Polonijni Mikołaje dla domów dziecka!Previous Article
Z orężem i orzełkiem na piersiNext Article
Aktualności
  • Felieton: Tłusty Czwartek u Babci TeddyCudowny świąteczny czas mamy już za sobą, a tu znów trzeba przygotowywać się do kolejnego. Dobrze to ktoś wymyślił, aby następne święto poprzedzić postem, inaczej nasze wątroby mogłyby tego nie [...]
  • „Diablo. Wyścig o wszystko” w kinach w NI od 1 lutego 2019Co roku w Polsce odbywa się ponad tysiąc nielegalnych wyścigów. Ale tylko nieliczni mają dostęp do tych o najwyższą stawkę. „Diablo. Wyścig o wszystko” to pierwsza polska produkcja, która przybliża [...]
  • Nasze prawa w UK po Brexicie – sesja informacyjna w BangorStowarzyszenie Polskie w Co. Down Bangor.pl oraz YMCA ND Ethnic Minorities Support Project zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w UK po Brexicie. Spotkanie poprowadzi prawnik [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Karate na Olimpiadzie?

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Karate na Olimpiadzie?

Olimpiada sportowa w Rio dostarczyła nam w tym roku wiele wrażeń. Zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich to wydarzenie sportowe było szczególnie celebrowane, bowiem drużyna Wielkiej Brytanii – Team GB, w skład której wchodzili także najlepsi w swoich dyscyplinach sportowcy z Północnej Irlandii – przywiozła do domu rekordową liczbę 67 medali, w tym 27 złotych. Drużynowo Team GB uplasował się na drugim miejscu spośród wszystkich krajów biorących udział w olimpiadzie. Spośród 366 atletów reprezentujących Wielką Brytanię, 130 z nich wróciło z medalem.

Tokio 2020

Przygotowania do następnej olimpiady, która odbędzie się za 4 lata w Tokio rozpoczęły się już jakiś czas temu. Przyszła olimpiada przywita 5 nowych dyscyplin sportowych: wspinaczkę sportową, skateboarding, surfing, baseball/softball oraz karate. Biorąc pod uwagę to, iż każda z tych dyscyplin ćwiczona jest z pasją przez setki tysięcy osób na całym świecie, czeka nas z pewnością kolejna porcja mocnych sportowych wrażeń już za cztery lata. Japonia kojarzy się bardzo często ze sztukami walki, stąd premiera Karate jako dyscypliny olimpijskiej na olimpiadzie w Tokio wydaje się bardzo trafnym wyborem.

Karate: Sztuka walki i dyscyplina olimpijska

Ta niezmiennie popularna na świecie od kilkudziesięciu lat sztuka walki podlega ciągłemu procesowi rozwoju – głównie jej sportowa wersja. Tak jak bowiem każda sztuka walki, także i Karate praktykowane jest z wielu powodów. Jedni trenują dla dobrego samopoczucia oraz aby oddając się rygorowi treningowemu zapomnieć o stresach dnia codziennego, inni Karate traktują jako formę samoobrony i jeszcze inni są oddani rywalizacji sportowej.

W wielkim skrócie, Karate narodziło się na Okinawie, gdzie pod kilkoma różnymi nazwami było praktykowane przez setki lat i tak naprawdę stanowiło wypadkową miejscowej formy samoobrony oraz sztuk walki wywodzących się z Chin oraz z Indii. W Japonii Karate pojawiło się na początku XX wieku i było propagowane mniej więcej w tym samym czasie przez dwóch lub trzech (historia nie jest w tym punkcie jednoznaczna) Okinawańczyków. Najsłynniejszym z nich był mistrz Gichin Funakoshi, który założył pierwszą oficjalną szkołę Karate w Japonii pod nazwą Shotokan, na bazie której wspólnie ze swoimi uczniami tuż po II wojnie światowej stworzył Japońskie Stowarzyszenie Karate – Japan Karate Association (JKA), które cieszy się dużym poważaniem w świecie sztuk walki również współcześnie.

