Pasjonujący żywot Wisławy SzymborskiejPrevious Article
Kobiety Mafii w kinach w Irlandii PółnocnejNext Article
Aktualności
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]
  • Modelka z tysiącem pasjiJest modelką odkąd miała 18 lat. Od ponad 10 lat mieszka w Irlandii Północnej. W tej chwili jest na urlopie macierzyńskim, ale nawet teraz jest bardzo zajętą osobą. Z Lidią [...]
  • Pocztówka z Belfastu – Dorota SkupniewiczPocztówka z Belfastu wykonana przez: Dorota /dorotes/ Skupniewicz - „dziecko” pokolenia grubej kreski, czyli rocznik 1989, w Belfaście od września 2018. Jestem animatorką, ilustratorką i macham też piórem - czytaj: piszę. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Komik na miarę Monty Pythona – Eddie Izzard

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Komik na miarę Monty Pythona – Eddie Izzard

Eddie Izzard, czyli brytyjski stand-uper – edycja limitowana, nieco surrealistyczna, zakrapiana kąśliwym humorem. Skłonność do dygresji plus osobliwy wizerunek tworzą mieszankę wybuchową. Sceniczna improwizacja eksploduje niekontrolowaną salwą śmiechu po słowach – „dorastałem w Europie, miejscu gdzie narodziła się historia…”

Włóczykijska kreacja z komizmem w tle

7 lutego 1962 roku Dorothy Ella, podarowała swojemu mężowi Haroldowi Johnowi, syna Edwarda Johna Izzarda. Miało to miejsce w Aden, Jemen. Kiedy Eddie miał rok, rodzina przeniosła się do Bangor w Irlandii Północnej. Po pięciu latach rodzina wyemigrowała do Walii, gdzie osiedliła się w Skewen, West Glamorgan. Chłopcu przyszło dorastać w rodzinie angielskiego pochodzenia, z konkretnymi, zawodowymi profesjami. Matka – pielęgniarka i położna, ojciec – księgowy. Sam również ukończył księgowość, jednak po odebraniu wykształcenia całkowicie porzucił zawód na rzecz występów na Covent Garden.

Na scenie Izzard zadebiutował w latach 80. jeszcze w okresie studiów na University of Sheffield. Swoją przygodę rozpoczął w 1983 roku jako performer uliczny w Londynie. Kulminacyjnym punktem w jego karierze okazała się produkcja „Hystteria III”, fundusz na rzecz AIDS z 1991 roku. Stworzył wówczas swój słynny szkic „Raised by wolves”. Eddie zadebiutował w 1993 roku na Londyńskim West Endzie w jednoosobowym show „Live at the Ambassadors”. Dało to początek rozpoczęcia tras międzynarodowych. W następnym roku powrócił na West End z drugim solowym spektaklem „Eddie Izzard: Unrepeatable”. Z początkiem lat 90. miał ugruntowaną pozycję, występował w klubie Raging Bull. W 2011 roku jako pierwszy stand up’er pojawił się w legendarnym Hollywood Bowl. Największą sławę oraz nagrodę Emmy – przyniosła mu seria amerykańskich występów o tytule „Dress to kill”. Eddie Izzard systematycznie występuje na Madison Square Garden Arena w Nowym Jorku. Wojażuje także po świecie ze swoimi komediowymi występami. Na obecną chwilę może poszczycić się posiadaniem dwóch nagród British Comedy Award i dwoma nagrodami Emmy.

Artystyczna kreacja o spełnianiu marzeń

„Trzeba przyznać, iż jest kapitalnym komikiem. To jednoosobowe studio filmowe. Zmienia na zawołanie ton głosu, akcent , mimikę twarzy. Potrafi w ułamku sekundy przeistoczyć się w skrajnie odmienną postać.” Zdobył przychylność w gronie publiczności, lecz uznanie w oczach krytyków. Z rokiem 1998 spełnił swoje wielkie marzenie. Podczas wydarzenia „Monty Python Live at Aspen” wystąpił z grupą Monty Pythona. Wówczas John Cleese utytułował go wdzięcznym przydomkiem – „Lost Python” (zagubiony członek Monty Pythona).

Komik słynie również ze swojego ekscentrycznego image. Na scenie występuje z nad wyraz mocnym makijażem oraz w butach na obcasie. Jego kobieco-sceniczna charakteryzacja jest nawiązaniem do życia prywatnego. W odpowiedzi na pytania o orientację, nie krępuje się wyłożyć kart na stół. Szczerze wyznaje, iż jest: „lesbijką uwięzioną w męskim ciele” czy „całym chłopcem i pół dziewczynką”. Wyznanie o jego transpłciowości nie zaprzepaściło dalszej kariery. Od 2014 roku wystawia swoje show w języku francuskim, niemieckim i hiszpańskim. Izzard okazuje się być niezłym poliglotą, ponieważ tymi językami nie władał wcześniej. W planach ma naukę rosyjskiego i arabskiego. Polska publiczność miała sposobność zobaczyć jego popisowe numery. Eddie Izzard wystąpił 2 kwietnia 2017 w warszawskim klubie Palladium.

Eddie chętnie bierze udział w akcjach charytatywnych. 27 lipca 2009 roku, bez żadnego, znaczącego wcześniej doświadczenia, rozpoczął kolejną życiową przygodę zatytułowaną „siedem tygodni maratonów back-to-back (z niedzielnymi przerwami).”. W ciągu 52 dni przebiegł 43 maratony wspierając i zasilając konto fundacji Sport Relief. 2016 rok to z kolei 27 dni, gdzie przebiegł 27 maratonów w RPA. Znaczenie liczby 27 pochodziło od liczby lat spędzonych w więzieniu przez Nelsona Mandelę. 20 lutego 2013 otrzymał szóstą roczną nagrodę za całokształt osiągnięć w kulturowym humanizmie – nagrodę przyznawaną każdego roku na Harvardzie. Ochoczo angażuje się w sprawy polityczne. Jest zagorzałym zwolennikiem Unii Europejskiej, określając się mianem „brytyjskiego Europejczyka”. Opowiada się przeciwko Brexitowi. Obecnie z przymrużeniem oka zapowiada, iż do 2020 roku zamierza zostać członkiem angielskiego parlamentu lub burmistrzem Londynu.

Katarzyna Kiraga

foto: times.co.uk

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Kto jest kim w NI

Kto jest kim w NI? – Czekoladowa gwiazda Hans Sloane

Kto jest kim w NI? – Czekoladowa gwiazda Hans Sloane   0

Cenili ją Majowie, za boski dar uważali Aztekowie, dziś szaleje za nią cały świat. I na nic zdadzą się ostrzeżenia, że kaloryczna, że tucząca a przy tym obstrukcyjna. Nikt się [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!