Dzień Babci i Dziadka w PSS Belfast 2018Previous Article
Polski Konsulat w Belfaście otwarty!Next Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Na zdrowie! A jak…

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Na zdrowie! A jak…

W tym miesiącu rozpoczynamy cykl materiałów poświęconych zdrowiu. Będziemy przedstawiać tu w kolejności alfabetycznej różne zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia. Prasa i telewizja aż roją się od obco brzmiących słów, z którymi pomożemy się wam oswoić. Zacznijmy od „A jak…”

Apiterapia – określenie to oznacza leczenie chorób poprzez zastosowanie produktów pszczelich tj. miód, wosk pszczeli, pyłek kwiatowy, pierzga, propolis czy mleczko pszczele. Apiterapia zalecana jest osobom mającym problemy z płodnością i sportowcom w celu podniesienia wyników, osobom borykającym się z problemem nadwagi jak i niedowagi, z podwyższonym cholesterolem, problemami z prostatą i cierpiącym na depresję. Zalecana jest również przy leczeniu trądziku, przeciwstarzeniowo, w uzależnieniu alkoholowym oraz przy leczeniu anemii.

Adaptogeny – to nic innego jak rośliny wzmacniające odporność organizmu i jego reakcje na stres. Uodparniają organizm poprzez szerokie spektrum działania. Normalizują i usprawniają wiele funkcji organizmu i co najważniejsze, nie mają działań niepożądanych. Do znanych powszechnie adaptogenów zaliczane są: korzeń żeń-szenia, grzyby, imbir, miłorząb japoński, bazylia święta, traganek czy cytryniec chiński.

Alfa-alfa – inaczej lukrecja. To roślina będąca cennym źródłem fitoestrogenów czyli hormonów roślinnych, które w naturalny sposób pomagają zwalczyć symptomy menopauzy, zalecane są kobietom w ciąży oraz podczas karmienia, w leczeniu osteoporozy, nowotworów i chorób serca. Wzmacniają mięśnie, kości i zęby, przynoszą ulgę w chorobach reumatycznych i artretyzmie. Alfa-alfa polecana jest szczególnie wegetarianom i weganom ze względu na wysoka zawartość wit. A, E, B complex, żelaza, wapnia, magnezu i fosforu.

Agar-agar – to roślinny zamiennik żelatyny wołowej, pozyskiwany z wodorostów morskich, charakteryzujący się brakiem smaku i zapachu. Rozpuszcza się w temperaturze 85-95 stopni, a żeluje w dużo niższej niż tradycyjna żelatyna, nie wymaga więc wstawiania do lodówki. Galaretki robione na agarze są mniej zwarte niemniej równie smaczne. Agar-agar rozpowszechnił się głownie w kuchni wegańskiej.

Ajuwerda – to wywodzący się ze starożytności hinduski system wiedzy medycznej wykorzystywany w celu leczenia i profilaktyki chorób o podłożu fizycznym, psychicznym i duchowym. Ajuwerda zawiera zalecenia dotyczące zasad odżywiania, ćwiczeń fizycznych (jogi) oraz sposobów medytacji, które mają na celu przywrócić równowagę i harmonię w naszym ciele i umyśle.

Za miesiąc kolejna odsłona cyklu „Na zdrowie”, tym razem zapraszamy na spotkanie z „B”.

Monika Domagała

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Zdrowie

Psie szczepienia

Psie szczepienia   0

Pieski to nie tylko uciecha i zabawa, ale również obowiązek, nie tylko dotyczy on wychodzenia na spacery i odpowiedniego żywienia pupila, ale także szczepień ochronnych. Szczepienia psa można rozpocząć w [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!