Dzień Babci i Dziadka w PSS Belfast 2018Previous Article
Polski Konsulat w Belfaście otwarty!Next Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Na zdrowie! A jak…

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Na zdrowie! A jak…

W tym miesiącu rozpoczynamy cykl materiałów poświęconych zdrowiu. Będziemy przedstawiać tu w kolejności alfabetycznej różne zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia. Prasa i telewizja aż roją się od obco brzmiących słów, z którymi pomożemy się wam oswoić. Zacznijmy od „A jak…”

Apiterapia – określenie to oznacza leczenie chorób poprzez zastosowanie produktów pszczelich tj. miód, wosk pszczeli, pyłek kwiatowy, pierzga, propolis czy mleczko pszczele. Apiterapia zalecana jest osobom mającym problemy z płodnością i sportowcom w celu podniesienia wyników, osobom borykającym się z problemem nadwagi jak i niedowagi, z podwyższonym cholesterolem, problemami z prostatą i cierpiącym na depresję. Zalecana jest również przy leczeniu trądziku, przeciwstarzeniowo, w uzależnieniu alkoholowym oraz przy leczeniu anemii.

Adaptogeny – to nic innego jak rośliny wzmacniające odporność organizmu i jego reakcje na stres. Uodparniają organizm poprzez szerokie spektrum działania. Normalizują i usprawniają wiele funkcji organizmu i co najważniejsze, nie mają działań niepożądanych. Do znanych powszechnie adaptogenów zaliczane są: korzeń żeń-szenia, grzyby, imbir, miłorząb japoński, bazylia święta, traganek czy cytryniec chiński.

Alfa-alfa – inaczej lukrecja. To roślina będąca cennym źródłem fitoestrogenów czyli hormonów roślinnych, które w naturalny sposób pomagają zwalczyć symptomy menopauzy, zalecane są kobietom w ciąży oraz podczas karmienia, w leczeniu osteoporozy, nowotworów i chorób serca. Wzmacniają mięśnie, kości i zęby, przynoszą ulgę w chorobach reumatycznych i artretyzmie. Alfa-alfa polecana jest szczególnie wegetarianom i weganom ze względu na wysoka zawartość wit. A, E, B complex, żelaza, wapnia, magnezu i fosforu.

Agar-agar – to roślinny zamiennik żelatyny wołowej, pozyskiwany z wodorostów morskich, charakteryzujący się brakiem smaku i zapachu. Rozpuszcza się w temperaturze 85-95 stopni, a żeluje w dużo niższej niż tradycyjna żelatyna, nie wymaga więc wstawiania do lodówki. Galaretki robione na agarze są mniej zwarte niemniej równie smaczne. Agar-agar rozpowszechnił się głownie w kuchni wegańskiej.

Ajuwerda – to wywodzący się ze starożytności hinduski system wiedzy medycznej wykorzystywany w celu leczenia i profilaktyki chorób o podłożu fizycznym, psychicznym i duchowym. Ajuwerda zawiera zalecenia dotyczące zasad odżywiania, ćwiczeń fizycznych (jogi) oraz sposobów medytacji, które mają na celu przywrócić równowagę i harmonię w naszym ciele i umyśle.

Za miesiąc kolejna odsłona cyklu „Na zdrowie”, tym razem zapraszamy na spotkanie z „B”.

Monika Domagała

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Zdrowie

Savoir vivre dla mężczyzn: Polska ostryga, czyli sposób na kaca

Savoir vivre dla mężczyzn: Polska ostryga, czyli sposób na kaca   0

Każdemu z nas zdarzy się czasem zostać zaproszonym na przyjęcie, na którym zarówno przystawką, daniem głównym, jak i deserem jest alkohol. Oczywiście zawsze należy pamiętać o tym, aby pić z [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!