Marcowe imprezy w Polish AbroadPrevious Article
Wybory do Zgromadzenia Irlandii Północnej: Każdy głos się liczy!Next Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Lech Wałęsa, lądowanie na księżycu i… Harvey Lee Oswald

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Lech Wałęsa, lądowanie na księżycu i… Harvey Lee Oswald

Zwłaszcza obecnie w dobie powszechnego internetu, istnieje bardzo wiele mniej lub bardziej poważnych teorii spiskowych. Niektóre z nich wydają się całkowicie wyssane z palca, inne zaś są poparte rzetelnymi dowodami. Niniejszy artykuł jednak nie stanowi o teoriach spiskowych. Przynajmniej nie podejmuję próby udowodnienia żadnej z nich, jedynie proponuję zaledwie ‘łagodne rzucenie okiem’ na trzy z nich oraz odnalezienie dla nich wspólnego mianownika. A zatem co ma wspólnego były prezydent Polski, lądowanie misji Apollo 11 na księżycu oraz osławiony zabójca Johna F. Kennedy’ego?

Pragnę podkreślić to, iż opinie zawarte w niniejszym artykule należą wyłącznie do autora tekstu, nie są tożsame z opiniami ‘Naszego Expressu’ i piszący te słowa bierze za nie całkowitą odpowiedzialność.

Sprawa Lecha Wałęsy

Od pewnego czasu sprawą współpracy byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy ze służbami bezpieczeństwa (SB) PRL żyje niemal cała Polska. Osoby obserwujące tę sprawę od co najmniej kilku lub kilkunastu lat są przekonane o tym, że jest to prawda, zwłaszcza, że w przeszłości Lech Wałęsa sam kilkakrotnie publicznie przyznał (pisemnie lub słownie), iż był Tajnym Współpracownikiem (TW) o pseudonimie ‚Bolek’. Dowody (te ‚sfałszowane’ i te nie sfałszowane) wydają się jednoznaczne. Istnieje cały szereg publikacji naukowych potwierdzających tą tezę, liczne zeznania świadków, pokrzywdzonych przez donosy TW ‚Bolka’, a także książki m.in. znakomitego historyka Sławomira Cenckiewicza poświęcone Lechowi Wałęsie oraz m.in. śp. Annie Walentynowicz, gdzie także poruszony jest ten wątek (‘Anna Solidarność’).

Pozostaje pytanie, czy w imię prawdy historycznej oraz ofiar donosów tego człowieka jesteśmy gotowi poświęcić uznaną na świecie ‚legendę’ bez względu na to, jakie będzie to miało znaczenie dla wizerunku Polski za granicą? A może nie ma to tak dużego znaczenia jak nam się wydaje? Jeśli nie, jak pozostać fair w stosunku do pokrzywdzonych przez byłego prezydenta? Spróbujmy jednak chociaż na chwilę nie osądzać motywów, jakimi kierował i kieruje się nadal Lech Wałęsa (zakładając to, iż faktycznie jest TW ‚Bolkiem’), spróbujmy nie oceniać tych, którzy go bronią oraz tych, którzy go osądzają. Zachowajmy swoje zdanie na ten temat i poczekajmy na konkluzję na zakończenie artykułu.

Lądowanie na Księżycu

Było lato 1969 roku, kiedy na ekranach telewizorów oraz w radio, miliony osób na całym świecie słuchało z wypiekami na twarzy transmisji z udanej misji Apollo 11. Pierwszy raz w historii człowiek postawił stopę na powierzchni księżyca. Był to niewątpliwy sukces dla USA w zimno-wojennym starciu ze Związkiem Radzieckim i słowami członka misji Apollo Neil’a Armstrong’a był to ‚mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości’. Do tamtego czasu ten wyczyn nie udał się nikomu. Jednak mniej zainteresowani tematem nie zdają sobie sprawy z tego, że ten wyczyn nie udał się także nikomu po 1969 roku, choć wielu podejmowało próby w tym zakresie. Nie tylko Rosjanie, Chińczycy, ale również i właściciel firmy Virgin, Richard Branson.

