Konsulat RP w Irlandii Północnej!Previous Article
Next Article
Aktualności
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]
  • Modelka z tysiącem pasjiJest modelką odkąd miała 18 lat. Od ponad 10 lat mieszka w Irlandii Północnej. W tej chwili jest na urlopie macierzyńskim, ale nawet teraz jest bardzo zajętą osobą. Z Lidią [...]
  • Pocztówka z Belfastu – Dorota SkupniewiczPocztówka z Belfastu wykonana przez: Dorota /dorotes/ Skupniewicz - „dziecko” pokolenia grubej kreski, czyli rocznik 1989, w Belfaście od września 2018. Jestem animatorką, ilustratorką i macham też piórem - czytaj: piszę. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Kobieta Pokoju – Elisabeth (Betty) Williams

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Kobieta Pokoju – Elisabeth (Betty) Williams

„Pokój to działanie, a nie słowa”- mocne słowa z ust silnej bojowniczki o pokój. Bezkompromisowa, acz empatyczna gospodyni domowa i recepcjonistka stawia czoło rezolucji w Irlandii Północnej. Kim jest heroiczna Betty, która z wielkim taktem postanowiła zakończyć dekadę przemocy?

Rodzinne tło

Elisabeth (Betty) Williams przyszła na świat 22 maja 1943 roku w Belfaście. Podstawowe wykształcenie otrzymała z St. Teresa Primary School w Belfaście. Kolejno średnią edukację odebrała z St. Dominic’s School. Genealogia rodzinna Betty silnie uwarunkowała i wpłynęła na jej światopogląd. Mając ojca protestanta i katolicką matkę od wczesnych lat została „zaopatrzona” w niezwykły potencjał twórczy, mianowicie tolerancję religijną. Przyjęcie tego daru wiązało się z silną mobilizacją do działań na rzecz pokoju w rodzimym kraju.

Z początkiem lat siedemdziesiątych dołączyła do kampanii przeciwdziałającej przemocy, na którego czele stal protestancki kapłan. Dzięki zdobytemu doświadczeniu w Irlandzkim Ruchu Pokojowym dowiedziała się o tym, iż „pokój musi być zbudowany z dołu.” Tym samym wsłuchując się w głosy najmniejszych dostrzegła prawdziwe problemy, z którymi mogła się zmierzyć. Bowiem „współczucie jest ważniejsze niż intelekt. Wzywając miłość, jaką potrzebuje rozejm w pokoju, gdzie intuicja może być często znacznie szybszym reflektorem niż zimny powód.” Słowa przybrały moc sprawczą w dyplomacji prowadzonej przez Betty.

Traumatyczne przeżycie

10 sierpnia 1976 roku w Belfaście zabito troje niewinnych dzieci. Elisabeth Williams będąc naocznym świadkiem ich śmierci postanowiła działać. Wniosła apel przeciwko bezprawnemu użyciu przemocy w konflikcie między protestantami a katolikami w Irlandii Północnej. W ciągu dwóch dni od tragicznego wydarzenia otrzymała 6 tysięcy podpisów w sprawie petycji o pokój, zyskując ogromne zainteresowanie świata medialnego.

Zorganizowała również marsz pokojowy do grobów zabitych dzieci, w którym wzięło udział 10 tysięcy kobiet obu wyznań. Jednak marsz został gwałtownie zakłócony przez członków Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Betty chcąc oddać hołd tragicznie zmarłym, poprowadziła kolejny marsz, który zakończył z udziałem 35 tysięcy uczestników. W tym czasie Williams ogłosiła Pierwszą Deklarację Ludzi Pokoju. Już wtedy zaczęła działa jako współzałożycielka Kobiet Pokoju wraz z Mairead Corrigan, Ciaran McKeown. Następnie nazwa ruchu została zmieniona na Wspólnotę dla Pokoju.

Przebieg aktywistycznej kariery

Watro jednak zaznaczyć, iż Elisabeth Williams zaczynając od niepozornej pracy biurowej wspięła się na najwyższe szczeble kariery. Jej niepohamowany i niczym nieskrępowany apetyt na propagowanie pokoju przybrał skalę międzynawową. Nieprzerwanie jej działania cechuje szerzenie dobra wraz z niezłomnym pacyfizmem.

Obecnie piastuje stanowisko Prezesa Światowego Centrum Współczucia dla Dzieci. Jest także przewodniczącą Instytutu Azjatyckiej Demokracji w Waszyngtonie oraz profesorem wizytującym w Nova South-eastern University. Sprawdza się również w roli wykładowcy, gdzie jej wykłady oscylującą głównie wokół tematyki pokoju, wykształcenia międzykulturowego i międzywyznaniowego rozumienia, antysemityzmu oraz praw dziecka.

Ponadto Williams jest członkiem założycielskim Nobla Laureata, który odbywa się corocznie od 2000 roku. Natomiast z nastaniem 2006 roku została założycielem Nobla Women’s Initiative, gdzie wraz z Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla Mairead Corrigan Maguire, Shirin Ebadi, Wangari Maathai, Jody Williams i Rigoberta Menchu szerzą politykę równości. Te kobiety reprezentują Amerykę Północną i Południową, Bliski Wschód, Europę i Afrykę. Swoje dotychczasowe doświadczenia scalają we wspólnych wysiłkach na rzecz pokoju ze sprawiedliwością i równością. Celem Nobla Women Inicjative jest pomoc w umacnianiu prac w celu wspierania praw kobiet na całej kuli ziemskiej.

Nagrody o emocjonalnym podłożu

W uznaniu za pracę na rzecz pokoju Elisabeth Williams wraz z Mairead Corrigan w 1976 roku zostały nagrodzone Pokojową Nagrodą Nobla. Potem posypały się kolejne laury. W 1976 roku Betty otrzymała Nagrodę Pokoju Ludzkiego w Norwegii. Przyznano jej Schweitzer Medallion for Courage, Nagrodę im. Martina Luthera Kinga, Jr., nagrodę Eleanor Roosevelt, a także Międzynarodową Nagrodę Ochrony Dzieciątka Frank Foundation International. W 1995 roku otrzymała Rotary Club International „Paul Harris Fellowship” oraz nagrodę „Together for Peace Building.”

Co ciekawe Betty Williams śmiało uchodzi za źródło inspiracji twórczej, czego dowodem jest jej obecność w kulturze popularnej. Jej nieustępliwa postawa została doceniona przez grupę Nickelback w teledysku do piosenki „If All Cared.” Betty Williams i Mairead Corrigan stanowiły także przejaw fascynacji we francuskiej piosence „Deux Femmes à Dublin”, śpiewanej przez francuskiego piosenkarza Enedio Noego, Enrico Macias.

Katarzyna Kiraga

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Felieton: Świąteczny koszyczek Babci Teddy

Felieton: Świąteczny koszyczek Babci Teddy   0

Wielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!