Lato czeka...Previous Article
Brexit na spokojnieNext Article
Aktualności
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]
  • Modelka z tysiącem pasjiJest modelką odkąd miała 18 lat. Od ponad 10 lat mieszka w Irlandii Północnej. W tej chwili jest na urlopie macierzyńskim, ale nawet teraz jest bardzo zajętą osobą. Z Lidią [...]
  • Pocztówka z Belfastu – Dorota SkupniewiczPocztówka z Belfastu wykonana przez: Dorota /dorotes/ Skupniewicz - „dziecko” pokolenia grubej kreski, czyli rocznik 1989, w Belfaście od września 2018. Jestem animatorką, ilustratorką i macham też piórem - czytaj: piszę. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Jak zrobić dobre zdjęcia z wakacji?

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Jak zrobić dobre zdjęcia z wakacji?

Nadchodzą wakacje, a wraz z nimi cała masa bardzo ciekawych wycieczek, sytuacji, przygód. W dobie smartfonów, praktycznie nie ma osoby, która nie robiłaby zdjęć. Jest jednak różnica pomiędzy “cyknąć fotę”, a “zrobić dobre zdjęcie”. Postaram się zatem wytłumaczyć kilka podstawowych zasad, by każdy mógł pochwalić się znajomym lepszymi zdjęciami.

1. Zdjęcia dzieci – tu największym problemem jest… bycie rodzicem. Każde zdjęcie własnego dziecka będzie tym najcudowniejszym, bo wyłącza nam się “trzeźwe myślenie” i każdy, nawet najbardziej okropny kadr, niedoświetlenie, prześwietlenie, czy nawet brak ostrości tracą na znaczeniu. Zupełnie zrozumiałe, ale czy da się to poprawić? Tak! Po pierwsze – robiąc zdjęcie dziecku – schyl się. Różnica wzrostu jest znacząca. Trzymaj aparat/telefon na wysokości oczu dziecka. Unikniesz w ten sposób zdjęć, na których dziecko ma wielką głowę i małe, krótkie nóżki.

2. Zdjęcia pod słońce – jeśli robisz zdjęcia w dzień, w ostrym słońcu, nie bój się użyć… lampy błyskowej. Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego w piękny, słoneczny dzień postacie na zdjęciach są ciemne lub czasami całkiem czarne? To wina ostrego światła z tyłu fotografowanych obiektów. Dzieje się tak dlatego, że automatyka aparatu stara się by na zdjęciu nie było prześwietleń (czyli nadmiaru światła, powodującego, że pewne elementy na zdjęciu to po prostu kolor biały i nic więcej), zwiększając tym wartość przysłony (zmniejsza to ilość światła docierającego do aparatu). Jak tego uniknąć? Sposoby są co najmniej dwa. Pierwszy, najprostszy – nie rób zdjęć “pod słonce”. Drugi – użyj… lampy błyskowej. Tył zdjęcia nie zostanie prześwietlony, a pierwszy plan, na przykład jakaś osoba, nie będą czarną plamą na zdjęciu, bo oświetli je lampa błyskowa.

3. Zdjęcia nocą – tu wszystko zależy od sytuacji i używanego sprzętu. W przypadku zdjęć nocnych bierzemy tutaj pod uwagę tylko zdjęcia “widoczków” i to w przypadku robienia ich aparatami, które oferują opcje ustawień manualnych, albo przynajmniej takich, w których można wyłączyć wbudowaną lampę błyskową. Przydatny będzie też statyw lub przynajmniej murek. Zakładając, że jesteśmy na jakimś wzniesieniu (choćby to był parking przy Belfast Zoo) i chcemy zrobić zdjęcie pt. “miasto nocą”. Lampa w takim przypadku absolutnie nic nie da, bo musiałaby mieć moc pioruna. Na dodatek zniszczy tylko zdjęcie, bo wszystkie latające w powietrzu “paprochy” i owady będą widoczne jako białe punkciki na tle miasta. Dodatkowo “posypie się” balans bieli i dolna część zdjęcia będzie miała jasne, białe odcienie, a cała reszta zdjęcia będzie wchodziła w żółcie. Jak to zatem zrobić? Statyw, murek lub cokolwiek innego, na czym aparat będzie zupełnie nieruchomy. Wyłączona lampa (to już należy sprawdzić w instrukcji posiadanego aparatu) i długi czas naświetlania. Zrobienie jednego ujęcia zwykle trwa bardzo mały ułamek sekundy. Nie w przypadku fotografii nocą. Tutaj czas naświetlania może trwać znacznie dłużej. Wszystko zależy od wielu czynników, ale może to być np. 25 sekund i przez ten czas aparat musi być zupełnie nieruchomo. Warto też dodać, że przysłonę należy ustawić na jak największą, co “zaowocuje” pięknymi gwiazdkami świetlnymi w przypadku np. latarni ulicznych.

4. Malowanie światłem – to już po prostu zabawa dla kreatywnych. Ustawienia aparatu dokładnie takie same, jak w przypadku wspomnianych wyżej zdjęć nocą, z tą różnicą, że jak już zaczniemy robić zdjęcie, to wybiegamy przed aparat z latarką lub innym źródłem światła i “rysujemy” nim to, co byśmy chcieli zobaczyć na zdjęciu. Sporo przykładów można zobaczyć na stronie www.qbot.pro (strona po polsku). Efekty świetlne, które tam widać, to nie efekty w photoshopie, a po prostu świetlne fantazje autora podczas wykonywania zdjęć na długim czasie przesłony.

5. Ostre światło i telefon komórkowy. Do dobrego zdjęcia nie zawsze potrzebna jest lustrzanka. Czasem wystarczy sam telefon. Po włączeniu aparatu, wystarczy: a) dotknąć palcem na ekranie, w miejscu które ma być “najbardziej ostrym” elementem na zdjęciu (np. twarz), a potem po prostu przesuwając palcem w górę lub dół można manualnie “ustawić jasność” zdjęcia. Tak samo można “podciągnąć” jasność zdjęcia wieczorem.

6. Dla wymagających więcej – Osoby bardziej zainteresowane fotografią, szukające porad, pomocy w zakupie, itd zapraszam na Forum Fotograficzne FOTOPASJA.ORG. Każdy, zarówno początkujący, jak i zaawansowany fotograf znajdzie tam coś dla siebie.

Lukasz Ludziejewski
Polskie Studio Fotograficzne
www.polskiestudio.co.uk

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Poradnik

Felieton: Świąteczny koszyczek Babci Teddy

Felieton: Świąteczny koszyczek Babci Teddy   0

Wielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!