Dzień Babci i Dziadka w PSS Belfast 2018Previous Article
Polski Konsulat w Belfaście otwarty!Next Article
Aktualności
  • Felieton: Tłusty Czwartek u Babci TeddyCudowny świąteczny czas mamy już za sobą, a tu znów trzeba przygotowywać się do kolejnego. Dobrze to ktoś wymyślił, aby następne święto poprzedzić postem, inaczej nasze wątroby mogłyby tego nie [...]
  • „Diablo. Wyścig o wszystko” w kinach w NI od 1 lutego 2019Co roku w Polsce odbywa się ponad tysiąc nielegalnych wyścigów. Ale tylko nieliczni mają dostęp do tych o najwyższą stawkę. „Diablo. Wyścig o wszystko” to pierwsza polska produkcja, która przybliża [...]
  • Nasze prawa w UK po Brexicie – sesja informacyjna w BangorStowarzyszenie Polskie w Co. Down Bangor.pl oraz YMCA ND Ethnic Minorities Support Project zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w UK po Brexicie. Spotkanie poprowadzi prawnik [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Na zdrowie! A jak…

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Na zdrowie! A jak…

W tym miesiącu rozpoczynamy cykl materiałów poświęconych zdrowiu. Będziemy przedstawiać tu w kolejności alfabetycznej różne zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia. Prasa i telewizja aż roją się od obco brzmiących słów, z którymi pomożemy się wam oswoić. Zacznijmy od „A jak…”

Apiterapia – określenie to oznacza leczenie chorób poprzez zastosowanie produktów pszczelich tj. miód, wosk pszczeli, pyłek kwiatowy, pierzga, propolis czy mleczko pszczele. Apiterapia zalecana jest osobom mającym problemy z płodnością i sportowcom w celu podniesienia wyników, osobom borykającym się z problemem nadwagi jak i niedowagi, z podwyższonym cholesterolem, problemami z prostatą i cierpiącym na depresję. Zalecana jest również przy leczeniu trądziku, przeciwstarzeniowo, w uzależnieniu alkoholowym oraz przy leczeniu anemii.

Adaptogeny – to nic innego jak rośliny wzmacniające odporność organizmu i jego reakcje na stres. Uodparniają organizm poprzez szerokie spektrum działania. Normalizują i usprawniają wiele funkcji organizmu i co najważniejsze, nie mają działań niepożądanych. Do znanych powszechnie adaptogenów zaliczane są: korzeń żeń-szenia, grzyby, imbir, miłorząb japoński, bazylia święta, traganek czy cytryniec chiński.

Alfa-alfa – inaczej lukrecja. To roślina będąca cennym źródłem fitoestrogenów czyli hormonów roślinnych, które w naturalny sposób pomagają zwalczyć symptomy menopauzy, zalecane są kobietom w ciąży oraz podczas karmienia, w leczeniu osteoporozy, nowotworów i chorób serca. Wzmacniają mięśnie, kości i zęby, przynoszą ulgę w chorobach reumatycznych i artretyzmie. Alfa-alfa polecana jest szczególnie wegetarianom i weganom ze względu na wysoka zawartość wit. A, E, B complex, żelaza, wapnia, magnezu i fosforu.

Agar-agar – to roślinny zamiennik żelatyny wołowej, pozyskiwany z wodorostów morskich, charakteryzujący się brakiem smaku i zapachu. Rozpuszcza się w temperaturze 85-95 stopni, a żeluje w dużo niższej niż tradycyjna żelatyna, nie wymaga więc wstawiania do lodówki. Galaretki robione na agarze są mniej zwarte niemniej równie smaczne. Agar-agar rozpowszechnił się głownie w kuchni wegańskiej.

Ajuwerda – to wywodzący się ze starożytności hinduski system wiedzy medycznej wykorzystywany w celu leczenia i profilaktyki chorób o podłożu fizycznym, psychicznym i duchowym. Ajuwerda zawiera zalecenia dotyczące zasad odżywiania, ćwiczeń fizycznych (jogi) oraz sposobów medytacji, które mają na celu przywrócić równowagę i harmonię w naszym ciele i umyśle.

Za miesiąc kolejna odsłona cyklu „Na zdrowie”, tym razem zapraszamy na spotkanie z „B”.

Monika Domagała

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Zdrowie

Na zdrowie! J jak…?

Na zdrowie! J jak…?   0

W kolejności alfabetycznej przedstawiamy różne zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia. Prasa i telewizja aż roją się od obco brzmiących słów, z którymi pomożemy się Wam oswoić. W tym miesiącu zapraszamy [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!