Owszem, wysyłane są sondy na księżyc, pobierane są próbki z jego powierzchni, jednak od czasu amerykańskiej misji, nie wylądowali tam ludzie. Wielu specjalistów twierdzi, iż aktualnie nie jest to – i nigdy nie było – możliwe. Pomijając fakt, iż ówczesna technologia była bliższa zaawansowaniu dzisiejszych kalkulatorów oraz maksymalnie tak zaawansowana jak proste programatory do pralek automatycznych, istnieje szereg bardziej lub mniej poważnych dowodów potwierdzających to, iż Amerykanie (kierowani różnymi motywami) sfingowali całą misję Apollo, a lądowanie na księżycu zostało sfilmowane przez Stanley’a Kubrick’a w jednym z londyńskich studiów filmowych. Przyznała to wdowa Kubrick’a, jego córka, a także on sam w jednym z wywiadów tuż przed swoją śmiercią. Sam reżyser ponoć cały film ‚Lśnienie’ z Jack’iem Nicholson’em miał rzekomo naszpikować wskazówkami na temat swojego ‚udziału w misji Apollo’, co z łatwością każdy może odnaleźć m.in. na YouTube.

Na szczególną uwagę zasługuje również zachowanie astronautów już po wylądowaniu na dostępnych materiałach filmowych. Ocena mowy ciała odpowiadających na pytanie dziennikarzy bohaterów w oczach specjalistów, rzuca cień i znak zapytania na ich dokonania. Dla badających tą tematykę, odpowiedź zawsze była jednoznaczna: Amerykanie nigdy nie wylądowali na Księżycu. Oczywiście dla milionów osób śledzących misję Apollo w telewizji odpowiedź także wydaje się oczywista. Jednak tak jak wspomniałem wcześniej, niniejszy artykuł nie jest próbą dowodzenia czegokolwiek.

Harvey Lee Oswald zabójcą John’a F. Kennedy’ego?

Zabójstwo prezydenta John’a F. Kennedy’ego (JFK) zawsze było bardzo kontrowersyjne, jednak jeszcze bardziej konkluzja śledztwa przeprowadzonego tuż po tej zbrodni. Wydarzenia te są powszechnie uznane jako ‚Matka Wszystkich Teorii Spiskowych’.

Prezydent Kennedy został zamordowany 22 listopada 1963 roku. Zabójca, który rzekomo działał w pojedynkę, był w stanie w bardzo krótkim czasie oddać kilka strzałów, z których dwa dosięgnęły Kennedy’ego. Bardzo szybko odnaleziono winnego tej zbrodni, który został wkrótce zastrzelony w podziemnym tunelu miejscowego posterunku policji w Dallas w Teksasie, w drodze do samochodu pancernego mającego zabrać go do budynku sądu. Dochodzenie w tej sprawie wykazało oficjalnie, iż działający sam, podejrzany Harvey Lee Oswald zastrzelił prezydenta Kennedy’ego. Opinia publiczna została przekonana, zaspokojona oraz sprawę zamknięto. Choć przeprowadzono w późniejszym okresie kilka dochodzeń dowodzących błędy oficjalnego śledztwa (w tym dochodzenie Ealring’a Garrison’a- w którego znakomicie wcielił się Kevin Costner w filmie ‚JFK’ Oliver’a Stone’a), oficjalnie nic nie uległo zmianom.

