Maj w Polskiej Szkole Sobotniej w BelfaściePrevious Article
Wynagrodzenie za nadgodzinyNext Article
Aktualności
  • Felieton: Tłusty Czwartek u Babci TeddyCudowny świąteczny czas mamy już za sobą, a tu znów trzeba przygotowywać się do kolejnego. Dobrze to ktoś wymyślił, aby następne święto poprzedzić postem, inaczej nasze wątroby mogłyby tego nie [...]
  • „Diablo. Wyścig o wszystko” w kinach w NI od 1 lutego 2019Co roku w Polsce odbywa się ponad tysiąc nielegalnych wyścigów. Ale tylko nieliczni mają dostęp do tych o najwyższą stawkę. „Diablo. Wyścig o wszystko” to pierwsza polska produkcja, która przybliża [...]
  • Nasze prawa w UK po Brexicie – sesja informacyjna w BangorStowarzyszenie Polskie w Co. Down Bangor.pl oraz YMCA ND Ethnic Minorities Support Project zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w UK po Brexicie. Spotkanie poprowadzi prawnik [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Dla DZIECI: Kulturalny młodzieniec…

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Dla DZIECI: Kulturalny młodzieniec…

mlodzieniec1Co to jest savoir-vivre, etykieta, kindersztuba, bon ton? Wszystkie te zwroty oznaczają to samo: przestrzeganie zasad, umiejętność odpowiedniego zachowania się w konkretnej sytuacji i w określonym towarzystwie. Zasady dobrego wychowania dotyczą kilku głównych dziedzin życia: zachowania przy stole, form towarzyskich, wyglądu, komunikacji i zachowania w szczególnych sytuacjach. Zasady te mogą być różne w różnych kulturach, ale bez względu na to, w jakim środowisku się znajdziemy, znajomość tych zasad i ich przestrzeganie oznaczają okazywanie szacunku innym.

 

Magiczne słowa

 

Każdy dobrze wychowany człowiek powinien znać kilka podstawowych słów, których używa się kilkanaście razy dziennie. Słowa te nie przynoszą wstydu, ale pokazują kto ma dobre maniery i szacunek do innych. Do magicznych słów należą zwroty powitalne i pożegnalne. „Dzień dobry” należy mówić wszystkim osobom dorosłym, które widzimy tego dnia po raz pierwszy. Gdy spotykamy kogoś, kogo znamy, ale dawno go nie widzieliśmy, nawet jeśli go nie lubimy, nie uciekamy na drugą stronę ulicy lub nie chowamy się za kolegą, tylko grzecznie, patrząc na tą osobę mówimy jej „dzień dobry”. Młodszy zawsze powinien powitać starszego pierwszy. Także w gronie znajomych to chłopiec musi pierwszy powiedzieć koleżance „cześć”. Gdy wychodzimy z klasy po lekcji, kiedy opuszczamy sklep po zakupach, gdy wychodzimy od koleżanki czy kolegi z domu, wypada powiedzieć „do widzenia”.

 

Druga seria ważnych słów to „dziękuję” i „proszę”. Gdy ktoś odpowie na twoje pytanie, kiedy odbierasz zakupioną rzecz przy kasie w sklepie, kiedy ktoś mówi ci komplement i gdy dostajesz prezent, nie zapomnij powiedzieć „dziękuję”. To nie tylko zwrot grzecznościowy, to także gest, który spowoduje, że drugiej osobie zrobi się miło, że mogła pomóc. A kiedy to ty coś komuś podajesz, udzielasz informacji, wskazujesz drogę, powinieneś powiedzieć „proszę”. Są jednak sytuacje, w których słowo „proszę” nie pasuje. W niektórych przypadkach lepiej powiedzieć na przykład „nie ma za co”, albo „cała przyjemność po mojej stronie”.

 

Magiczne gesty

 

Do magicznych słów powitalno-pożegnalnych warto też dodać ukłony. Nie trzeba kłaniać się w pół, ale małe dygnięcie czy skinienie głową jest bardzo mile widziane. Kto pierwszy się kłania? Mężczyzna kobiecie, młodszy starszemu, uczennica nauczycielowi, studentka profesorowi, pracownik szefowi, osoba idąca osobie stojącej, ten kto wyprzedza znajomego na ulicy, ten, kto wchodzi do mieszkania. A nadrzędną zasadą jest, że kłania się osoba grzeczniejsza i wychowana.

 

Trochę inaczej jest z podawaniem ręki. Po pierwsze dłoń należy podać całą, wyciągnąć ją wyraźnie i stanowczo w kierunku osoby witanej, ale sam uścisk powinien być delikatny. Bardzo nieelegancko jest ściskać mocno dłoń zwłaszcza kobiety przez mężczyznę. Kto i w jakich sytuacjach powinien pierwszy podać rękę? Ogólnie mówiąc pierwsza podaje rękę osoba ważniejsza, osobie mniej ważnej czyli: kobieta – mężczyźnie, starsza osoba – młodszej, zwierzchnik – podwładnemu.

