotowywać się do kolejnego. Dobrze to ktoś wymyślił, aby następne święto poprzedzić postem, inaczej nasze wątroby mogłyby tego nie [...]
  • „Diablo. Wyścig o wszystko” w kinach w NI od 1 lutego 2019Co roku w Polsce odbywa się ponad tysiąc nielegalnych wyścigów. Ale tylko nieliczni mają dostęp do tych o najwyższą stawkę. „Diablo. Wyścig o wszystko” to pierwsza polska produkcja, która przybliża [...]
  • Nasze prawa w UK po Brexicie – sesja informacyjna w BangorStowarzyszenie Polskie w Co. Down Bangor.pl oraz YMCA ND Ethnic Minorities Support Project zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w UK po Brexicie. Spotkanie poprowadzi prawnik [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Irlandia Północna: Protesty i zamieszki wokół flagi

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Irlandia Północna: Protesty i zamieszki wokół flagi
Related Articles

 

Pięciu policjantów i fotograf z The Press Association (PA) zostało rannych podczas zamieszek w Belfaście, które wybuchły 3 grudnia 2012. Przyczyną tych wydarzeń było zebranie w belfasckim ratuszu w sprawie flagi brytyjskiej wiszącej na miejskim maszcie. Szacuje się, że pod samym ratuszem protestowało około 1 tys. lojalistów.

 

Republikanie zaproponowali, że brytyjski Union Jack powinien być zdjęty z masztu na City Hallu, co miałoby przyczynić się do rozluźnienia napięcia pomiędzy dwoma zwaśnionymi nacjami zamieszkującymi Irlandię Północną. Pod dyskusję miało być poddanych także kilka alternatywnych rozwiązań. Kiedy przegłosowano zawieszanie flagi brytyjskiej tylko w wyznaczonych dniach – tłum lojalistów próbował wedrzeć się do ratusza krzycząc „wstyd” oraz „nie poddawać się!” i powiewając brytyjską flagą.

 

„Irlandia Północna należy do Wielkiej Brytanii, więc brytyjska flaga powinna wisieć na wszystkich budynkach rządowych tak samo w tej części kraju, jak w każdej innej”, „Dlaczego teraz flaga ma być zdjęta, wisiała tam ponad sto lat” – wypowiadali się uczestnicy protestu w wywiadach dla reportera BBC Newsline.

 

Wokół budynku zanotowano wiele zachowań agresywnych wobec policjantów i ich opancerzonych wozów, powybijano szyby w zaparkowanych w okolicy samochodach itp. Ranny w głowę został także ochroniarz City Hallu. Od tego momentu tłum protestujących zaczął szturmować ulice Belfastu zmierzając w kierunku Short Strand (w uproszczeniu: enklawę katolicką w protestanckiej dzielnicy). Zablokowane zostały ulice: Albertbridge Road, Newtownards Road, Templemore Avenue, Castlereagh Road oraz wiele mniejszych okolicznych uliczek.

 

Wiele miejsc we wschodnim Belfaście stanęło w ogniu. Latały butelki z benzyną, podpalone szmaty, rozpuszczano gaz łzawiący, atakowano wozy policyjne, bandy zakapturzonych młodzieńców paradowały po ulicach z kijami krzycząc i rozrabiając.

 

Według komentatorów politycznych sprawa nie skończy się na dzisiejszych zamieszkach. Do napięć i incydentów może dojść przy każdym zawieszeniu flagi brytyjskiej oraz przy jej zdejmowaniu, zgodnie z nowymi ustaleniami w ratuszu.

Andrea Dymus

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci UK/NI

BREXITowy impas – możliwe rozwiązania

BREXITowy impas – możliwe rozwiązania   0

1. Brak umowy, tzw. NO DEAL Jeśli nic się nie zmieni w obecnej sytuacji negocjacji ws Brexitu, domyślnie dojdzie do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Zgodnie z prawem Zjednoczone [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!