Znacząca rzekaPrevious Article
Wielka Brytania wystąpi z UE?Next Article
Aktualności
  • Postanowienie Noworoczne – Zumba!Zumba została wymyślona przez przypadek. Twórca Zumby Alberto „Beto” Perez, pochodzący z Kolumbii, pewnego zwyczajnego dnia zapomniał przynieść kasetę z muzyką na zajęcia tańca towarzyskiego, które prowadził. Nie chcąc odwoływać [...]
  • City Hall i 100-lecie Niepodległości Polski!18 listopada uczciliśmy Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Było to niezwykle podniosłe i ważne dla Polonii wydarzenie, pełne wzruszeń i niespodzianek. W uroczystości w Ratuszu w Belfaście, udział wzięli znakomici [...]
  • Dzień Niepodległości na cmentarzu MilltownInicjatywa 11. Listopada oraz Polish Society Belfast jak co roku zorganizowały uroczystość obchodów Dnia Niepodległości Polski na cmentarzu Milltown w Belfaście. Podczas uroczystości przemówienie wygłosił inicjator tej corocznej akcji Paweł Romańczuk. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Najmodniejsze stoki 2013

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Najmodniejsze stoki 2013
Related Articles

Jazda na nartach i snowboardzie to sporty dla miłośników śniegu i ekstremalnych emocji. Luty i marzec to końcówka sezonu, ale to właśnie teraz ceny wyjazdów zimowych będą najtańsze. Gdzie jedziemy na narty? I co mamy w alternatywie?

 

Austria

ski1

Lodowiec Hintertux w dolinie Zillertar w Tyrolu to jedyne miejsce w Austrii, gdzie narciarstwo można uprawiać praktycznie cały rok. Zarówno średnio zaawansowani, jak i bardziej wymagający narciarze znajdą tu mnóstwo zabawy na ponad dziewięćdziesięciu kilometrach tras. Jedna trzecia tych stoków jest przystosowana także dla początkujących. Hibtertux to również dobry wybór dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi mogą skorzystać z kursów jazdy na nartach czy snowboardzie, z przedszkola narciarskiego czy przeróżnych hotelowych atrakcji dla dzieci. Gdy znudzi się nam jazda na nartach możemy odwiedzić Spannagelhöhle, czyli największą naturalną jaskinię w masywie centralnym Alp. Hintertux to również najwyżej położony w Europie ośrodek ze źródłami leczniczymi. Tux, położony sto kilometrów od Insbrucka posiada szlaki na terenie lodowca. Niesamowite wrażenie przyniesie także tzw. „runda po lodowcu” czyli zjazd trasą liczącą 12 km, która pozwala pokonać 1750 metrów różnicy wysokości. W Tux istnieje też trasa do biegu płaskiego o długości 20 km na wysokości 1500 m. (Vorderlandersbach – Juns – Madseit).

 

Włochy

 

ski2

Cortina d’Ampezzo to stały punkt na mapie miłośników sportów zimowych, odwiedzane także przez wiele światowych gwiazd. Cortina nazywana jest Królową Dolomitów. Na mapie stoków znajdziemy ponad 140 kilometrów tras, przygotowanych dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania. Stoki w Cortinie są także sztucznie naśnieżane, dzięki czemu nigdy nie zaskoczy nas tam brak białego puchu. Co roku odbywają się tam zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, natomiast 56 lat temu zorganizowano tutaj Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

 

Włochy szczycą się także doliną Val di Sole, gdzie odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim czy snowboardzie. Znajdziemy tu aż 350 kilometrów tras dla początkujących, średnio zaawansowanych czy zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów oraz 140 wyciągów. Warto zahaczyć o Pinzolo, trasy widokowe oraz Pratomatto, czyli snowpark dla dzieci i młodzieży.

 

Norwegia

 

ski3

Trysiljellet to szczyt w Norwegii, który liczy tylko 1132 m n.p.m., ale oferuje szeroką gamę tras zjazdowych (ponad 70 km, w tym 33 km tras niebieskich, 18 km – czerwonych, 20 km – czarnych) oraz ok. 100 km tras biegowych. W Trysil są też trzy trasy przygotowane specjalnie dla dzieci znajdują się przy Turistsenteret, Hoyfjellssenteret i w Skihytta.

 

W Norwegii oprócz tradycyjnych możliwości narciarskich istnieje także możliwość zasmakowania nowego sportu z nutka adrenaliny. Zamiast wjeżdżać wyciągiem na norweskie szczyty miłośnicy Snowkittingu wykorzystują wiatr i z potężną prędkością wzbijają się wysoko nad norweskie płaskowyże. Varanger to miejsce w Norwegii Północnej, które oferuje świetne warunki do Snowkittingu, jednocześnie dając możliwość podziwiania morza. W 2005 roku to właśnie tu odbyły się Mistrzostwa Świata w Snowkittingu. Innym doskonałym do tego sportu miejscem jest płaskowyż Hardangervidda lub Geilo.

 

Szwajcaria

 

ski4

W południowo-zachodniej Szwajcarii znajduje się natomiast lodowiec Matterhorn. Okoliczne stoki są otwarte najdłużej w sezonie w całych alpach. Na narciarzy czeka tu ponad 300 km tras zjazdowych (69 km niebieskich, 126 km czerwonych i 61 km czarnych) i 63 wyciągi. Snowboardziści również znajdą tu coś dla siebie w Freestyle-Funpark „Gravity Park”, w którym trenują nawet olimpijczycy.

 

Wielką sławą cieszy się region Berneńskiego Oberlandu nad którym górują Eiger, Moench i Jungfrau. Na snowboardzistów czekają Cztery Doliny oferujące przeszło 300 kilometrów nartostrad. Szwajcarzy przygotowali także specjalny Snowtrain, czyli pociąg, który wprost z lotniska w Genewie rozwozi gości po najważniejszych centrach narciarskich. Poza tym między St. Mortitz a Zermatt pociąg jedzie przez 291 mostów i 91 tuneli. Kto chce najeździć się „do oporu” – niech jedzie do Zermatt, Interlaken lub Wengen. Kto chce szusując spotkać jednego z trzech premierów, dwóch następców tronu i wielu ministrów, niech wybierze Davos lub St. Moritz.

 

Możliwości jest bardzo wiele wystarczy poszperać na stronach internetowych sportów zimowych i biur podróży. Każdy znajdzie coś dla siebie… A kto nart nie lubi – cóż, nie wie co traci!

 

Daniel Miksa

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Sport

Postanowienie Noworoczne – Zumba!

Postanowienie Noworoczne – Zumba!   0

Zumba została wymyślona przez przypadek. Twórca Zumby Alberto „Beto” Perez, pochodzący z Kolumbii, pewnego zwyczajnego dnia zapomniał przynieść kasetę z muzyką na zajęcia tańca towarzyskiego, które prowadził. Nie chcąc odwoływać [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!