Nagrodzony LOTPrevious Article
Niezwykle centrum handlowe i Zegar!Next Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Madonna Jezior

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Madonna Jezior

Co tak naprawdę wiesz o miejscu, w którym mieszkasz? Znasz lokalne opowieści? Slyszałeś/aś tutejsze legendy? Ktoś opowiedział Ci ciekawostkę z życia swojej rodziny? A może zajrzaeś/aś do jednego z północno-irlandzkich zabyków, by dowiedzzieć się więcej. Nie? Spieszymy z pomocą.

Madonna Jezior

O Kościele św. Patryka, usytuowanym niemalże w centrum Belfastu wie prawie każdy z nas. Niejednokrotnie przechodzimy koło budowli, w pośpiechu, próbując pozałatwiać swoje codzienne sprawy. Czy jednak zastanowiliśmy się, jakie tajemnice może skrywać wnętrze starego budynku? Oto krótka jego hostoria.

Z lewej strony, zaraz przy wejściu możemy dostrzec tryptyk, który przyciąga wzrok złotymi refleksami i lśniącą ramą. Obraz przedstawia kobietę (usytuowaną w centrum tryptyku) – jest to Matka Boska. Po jej prawej i lewej stronie klęczą dwie postaci. Z opisu, usytuowanego zaraz pod obrazem, możemy dowiedzieć się, że to święta Brygida i święty Patryk.

Dzieło, wykonane przez Sir Johna Lavery’ego zostało oddane parafii św. Patryka w 1919 roku. Sam Lavery był cenionym irlandzkim impresjonistą, skupiającym się w swej twórczości głównie na portretach i pejzażach. Do dzieła „Madonna Jezior” pozowała mu jego druga żona Hazel Trideau oraz córka Lady Stemphill i pasierbica Helen. Co ciekawe, podobizna Hazel Lavery (Trideau) widniała na banknocie pięciofuntowym do 1976 roku.

Madonna jest wyraźnie zaznaczona na obrazie poprzez usytuowanie jej w centrum oraz wyróżnienie odcieniami złota i bieli na tle ciemnych i zimnych barw pozostałych elementów widniejących na tryptyku – jeziora, drzew, gór i dwójki postaci. Farba naniesiona obficie, dużymi plamami, nadaję głębi.

Możemy doszukać się również ukrytego znaczenia: mówi się, że w rzeczywistości Matka Boska widniejąca na obrazie to personifikacja Irlandii – Kathleen Ni Houlihan – wznosząca się nad jeziorami i górami Killarney.

Obraz ten jest zdecydowanie godny obejrzenia na własne oczy. Jest w nim pewna tajemnica, a do tego talent znanego malarza, jakim był Sir Lavery wprawi w zachwyt niejednego z nas.

Magdalena Janik

foto: www.belfastlive.co.uk

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Turystyka

Jak wykorzystać słoneczne dni w NI?

Jak wykorzystać słoneczne dni w NI?   0

Kiedy w Irlandii Północnej świeci słońce, wyspa ukazuje swoje piękno w całej okazałości. Co zrobić ze sobą w tak piękny dzień? Wypić Guinnessa w centrum miasta? Pospacerować wśród soczystej zieleni [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!