Notatka Prasowa z Rady Polonijnej dn. 17 listopada 2014Previous Article
Polskość, duma narodowa i świetna zabawa?Next Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Księga Emigrantów w Belfaście

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Księga Emigrantów w Belfaście

Najnowszy krążek zespołu Czesław Śpiewa, zatytułowany „Księga Emigrantów. Tom I”, który ukazał się 6 października 2014, to wyrazisty komentarz do tego, jak Polacy zachowują się na emigracji. Czesław Mozil, lider zespołu, który sam wiele lat życia spędził w Danii w rozmowie w jednej z gazet powiedział: „Na płycie trochę szydzę, trochę się śmieję, obserwuję te polskie kompleksy. Chodzi mi o to, że Polak nie zadzwoni do domu i nie powie: „Mamusiu, sprzątam tu mieszkania i jest mi z tym dobrze”. Nie, on będzie się tego wstydził. No i jak wraca do swojej wioski, to co ma powiedzieć? „Tęsknię, jest mi źle”? Nie! On stawia wszystkim kolejkę, bo on ZARABIA.”

Artysta śpiewa też: „Tam wkurzała mnie głupota,/ bida z nędzą, młodzi, starzy./ Tu mnie wkurza, że mam wszystko,/ co mi tylko się zamarzy./ Może czasem ten to pojmie,/ kto już dawno z kraju wybył,/ że tam bieda jest naprawdę,/ a bogactwo tu na niby”.

Po burzy jaką wywołało nagranie „Nienawidzę cię, Polsko”, Mozil zapewnia, że po prostu „chce wywołać dyskusję”. Wyznaje, że coś go ciągnie do Polski, że ja kocha i chłonie.

Ale Mozil nie poprzestaje wyłącznie na płycie. W YouTubie założył poświęcony życiu na obczyźnie kanał Księga Emigrantów. Muzykowi zależy, aby w projekt włączyli się internauci. – Zbieram historie i chciałbym usłyszeć fajne, negatywne, pozytywne, szalone historie, i tu będziemy o tym gadać – zachęca. – Księga Emigrantów to nasza, emigrantów, wspólna przestrzeń, bo chyba jest nas wielu.

20 stycznia 2015 odbędzie się koncert Czesław Śpiewa. Mozil ze swoim programem Solo Act wystąpi w kilkunastu miastach Wielkiej Brytanii i Irlandii, w tym także w Belfaście dwukrotnie jednego wieczoru. Będą to pierwsze koncerty za granicą po wydaniu płyty „Księga Emigrantów Tom 1”.

—–

Szczegóły koncertu:

Miejsce: Voodoo

11A Fountain Street

Belfast BT1 5EA

1 koncert: 18:30

2 koncert: 21:00

Bilety można rezerwować:

– mailowo, na adres: przemek@czeslawspiewa.com. W tytule maila należy podać miasto, którego dotyczy koncert, a w treści wiadomości imię i nazwisko osoby rezerwującej bilet oraz ich liczbę. Rezerwacja zostanie potwierdzona mailem zwrotnym. Płatność do uregulowania przy wejściu na koncert.

– na stronie www.biletomat.pl

—– w szpalcie ze zdjęciem Mozila

Czesław Mozil

Czesław Mozil urodził się 12 kwietnia 1979 roku w Zabrzu. Gdy miał 5 lat, jego rodzina wyprowadziła się do Danii, jednak Czesław nie stracił kontaktu z Polską. Do 28. roku życia mieszkał w Danii. Tam zdobył wykształcenie w Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej, a także śpiewał i tworzył z grupą Tesco Value. Był też współwłaścicielem knajpy Kulkafeen w centrum Kopenhagi.

W Polsce zaczęło się robić głośniej o Czesławie, kiedy w 2008 roku ukazał się album „Debiut”, stworzony w ramach działania formacji Czesław Śpiewa. Dzięki krążkowi w 2009 roku ekipa otrzymała aż trzy Fryderyki, m.in. za piosenkę „Maszynka do świerkania”.

Kolejny album, zatytułowany „Pop”, ukazał się w 2010 roku, a jego premiera miała miejsc w dniu 31 urodzin Mozila. W 2011 roku Czesław zasiadł w gronie jurorów programu X-Factor. Charakterystycznym sposobem wypowiedzi i szczerością zauroczył publiczność zasiadającą przed telewizorami. W przerwach między nagraniami koncertował w ramach projektu Solo Act, co zaowocowało dwupłytowym DVD „Live in the capital of Poland/W moim maluteńkim świecie”.

7 listopada 2011 roku światło dzienne ujrzała płyta „Czesław Śpiewa Miłosza”, na której możemy usłyszeć dziesięć wierszy Czesława Miłosza w ciekawych i odważnych aranżacjach polsko-duńskiej formacji.

W padzierniku 2014 powstał krążek zespołu Czesław Śpiewa, zatytułowany „Księga Emigrantów”.

Obejrzyj cały wywiad z Czesławem Mozilem na www.brgtv.info

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Artykuły

Co to jest Universal Credit?

Co to jest Universal Credit?   0

Universal Credit jest nowym rodzajem świadczenia, które zastąpi Child Tax Credit, Housing Benefit, Income-related Employment and Support Allowance, Income-based Jobseeker's Allowance, Income Support oraz Working Tax Credit. Universal credit przysługuje osobom, [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!