Antykoncepcja w Irlandii PółnocnejPrevious Article
Literatura: Kiedy do dzieła wkracza Ananke...Next Article
Aktualności
  • Felieton: Tłusty Czwartek u Babci TeddyCudowny świąteczny czas mamy już za sobą, a tu znów trzeba przygotowywać się do kolejnego. Dobrze to ktoś wymyślił, aby następne święto poprzedzić postem, inaczej nasze wątroby mogłyby tego nie [...]
  • „Diablo. Wyścig o wszystko” w kinach w NI od 1 lutego 2019Co roku w Polsce odbywa się ponad tysiąc nielegalnych wyścigów. Ale tylko nieliczni mają dostęp do tych o najwyższą stawkę. „Diablo. Wyścig o wszystko” to pierwsza polska produkcja, która przybliża [...]
  • Nasze prawa w UK po Brexicie – sesja informacyjna w BangorStowarzyszenie Polskie w Co. Down Bangor.pl oraz YMCA ND Ethnic Minorities Support Project zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w UK po Brexicie. Spotkanie poprowadzi prawnik [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Jak odnaleźć szczęście i wolność w minimalizmie?

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Jak odnaleźć szczęście i wolność w minimalizmie?

Już starożytni filozofowie, jak Platon czy Arystoteles, zastanawiali się nad pragnieniem człowieka do posiadania dóbr i władzy nad światem materialnym. Ale z pewnością nie wyobrażali sobie, do jakiego stopnia ludzkie skłonności do gromadzenia rzeczy wzrosną wraz z upływem czasu.

Nadmiar

Życie współczesnego człowieka wypełnione jest pasmem niekończących się obowiązków; sprzątanie i prasowanie, czyszczenie i polerowanie, przestawianie i przewożenie, naprawianie… Niezależnie od tego, czy przebywamy w domu czy poza nim, poświęcamy mnóstwo czasu na myślenie i mówienie o rzeczach materialnych. Wszystko to sprawia, że wciąż jesteśmy zmęczeni, zestresowani i brakuje nam zapału do działania. Tymczasem przyczyną wszystkiego, co wyczerpuje nasze siły i pozbawia energii jest… nadmiar.

To on jest odpowiedzialny za nasze samopoczucie i jeśli nad nim nie zapanujemy, przejmie kontrolę nad naszym życiem. Uwolnienie się od nadmiaru otaczających nas przedmiotów, ograniczenie się do tego, co niezbędne, pozwoli nam prowadzić pogodne, świadome, pełne sensu i przyjemności życie, wypełnione chwilami spędzonymi z rodziną i przyjaciółmi, chodzeniem do kina, czytaniem książek, słuchaniem muzyki, relaksującą kąpielą czy masażem, spacerem po parku, jednym słowem: życiem we własnym rytmie.

Minimalizm

Nadmiar posiadanych przedmiotów przysparza nam kłopotów. Pozbycie się ich oznacza więc pozbycie się problemów. Mylne jest myślenie, że minimalizm to życie w niedostatku. Prostota nie oznacza odrzucenia wszelkiego komfortu, polega bowiem na cieszeniu się pięknem każdej chwili i zapobieganiu, by to co nas otacza nie zakłócało naszej wewnętrznej harmonii. Luksus to nie tylko piękne, bogate wnętrza, drogie meble, ubrania czy samochody – pragnienia dyktowane nam przez media, modę i celebrytów. Prawdziwy luksus wykracza poza tę iluzję – to niespieszenie się, dokonywanie rozsądnych wyborów, niedopuszczanie do ustępstw tam, gdzie chodzi o jakość, uważanie się za kogoś niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju i szanowanie siebie.

Postawieni przed wyborem, zauważamy jak trudno jest nam podjąć decyzję. Wahamy się, następnie próbujemy przekonać się co do słuszności naszego  postanowienia i w efekcie targani wątpliwościami ulegamy kolejnej pokusie nabycia większej niż zakładaliśmy ilości przedmiotów.  Kiedy nie potrafimy dokonać prostego wyboru, gromadzimy zbędne rzeczy, a ich liczba wciąż rośnie i komplikuje nasze życie.

ANTIDOTUM

Jedynym rozwiązaniem na uwolnienie się od nadmiaru jest pozbycie się go; wyrzucenie, sprzedanie lub oddanie, wszystkiego, co nie jest niezbędne lub przydatne. Postarajmy się zachować tylko to, co odzwierciedla nasze wnętrze, nasz niepowtarzalny i oryginalny styl. Choć wyrzucanie rzeczy wydaje się być z pozoru łatwe, niewiele osób to potrafi. Aby tego dokonać, potrzeba dobrej znajomości samego siebie i swoich upodobań. Należy również odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę lubimy i czego potrzebujemy. Niezależnie od tego, czy chodzi o dobra materialne, umysłowe czy duchowe, powinniśmy wiedzieć, co czyni nas naprawdę szczęśliwymi i pozwala posuwać się naprzód.

Wyrzucanie to swoista terapia, ale również sztuka i filozofia życiowa. Pozwala nam odnaleźć lekkość, uzyskać nową jakość życia i poczucie większej przestrzeni we wszystkich dziedzinach życia. Lęk przed wyrzucaniem rzeczy ma różne oblicza i podłoża. Zrozumienie ich to kolejny etap na drodze do szczęścia. Już za miesiąc kolejna dawka minimalizmu. Polecam.

Monika Domagała

Źródło i inspiracje: Dominique Loreau „Sztuka Minimalizmu” Wa-wa 2013

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Poradnik

Vademecum miłośnika zwierząt (domowych)

Vademecum miłośnika zwierząt (domowych)   0

Na całe życie? Decydując się na zakup zwierzaka, musimy wiedzieć jak długo będziemy mogli cieszyć się jego obecnością. Długość życia poszczególnych gatunków jest bardzo zróżnicowana od 2 lat dla chomika, 2-3 [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!