Nagrodzony LOTPrevious Article
Niezwykle centrum handlowe i Zegar!Next Article
baner-980px-x-90px
Aktualności
  • Dlaczego Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście?Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie, ma na koncie wiele sukcesów i bardzo szerokie plany na przyszłość. Rozmawiamy z dyrektor Beatą Dabrowską. NE: Od kiedy istnieje [...]
  • Polacy – jesteście mile widziani w NI!Z chwilą, gdy artykuł 50. został uruchomiony, w naszej lokalnej społeczności polskiej oraz wśród innych mniejszości pochodzących z Unii Europejskiej, zaistniały obawy i niepewność dotyczące przyszłości w Irlandii Północnej. Czy [...]
  • Zatrudnienie najwyższe od 1971Poziom bezrobocia w Wielkiej Brytanii jest najniższy od 11 lat, wzrosły również średnie płace. Obecnie zatrudnionych jest 31,81 miliona ludzi - o 560 tysięcy więcej niż rok temu. Dane wskazują także [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Madonna Jezior

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Madonna Jezior

Co tak naprawdę wiesz o miejscu, w którym mieszkasz? Znasz lokalne opowieści? Slyszałeś/aś tutejsze legendy? Ktoś opowiedział Ci ciekawostkę z życia swojej rodziny? A może zajrzaeś/aś do jednego z północno-irlandzkich zabyków, by dowiedzzieć się więcej. Nie? Spieszymy z pomocą.

Madonna Jezior

O Kościele św. Patryka, usytuowanym niemalże w centrum Belfastu wie prawie każdy z nas. Niejednokrotnie przechodzimy koło budowli, w pośpiechu, próbując pozałatwiać swoje codzienne sprawy. Czy jednak zastanowiliśmy się, jakie tajemnice może skrywać wnętrze starego budynku? Oto krótka jego hostoria.

Z lewej strony, zaraz przy wejściu możemy dostrzec tryptyk, który przyciąga wzrok złotymi refleksami i lśniącą ramą. Obraz przedstawia kobietę (usytuowaną w centrum tryptyku) – jest to Matka Boska. Po jej prawej i lewej stronie klęczą dwie postaci. Z opisu, usytuowanego zaraz pod obrazem, możemy dowiedzieć się, że to święta Brygida i święty Patryk.

Dzieło, wykonane przez Sir Johna Lavery’ego zostało oddane parafii św. Patryka w 1919 roku. Sam Lavery był cenionym irlandzkim impresjonistą, skupiającym się w swej twórczości głównie na portretach i pejzażach. Do dzieła „Madonna Jezior” pozowała mu jego druga żona Hazel Trideau oraz córka Lady Stemphill i pasierbica Helen. Co ciekawe, podobizna Hazel Lavery (Trideau) widniała na banknocie pięciofuntowym do 1976 roku.

Madonna jest wyraźnie zaznaczona na obrazie poprzez usytuowanie jej w centrum oraz wyróżnienie odcieniami złota i bieli na tle ciemnych i zimnych barw pozostałych elementów widniejących na tryptyku – jeziora, drzew, gór i dwójki postaci. Farba naniesiona obficie, dużymi plamami, nadaję głębi.

Możemy doszukać się również ukrytego znaczenia: mówi się, że w rzeczywistości Matka Boska widniejąca na obrazie to personifikacja Irlandii – Kathleen Ni Houlihan – wznosząca się nad jeziorami i górami Killarney.

Obraz ten jest zdecydowanie godny obejrzenia na własne oczy. Jest w nim pewna tajemnica, a do tego talent znanego malarza, jakim był Sir Lavery wprawi w zachwyt niejednego z nas.

Magdalena Janik

foto: www.belfastlive.co.uk

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Turystyka

Top 3 Nawiedzone miejsca w Irlandii Północnej

Top 3 Nawiedzone miejsca w Irlandii Północnej   0

#1 Zamek w Ballygally Siedemnastowieczny budynek spokojnie spogląda w stronę zatoki Ballygally na wybrzeżu Antrim. Ma w sobie coś z nadmorskiej widokówki – tak przynajmniej twierdzą odwiedzający. Dodające uroku wieżyczki w [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!