Antykoncepcja w Irlandii PółnocnejPrevious Article
Literatura: Kiedy do dzieła wkracza Ananke...Next Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Jak odnaleźć szczęście i wolność w minimalizmie?

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Jak odnaleźć szczęście i wolność w minimalizmie?

Już starożytni filozofowie, jak Platon czy Arystoteles, zastanawiali się nad pragnieniem człowieka do posiadania dóbr i władzy nad światem materialnym. Ale z pewnością nie wyobrażali sobie, do jakiego stopnia ludzkie skłonności do gromadzenia rzeczy wzrosną wraz z upływem czasu.

Nadmiar

Życie współczesnego człowieka wypełnione jest pasmem niekończących się obowiązków; sprzątanie i prasowanie, czyszczenie i polerowanie, przestawianie i przewożenie, naprawianie… Niezależnie od tego, czy przebywamy w domu czy poza nim, poświęcamy mnóstwo czasu na myślenie i mówienie o rzeczach materialnych. Wszystko to sprawia, że wciąż jesteśmy zmęczeni, zestresowani i brakuje nam zapału do działania. Tymczasem przyczyną wszystkiego, co wyczerpuje nasze siły i pozbawia energii jest… nadmiar.

To on jest odpowiedzialny za nasze samopoczucie i jeśli nad nim nie zapanujemy, przejmie kontrolę nad naszym życiem. Uwolnienie się od nadmiaru otaczających nas przedmiotów, ograniczenie się do tego, co niezbędne, pozwoli nam prowadzić pogodne, świadome, pełne sensu i przyjemności życie, wypełnione chwilami spędzonymi z rodziną i przyjaciółmi, chodzeniem do kina, czytaniem książek, słuchaniem muzyki, relaksującą kąpielą czy masażem, spacerem po parku, jednym słowem: życiem we własnym rytmie.

Minimalizm

Nadmiar posiadanych przedmiotów przysparza nam kłopotów. Pozbycie się ich oznacza więc pozbycie się problemów. Mylne jest myślenie, że minimalizm to życie w niedostatku. Prostota nie oznacza odrzucenia wszelkiego komfortu, polega bowiem na cieszeniu się pięknem każdej chwili i zapobieganiu, by to co nas otacza nie zakłócało naszej wewnętrznej harmonii. Luksus to nie tylko piękne, bogate wnętrza, drogie meble, ubrania czy samochody – pragnienia dyktowane nam przez media, modę i celebrytów. Prawdziwy luksus wykracza poza tę iluzję – to niespieszenie się, dokonywanie rozsądnych wyborów, niedopuszczanie do ustępstw tam, gdzie chodzi o jakość, uważanie się za kogoś niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju i szanowanie siebie.

Postawieni przed wyborem, zauważamy jak trudno jest nam podjąć decyzję. Wahamy się, następnie próbujemy przekonać się co do słuszności naszego  postanowienia i w efekcie targani wątpliwościami ulegamy kolejnej pokusie nabycia większej niż zakładaliśmy ilości przedmiotów.  Kiedy nie potrafimy dokonać prostego wyboru, gromadzimy zbędne rzeczy, a ich liczba wciąż rośnie i komplikuje nasze życie.

ANTIDOTUM

Jedynym rozwiązaniem na uwolnienie się od nadmiaru jest pozbycie się go; wyrzucenie, sprzedanie lub oddanie, wszystkiego, co nie jest niezbędne lub przydatne. Postarajmy się zachować tylko to, co odzwierciedla nasze wnętrze, nasz niepowtarzalny i oryginalny styl. Choć wyrzucanie rzeczy wydaje się być z pozoru łatwe, niewiele osób to potrafi. Aby tego dokonać, potrzeba dobrej znajomości samego siebie i swoich upodobań. Należy również odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę lubimy i czego potrzebujemy. Niezależnie od tego, czy chodzi o dobra materialne, umysłowe czy duchowe, powinniśmy wiedzieć, co czyni nas naprawdę szczęśliwymi i pozwala posuwać się naprzód.

Wyrzucanie to swoista terapia, ale również sztuka i filozofia życiowa. Pozwala nam odnaleźć lekkość, uzyskać nową jakość życia i poczucie większej przestrzeni we wszystkich dziedzinach życia. Lęk przed wyrzucaniem rzeczy ma różne oblicza i podłoża. Zrozumienie ich to kolejny etap na drodze do szczęścia. Już za miesiąc kolejna dawka minimalizmu. Polecam.

Monika Domagała

Źródło i inspiracje: Dominique Loreau „Sztuka Minimalizmu” Wa-wa 2013

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Poradnik

Co to jest Universal Credit?

Co to jest Universal Credit?   0

Universal Credit jest nowym rodzajem świadczenia, które zastąpi Child Tax Credit, Housing Benefit, Income-related Employment and Support Allowance, Income-based Jobseeker's Allowance, Income Support oraz Working Tax Credit. Universal credit przysługuje osobom, [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!