Nagrodzony LOTPrevious Article
Niezwykle centrum handlowe i Zegar!Next Article
Aktualności
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]
  • Modelka z tysiącem pasjiJest modelką odkąd miała 18 lat. Od ponad 10 lat mieszka w Irlandii Północnej. W tej chwili jest na urlopie macierzyńskim, ale nawet teraz jest bardzo zajętą osobą. Z Lidią [...]
  • Pocztówka z Belfastu – Dorota SkupniewiczPocztówka z Belfastu wykonana przez: Dorota /dorotes/ Skupniewicz - „dziecko” pokolenia grubej kreski, czyli rocznik 1989, w Belfaście od września 2018. Jestem animatorką, ilustratorką i macham też piórem - czytaj: piszę. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Madonna Jezior

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Madonna Jezior

Co tak naprawdę wiesz o miejscu, w którym mieszkasz? Znasz lokalne opowieści? Slyszałeś/aś tutejsze legendy? Ktoś opowiedział Ci ciekawostkę z życia swojej rodziny? A może zajrzaeś/aś do jednego z północno-irlandzkich zabyków, by dowiedzzieć się więcej. Nie? Spieszymy z pomocą.

Madonna Jezior

O Kościele św. Patryka, usytuowanym niemalże w centrum Belfastu wie prawie każdy z nas. Niejednokrotnie przechodzimy koło budowli, w pośpiechu, próbując pozałatwiać swoje codzienne sprawy. Czy jednak zastanowiliśmy się, jakie tajemnice może skrywać wnętrze starego budynku? Oto krótka jego hostoria.

Z lewej strony, zaraz przy wejściu możemy dostrzec tryptyk, który przyciąga wzrok złotymi refleksami i lśniącą ramą. Obraz przedstawia kobietę (usytuowaną w centrum tryptyku) – jest to Matka Boska. Po jej prawej i lewej stronie klęczą dwie postaci. Z opisu, usytuowanego zaraz pod obrazem, możemy dowiedzieć się, że to święta Brygida i święty Patryk.

Dzieło, wykonane przez Sir Johna Lavery’ego zostało oddane parafii św. Patryka w 1919 roku. Sam Lavery był cenionym irlandzkim impresjonistą, skupiającym się w swej twórczości głównie na portretach i pejzażach. Do dzieła „Madonna Jezior” pozowała mu jego druga żona Hazel Trideau oraz córka Lady Stemphill i pasierbica Helen. Co ciekawe, podobizna Hazel Lavery (Trideau) widniała na banknocie pięciofuntowym do 1976 roku.

Madonna jest wyraźnie zaznaczona na obrazie poprzez usytuowanie jej w centrum oraz wyróżnienie odcieniami złota i bieli na tle ciemnych i zimnych barw pozostałych elementów widniejących na tryptyku – jeziora, drzew, gór i dwójki postaci. Farba naniesiona obficie, dużymi plamami, nadaję głębi.

Możemy doszukać się również ukrytego znaczenia: mówi się, że w rzeczywistości Matka Boska widniejąca na obrazie to personifikacja Irlandii – Kathleen Ni Houlihan – wznosząca się nad jeziorami i górami Killarney.

Obraz ten jest zdecydowanie godny obejrzenia na własne oczy. Jest w nim pewna tajemnica, a do tego talent znanego malarza, jakim był Sir Lavery wprawi w zachwyt niejednego z nas.

Magdalena Janik

foto: www.belfastlive.co.uk

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Turystyka

Ferie w Czarnobylu

Ferie w Czarnobylu   0

Zaczęło się niewinnie, lata temu. Oglądanie zdjęć z różnych opuszczonych miejsc, kościołów, domów, zapomnianych parków. Nadeszła pora aby w końcu pójść dalej. Impuls nadał Jarek. Jedziemy na Ukrainę, do Czarnobyla. [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!