Elfy kontra SkrzatyPrevious Article
Zbigniew Brzeziński - życie i strategiaNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Kto jest winnym, a kto ofiarą?

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Kto jest winnym, a kto ofiarą?

W Polsce obecnie panuje radosny nastrój, nie tylko spowodowany nadchodzącym ociepleniem klimatu. Agnieszka Holland zdobyła uznanie na Berlinale ze swoim nowym filmem. Mając możliwość obejrzenia materiałów promujących „Pokot” – bo taki tytuł ma owo dzieło, zwracamy uwagę na wielokrotność podkreślania wagi książki, na podstawie której powstał. Postanowiłam więc bliżej przyjrzeć się tej pozycji.

Myśliwski slang

Pokot jest słowem określającym obrzęd kończący polowanie. Wtedy to myśliwi kładą wszystkie swoje zdobycze z polowania w jednym miejscu, ułożone w charakterystyczny sposób. Jest to radosna ceremonia, często zakrapiana alkoholem. Mimo, że książka Olgi Tokarczuk nie jest zatytułowana w ten sam sposób, znajomość terminologii myśliwskiej jest bardzo przydatna, jako że rzecz dzieje się wśród społeczności myśliwskiej, w lasach Kotliny Kłodzkiej, tuż przy samej granicy z Czechami.

Książka nazwana została cytatem zaczerpniętym z Williama Blake’a – „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Jest to autor, po którego dzieła wielokrotnie sięgają bohaterowie kryminału. Jeden z nich tłumaczy nawet jego twórczość na język polski.

Inni niż wszyscy

W otoczeniu myśliwych i ludzi parających się łowiectwem znajduje się parę charakterystycznych postaci, które stają się ważne dla biegu wydarzeń. Główną bohaterką jest Janina Duszejko, kobieta nienawidząca swego imienia, natomiast lubująca się w astrologii. Jest to zajęcie, którego podejmuje się w wolnym czasie, chociaż uważa, że nie jest w tej dziedzinie najlepsza. Wierzy bezgranicznie w prawdziwość wpływu planet na zdarzenia z życia człowieka. Jest o tym przekonana do tego stopnia, że uważa iż przewiduje datę swojej własnej śmierci. Jako miłośniczka zwierząt, nie je mięsa. Kiedyś posiadała swoje dwie pociechy, jednak od samego początku nie wiemy kim lub czym były, co czyni całą powieść bardziej tajemniczą. Możemy wyłącznie snuć domysły.

Poznajemy również Matogę – sąsiada kobiety. Oboje zajmują się doglądaniem domków wypoczynkowych w sezonie zimowym, gdy nikt nie ma odwagi zamieszkać na odludziu odciętym od świata. Podczas, gdy o niej wiemy, że jest dorabiającą sobie raz w tygodniu nauczycielką na rencie, tak o nim nie wiemy prawie nic. Tutaj również napotykamy samo „gdybanie”. Możemy się przekonać, że jest mężczyzną poukładanym. Nie znamy natomiast jego przeszłości. Również sympatyzuje ze zwierzętami, czego świadectwem jest opiekowanie się suczką zmarłego sąsiada. Kolejnym ciekawym osobnikiem znajdującym się wśród znajomych pani Duszejko, jest Dyzio. Również wegetarianin, z zamiłowania tłumacz utworów Blake’a, z zawodu informatyk pracujący dla policji. Jest on byłym uczniem głównej bohaterki. Wciąż ją odwiedza i żywi do niej sympatię. Przyjaźnią starszą panią astrolog również obdarza dziewczyna o charakterystycznej urodzie – bez włosów, które utraciła w wyniku choroby. Jest mimo to bardzo ładna. Pracuje w sklepie z używaną odzieżą, zawsze potrafiąc znaleźć coś, czego potrzeba kupującym, stąd otrzymuje przezwisko Dobra Nowina.