Wielokrotnie udowodniono to, iż samotny strzelec nie był w stanie w założonym czasie oddać kilka strzałów z broni, która była udowodnionym narzędziem zbrodni, odnaleziona rzekomo kula w ciele prezydenta nie była w stanie dokonać takich obrażeń oraz m.in. to, iż z miejsca oddania strzałów niemożliwe było zadanie ran pod takim kątem, w którym je stwierdzono. Ponadto w dniu dokonania zamachu na prezydenta Kennedy’ego policja aresztowała na miejscu m.in. trzy osoby, które szybko zostały wypuszczone, a które niektórzy rozpoznali później ze zdjęć jako agentów operacyjnych CIA. Jedną z tych osób miał być wieloletni oficer CIA E.Howard Hunt, który tuż przed swoją śmiercią w 2007 roku poprosił swojego syna o nagranie obszernego zeznania, na którym m.in. przyznał się do zabójstwa JFK. Wyjawił tam motywy, zleceniodawców oraz nazwiska innych agentów zamieszanych w tę zbrodnię.

Konkluzja

Historia jest pisana przez zwycięzców”, jak stwierdził Winston Churchill. Kto jest zwycięzcą, a kto przegranym widać doskonale w aktualnych podręcznikach od historii. Pamiętający poprzedni system polityczny w Polsce za czasów PRL świetnie potrafią wskazać przynajmniej kilka różnic w książkach historycznych z tamtych czasów oraz tych obecnych. Ludzie na całym świecie uczą się w szkołach tego, iż Harvey Lee Oswald zamordował prezydenta Kennedy’ego, Amerykanie jako pierwsi postawili stopę na Księżycu oraz Lech Wałęsa jest bohaterem, który pokonał komunizm (ba, w pojedynkę!).

Prawda jest naga, jak niektórzy mówią. Prawda jest czysta i nie idzie na kompromis z niesprawiedliwością. Czy ma znaczenie to, co jest prawdą a co nie? Czy ofiary donosów TW ‚Bolka’ oraz historycy badający najnowszą historię Polski, często wyzywani od oszustów w ubiegłych latach, nie zasługują na to, aby prawda w końcu została jednoznacznie powszechnie uznana? Czy rodzina Harvey’a Lee Oswald’a również nie zasługuje na podobne zadośćuczynienie?

W roku 2010 osławiony badacz teorii spiskowych oraz były senator USA Jesse Ventura odnalazł wdowę po Harvey’u Lee Oswaldzie, Marinę. Po przyznaniu, iż zdaje sobie sprawę z tego, że mogła być zastraszana przez całe lata oraz że być może musiała się ukrywać także przed opinią publiczną, Ventura zapytał ją czy mając świadomość tego, iż jej mąż był niewinny, próbowała w jakiś sposób ratować jego dobre imię? Krótka odpowiedź Mariny Oswald wyjaśniła mu wszystko. Odpowiedziała ona: ‚Czy poświęciłby pan życie swoich dzieci dla prawdy?’.

Paulo Coelho napisał, iż „historia jednego człowieka jest historią całej ludzkości”. Czy ludzkość dąży do poznania prawdy? Każdy z nas ma określone zdanie na powyższe kwestie, często w zależności od tego, z jakich mediów informacyjnych lubi korzystać, doświadczeń życiowych oraz w jakim środowisku przebywa. Niejednokrotnie wybieramy wiarę w coś również dlatego, że daje nam ona komfort psychiczny. Natomiast przykład Mariny Oswald obrazuje nam to, że ludzie mogą niekiedy odrzucać prawdę w trosce o życie swoje oraz swoich bliskich. Jednak czy jesteśmy gotowi na to, aby przełamać nasze stereotypy, często nasze wierzenia oraz upodobania i przyznać, że byliśmy w błędzie, mieliśmy rację lub że po prostu czegoś nie wiemy?

Marcin Gryszkiewicz

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Artykuły

Polski grammar pod lupą!

Polski grammar pod lupą!   0

„Luknij przez ten łindoł czy mój kar stoi na stricie.” Takie językowe wariacje i dowcipy układano kiedyś o Polakach mieszkających w Chicago. W dzisiejszych czasach emigracja zmieniła nieco swoje oblicze, [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!