Obecnie Karate dzieli się na wiele stylów, setki światowych federacji oraz związków. Najważniejszym jednak podziałem jaki występuje w świecie jest podział na tzw. Karate Tradycyjne oraz Karate Sportowe. Obie wersje tej sztuki walki cieszą się dużą popularnością, obie mają swoje własne odrębne zasady rywalizacji sportowej. W Polsce większym powodzeniem od wielu lat cieszy się tradycyjna forma Karate. W Starej Wsi niedaleko Łodzi powstał nawet niesamowity 60-hektarowy ośrodek wypoczynkowo-treningowy, który jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego oraz Fundacji Rozwoju Karate Tradycyjnego.
Natomiast bodajże najsłynniejszą twarzą Karate Tradycyjnego w Polsce jest Anna Lewandowska, bardzo utytułowana zawodniczka, prywatnie żona polskiej gwiazdy piłki nożnej Roberta Lewandowskiego.

Karate Sportowe w obecnej formie narodziło się na terenie Europy i jest propagowane przez Światową Federację Karate – World Karate Federation (WKF). WKF od wielu lat zabiegało o to, aby Karate zostało zakwalifikowane do dyscyplin olimpijskich. Od kilku lat prowadzona jest akcja marketingowa pt. ”K’ Is The Way’ mająca na celu promowanie sportowej wersji Karate (litera ‚K’ to nie tylko początek słowa ‚Karate’, ale także początek 3 innych słów – części składowych pełnego treningu tej sztuki walki: ‚Kihon’ czyli trening podstaw, ‚Kata’ jako zintegrowanie podstaw w segmenty ruchów oraz tzw. ‚biblioteka technik’ oraz ‚Kumite’- trening walki sportowej, wyreżyserowanej czy też wolnej w sensie treningu samoobrony). Wspomniana akcja promocyjna WKF przyniosła w końcu skutek. Karate w wersji sportowej trafiło w końcu na olimpiadę.

Team GB i Północna Irlandia

Największą sieć klubów karate, w tym propagujące rywalizację sportową w wersji honorowanej przez WKF na Wyspach Brytyjskich posiada organizacja pod nazwą KUGB (Karate Union of Great Britain). Ta powstała w latach 60-tych ubiegłego wieku organizacja posiada w swoim dorobku wielu legendarnych mistrzów Europy oraz mistrzów świata i cieszy się bardzo dobrą reputacją w świecie dalekowschodnich sztuk walki.

KUGB posiada rozbudowaną sieć klubów również w Irlandii Północnej. Drugą co do wielkości organizacją na terenie naszego drugiego i nieco mniejszego kraju posiadającą akredytację WKF oraz szereg klubów na terenie Ulsteru jest NI Karate-Do Wado-Kai z główną siedzibą w Belfaście. Praktycznie w każdej większej miejscowości można odnaleźć klub Karate jednej z tych dwóch organizacji. Z pewnością przed przyszłą olimpiadą olimpijską, na terenie całego Zjednoczonego Królestwa zostanie rozpisany plan rozgrywek sportowych, który będzie corocznie aktualizowany, a który w końcu wyłoni skład reprezentacji olimpijskiej Wielkiej Brytanii w Karate.

Dla osób które rozważają trening Karate oraz dla tych, którym marzą się laury olimpijskie, istnieje całkiem realna szansa na zakwalifikowanie się do Team GB. Północna Irlandia utrzymuje wysoki poziom wyszkolenia zawodników i z pewnością rywalizacja ‚przed- olimpijska’ ten poziom znacznie podwyższy. Być może wśrod czytelników znajdzie się ktoś, kto zdobędzie się na pełen wyrzeczeń styl życia, rygor treningów oraz życiową przygodę i wpisze się na stałe na kartach historii? Z pewnością taka osoba znajdzie wielu kibiców nie tylko pośród lokalnej społeczności polonijnej!

Marcin Gryszkiewicz

fot. skf.pl

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Sport

Postanowienie Noworoczne – Zumba!

Postanowienie Noworoczne – Zumba!   0

Zumba została wymyślona przez przypadek. Twórca Zumby Alberto „Beto” Perez, pochodzący z Kolumbii, pewnego zwyczajnego dnia zapomniał przynieść kasetę z muzyką na zajęcia tańca towarzyskiego, które prowadził. Nie chcąc odwoływać [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!