Nagrodzony LOTPrevious Article
Niezwykle centrum handlowe i Zegar!Next Article
Aktualności
  • Postanowienie Noworoczne – Zumba!Zumba została wymyślona przez przypadek. Twórca Zumby Alberto „Beto” Perez, pochodzący z Kolumbii, pewnego zwyczajnego dnia zapomniał przynieść kasetę z muzyką na zajęcia tańca towarzyskiego, które prowadził. Nie chcąc odwoływać [...]
  • City Hall i 100-lecie Niepodległości Polski!18 listopada uczciliśmy Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Było to niezwykle podniosłe i ważne dla Polonii wydarzenie, pełne wzruszeń i niespodzianek. W uroczystości w Ratuszu w Belfaście, udział wzięli znakomici [...]
  • Dzień Niepodległości na cmentarzu MilltownInicjatywa 11. Listopada oraz Polish Society Belfast jak co roku zorganizowały uroczystość obchodów Dnia Niepodległości Polski na cmentarzu Milltown w Belfaście. Podczas uroczystości przemówienie wygłosił inicjator tej corocznej akcji Paweł Romańczuk. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Madonna Jezior

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Madonna Jezior

Co tak naprawdę wiesz o miejscu, w którym mieszkasz? Znasz lokalne opowieści? Slyszałeś/aś tutejsze legendy? Ktoś opowiedział Ci ciekawostkę z życia swojej rodziny? A może zajrzaeś/aś do jednego z północno-irlandzkich zabyków, by dowiedzzieć się więcej. Nie? Spieszymy z pomocą.

Madonna Jezior

O Kościele św. Patryka, usytuowanym niemalże w centrum Belfastu wie prawie każdy z nas. Niejednokrotnie przechodzimy koło budowli, w pośpiechu, próbując pozałatwiać swoje codzienne sprawy. Czy jednak zastanowiliśmy się, jakie tajemnice może skrywać wnętrze starego budynku? Oto krótka jego hostoria.

Z lewej strony, zaraz przy wejściu możemy dostrzec tryptyk, który przyciąga wzrok złotymi refleksami i lśniącą ramą. Obraz przedstawia kobietę (usytuowaną w centrum tryptyku) – jest to Matka Boska. Po jej prawej i lewej stronie klęczą dwie postaci. Z opisu, usytuowanego zaraz pod obrazem, możemy dowiedzieć się, że to święta Brygida i święty Patryk.

Dzieło, wykonane przez Sir Johna Lavery’ego zostało oddane parafii św. Patryka w 1919 roku. Sam Lavery był cenionym irlandzkim impresjonistą, skupiającym się w swej twórczości głównie na portretach i pejzażach. Do dzieła „Madonna Jezior” pozowała mu jego druga żona Hazel Trideau oraz córka Lady Stemphill i pasierbica Helen. Co ciekawe, podobizna Hazel Lavery (Trideau) widniała na banknocie pięciofuntowym do 1976 roku.

Madonna jest wyraźnie zaznaczona na obrazie poprzez usytuowanie jej w centrum oraz wyróżnienie odcieniami złota i bieli na tle ciemnych i zimnych barw pozostałych elementów widniejących na tryptyku – jeziora, drzew, gór i dwójki postaci. Farba naniesiona obficie, dużymi plamami, nadaję głębi.

Możemy doszukać się również ukrytego znaczenia: mówi się, że w rzeczywistości Matka Boska widniejąca na obrazie to personifikacja Irlandii – Kathleen Ni Houlihan – wznosząca się nad jeziorami i górami Killarney.

Obraz ten jest zdecydowanie godny obejrzenia na własne oczy. Jest w nim pewna tajemnica, a do tego talent znanego malarza, jakim był Sir Lavery wprawi w zachwyt niejednego z nas.

Magdalena Janik

foto: www.belfastlive.co.uk

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Turystyka

Jesienne wycieczki czyli…

Jesienne wycieczki czyli…   0

Jak aktywnie wykorzystać dzień, gdy aura nie sprzyja? A przecież szarych, pochmurnych dni jest tutaj większość i trzeba nauczyć się z tym żyć. Proponujemy Wam kilka ciekawych miejsc na spędzenie [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!