 

Różne sytuacje

 

Kulturalny człowiek na ulicy nie śmieci i nie spluwa na chodnik, nie pokazuje niczego lub nikogo palcem i nie krzyczy do kogoś po drugiej stronie ulicy. Gdy kogoś niechcący potrąci lub zajdzie komuś drogę mówi „przepraszam”. Nie bluźni, nie wykonuje brzydkich gestów i nie dokucza przechodniom. Dobrze wychowana osoba przepuszcza i ustępuje miejsca starszym w autobusie. Nie  zostawia śmieci na siedzeniu, nikogo nie kopie, przepuszcza wysiadających, uważa na swoją torbę lub plecak, by nikogo nie uderzyć lub nie przycisnąć. Także uśmiech do drugiego pasażera nic nie kosztuje.

 

Przy stole podstawy są mniej więcej jasne. Nie siorbać, nie chlipać, zabrać łokcie ze stołu. Ale co jeszcze? Po pierwsze serwetka nie jest dekoracją, należy jej używać podczas posiłku. Dyskretnie ją rozkładamy i kładziemy na kolanach, nie wkładamy serwetki za kołnierz, ani w rękawy. Odchodząc na chwilę od posiłku, nie kładziemy serwetki na stole, tylko na krześle. Zanim zaczniemy jeść należy poczekać na zachętę od gospodarza. Jako gościowi nie wypada nam także mówić “smacznego”. Nie trzymamy łokci na stole, ani rąk pod stołem. Po skończonym jedzeniu kładziemy sztućce na talerzu na godzinie piątej. Odejść od stołu można dopiero, gdy gospodarz powie “dziękuję”. Oczywiście należy mu także podziękować.

 

Reguł etykiety są setki. Dobrze jest znać ich jak najwięcej, bo zachowanie świadczy o nas samych. Zbiór zasad savoir-vivre opiera się na kilku ważnych wartościach: uprzejmości, punktualności i dyskrecji. Uprzejmość nic nie kosztuje. Obowiązuje zawsze, wszędzie i wobec wszystkich, zarówno tych wyższych w hierarchii, jak i tych niższych stopniem. Uprzejmością jest także umiejętność zachowania się w teatrze czy przy stole. Punktualność jest dowodem na to, że panujemy nad swoim życiem i szanujemy czas innych. Pozwala pokazać, że mamy szacunek do samego siebie. Aby sprawdzić swoją znajomość savoir-vivre’u rozwiążcie nasz quiz.

 

WD

 

 

Quiz

PRAWDA (P) czy FAŁSZ (F)?
pierwszy kłania się ten, kto jest lepiej wychowany
gdy wychodzimy z domu koleżanki, czekamy aż jej mama powie nam „do widzenia”
pożyczamy sobie rzeczy kolegi bez pytania
młodszy kłania się starszemu
chlipanie jest dozwolone przy stole, gdy coś nam smakuje
stojący kłania się idącemu
możemy czasami splunąć na chodnik
nie wypytujemy nikogo o jego prywatne sprawy
wchodzący kłania się obecnym
w filiżance pije się sok
małym widelczykiem jemy ciasto
zawsze mówimy „smacznego” przy stole

 

SYTUACJE:

 

1. Ciocia częstuje cukierkami miętowymi, których nie lubisz, co powiesz?
a) nie chcę ich,
b) nie, dziękuję,
c) dlaczego to nie są owocowe?

 

2. Podczas posiłku:
a) starasz się siedzieć prosto i podnosisz łyżkę z jedzeniem do ust,
b) schylasz się i jesz tuż przy talerzu.

 

3. Na stole widzisz przy swoim nakryciu pięknie ułożoną serwetkę. Co z nią robisz?
a) starasz się nie zburzyć pięknego ułożenia, traktujesz ją jako element dekoracyjny stołu,
b) rozkładasz na kolanach,
c) wiążesz pod brodą.

 

4. Ktoś mówi ci komplement, że masz ładną bluzkę, która odpowiedź będzie najbardziej właściwa?
a) coś ty, to stara szmata,
b) bardzo jesteś miła, dziękuję,
c) cieszę się, że ci się podoba.

 

5. W jaki sposób idziesz na swoje miejsce w teatrze, kiedy jest ono w szóstym rzędzie na środku, a ludzie z brzegu już siedzą?
a) idziesz tyłem do ludzi,
b) idziesz przodem.

 

6. Jesteś na przyjęciu, podano mięso z sosem. Zjadłeś mięso, a co z sosem?
a) jesz sos za pomocą łyżki,
b) „wycierasz” sos chlebem i zjadasz,
c) zostawiasz sos na talerzu.

 

7. Jeżeli musisz wyjść do toalety podczas przyjęcia, które zachowanie jest właściwe – mówisz:
a) przepraszam na chwilę,
b) czy mogę skorzystać z toalety?

Dla Dzieci

Bajka: Wigilijny wędrowiec

Bajka: Wigilijny wędrowiec   0

Dawno temu w noc wigilijną do ubogiej chaty w środku ciemnego lasu zapukał wędrowiec. Kiedy zapukał po raz pierwszy odpowiedziała mu cisza. Gdy zapukał ponownie odpowiedział mu męski głos zadając pytanie: - [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!