Zbrodnie – jedna po drugiej

Przedstawione postacie muszą uporać się z bardzo trudną sytuacją, ponieważ w niewielkiej społeczności dochodzi do serii morderstw. Ofiarami są mężczyźni, dla których wspólną cechą jest czerpanie korzyści materialnych z zajęć myśliwskich. Zabijają oni zwierzęta i, co zauważa pani Duszejko – nie przestrzegają ściśle zasad łowów i terminów polowań na konkretne gatunki. Kobieta wielokrotnie zgłasza delikwentów na policję w związku z okrucieństwem wobec zwierząt, jakie stosują oraz nieprawidłowym postępowaniem podczas łowów.

Pierwszy ginie najbliżej usytuowany sąsiad, który chwilę przed śmiercią spożywa upolowaną przez siebie sarnę. Przed znalezieniem jego ciała Matoga i Janina widzą wiele żywych saren wokół domu zmarłego. Kolejnym jest komendant – który ginie od uderzenia w głowę. W miejscu zbrodni znaleziono ślady racic. Właściciel fermy lisów ginie tragicznie w pułapce dla zwierząt, zastawionej na terenie jego posiadłości. Swój żywot tragicznie kończy również kapelan myśliwych. Wszyscy oni za swego życia okrutnie postępowali ze słabszymi stworzeniami. Nie brali ich na poważnie. W każdej z sytuacji widać było wyraźne ślady bytności zwierząt.

Tokarczuk kontra czytelnik

I tutaj autorka rozpoczyna swoją grę z czytelnikiem. Musi on się domyślać, kto popełnił zbrodnię. Czy to możliwe, że zwierzęta się mszczą? Taką tezę proponuje nam główna bohaterka. Na taki bieg wydarzeń wskazują również poszlaki znajdowane wokół. A może ktoś z premedytacją morduje niewinnych i układa wszystko tak, by móc obwinić innych? Czy też jest prawdopodobnym, że któryś z bohaterów jest narzędziem zwierząt w tym konflikcie?

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” jest jedną z bardziej realistycznych powieści Olgi Tokarczuk, jednocześnie nie jest pozbawiona naleciałości fantastycznych. Opisy dziwnych snów bohaterki z udziałem jej zmarłej matki oraz cała atmosfera tajemnicy nadaje typowego dla autorki klimatu. Tymczasem całość opowiadana w pierwszej osobie, czyni te tajemnice bardziej uciążliwymi, gdyż wiemy, że Janina Duszejko nigdy nie opowiada nam wszystkiego do końca. Jako starsza doświadczona kobieta, powołuje się na swoje wspomnienia, nie ukazując ich nam w pełni. Jesteśmy w stanie uwierzyć, że istoty nieposiadające rozumu, w ludzkim kontekście, mogą mordować. Równocześnie logika każe nam zaprzeczać takim domysłom. Szukamy przestępcy wśród wszystkich postaci pojawiających się w tekście. Podejrzewamy nawet o złe zamiary przelotny romans Duszejko z badaczem owadów.

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” to druga książka Olgi Tokarczuk, jaką przeczytałam w życiu i nie mogę zaprzeczyć, że autorka potrafi wykreować atmosferę inną niż znani współcześnie pisarze. Jej twórczość określiłabym jako coś innego, równocześnie bardzo wartego, by po nią sięgnąć. O tym również świadczą liczne nagrody, które otrzymuje w kraju i zagranicą.

Magdalena Janik

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Artykuły

Recenzja: Będzie bolało – sekretny dziennik młodego lekarza

Recenzja: Będzie bolało – sekretny dziennik młodego lekarza   0

Książka wydana została w 2017 roku, jako reakcja na dość ostro wypowiedzianą opinię brytyjskiego ministra zdrowia na temat współczesnych lekarzy. Według mężczyzny zdecydowana większość służby zdrowia jest chciwa i niesłusznie [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!