Felieton: O wolności człowieka, czyli dlaczego potrzeba nam wzajemnego szacunku...Previous Article
Diesel czy benzyna? - pytanie (nie)aktualne!Next Article
Aktualności
  • BREXIT – pomoc polskiego rządu3 marca 2019 w Konsulacie RP w Belfaście odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskiego rządu, który reprezentowali: Kazimierz Kuberski, Podsekretarz Stanu, Robert Wójcik, Dyrektor Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Ministerstwa [...]
  • Nie wyrzucaj książek, Podaruj Książkę!Wiele osób pyta nas o projekt “Podaruj Książkę”. Bardzo nas cieszy, że tak wielu z Polaków w Irlandii Północnej czyta książki i chce się nimi dzielić. Pierwszy zbiór książek zaskoczył [...]
  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 201921 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w 1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Narodowe Święto Niepodległości przy grobach polskich żołnierzy

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Narodowe Święto Niepodległości przy grobach polskich żołnierzy

Inicjatywa 11. Listopada zaprasza na uroczystość i złożenie wieńców na grobach polskich poległych na cmentarzu Milltown przy Falls Road w Belfaście 11 listopada 2018. Głównymi celami Inicjatywy jest kultywowanie pamięci o naszych poległych spoczywających w Irlandii Północnej, oraz budowanie wzajemnego szacunku pomiędzy polską społecznością i miejscowymi społecznościami przez wzajemne poznawanie swojej historii. Paweł Romańczuk jest koordynatorem tej corocznej akcji.

Nasz Express: Skąd wziął się pomysł na Inicjatywę 11 listopada?

Paweł Romańczuk: Podczas mojego pobytu w Belfaście w 2007 roku dowiedziałem się, że są w Belfaście groby polskich lotników. Pamięć o poległych za naszą Ojczyznę zawsze była mi bliska. W Polsce jest wiele inicjatyw, które zajmują się pamięcią o naszej historii i poległych, szczególnie w Warszawie, z której pochodzę. Jak przyjechałem tu na stałe w 2009 roku to miałem świadomość, że mało kto wie o tutejszych polskich grobach i że trzeba to zmienić. Zwróciłem się wtedy do działającego wówczas Stowarzyszenia PANI z pomysłem organizacji uroczystości z okazji Święta Niepodległości przy grobach na cmentarzu Milltown w Belfaście. Przez pierwsze dwa lub trzy lata, dokładnie nie pamiętam, byłem zaangażowany w organizację takich uroczystości wraz z PANI. Po rozwiązaniu Stowarzyszenia wziąłem sprawy w swoje ręce i od tego czasu wraz z grupą życzliwych osób organizujemy tę uroczystość. Z czasem zacząłem dowiadywać się o kolejnych grobach, zaczęliśmy je odwiedzać przed 1 listopada, później częściej niż raz w roku, przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, także w sierpniu czy we wrześniu oraz oczywiście przed 11 listopada. Tytułem wyjaśnienia Inicjatywa 11 listopada nie ma żadnych formalnych ram organizacyjnych. Nie otrzymujemy również od nikogo żadnych środków finansowych. Jest to oddolna inicjatywa ludzi dobrej woli, którzy uważają, że pamięć o naszej historii i poległych jest ważna. Ja jestem koordynatorem tego przedsięwzięcia, ale sam nie byłbym w stanie nic zrobić.

NE: Na jakich cmentarzach można znaleźć groby polskich lotników?

PR: Są to cmentarze Movilla Cemetery w Newtownards, cmentarz w Ballycranbeg, katolicki cmentarz w Glenavy i żydowski w Carnmoney, w Newtownabbey. Jeden z lotników był polskim Żydem i spoczywa na tym cmentarzu. Najtrudniej było dostać się na ten właśnie cmentarz, ponieważ tutejsza społeczność żydowska otwiera go tylko na swoje uroczystości ze względu na akty wandalizmu, ale udało mi się skontaktować z Rabinem i raz do roku mamy możliwość odwiedzenia tego cmentarza, myjemy wtedy polski grób, a Rabin odmawia żydowską modlitwę w intencji pochowanego tam lotnika. Udało nam się zidentyfikować dwa groby rodzinne, ludzi którzy przeżyli wojnę i tu się osiedlili, po czym zmarli śmiercią naturalną. Te groby także odwiedzamy. Jeden z nich znajduje się w Kircubbin, a drugi w Ballywalter na półwyspie Ards. Wiemy również o innych grobach rodzinnych na terenie Republiki Irlandii, ale z uwagi na odległość byliśmy w stanie odwiedzić tylko niektóre z nich i nie robimy tego regularnie.

NE: W jaki sposób dowiadywałeś się o tych grobach?

PR: Pierwsze groby, które znalazłem to były te na cmentarzu Milltown w Belfaście. Przed pierwszą uroczystością w tym miejscu poszedłem po krzyżyki z maczkiem (remembrance cross) do The Royal British Legion. Tam właśnie dowiedziałem się również o grobach w Kircubbin i Newtownards. Później poznałem Erniego Cromiego z Ulster Aviation Society, który poinformował mnie o grobach w Glenavy i na cmentarzu żydowskim w Carnmoney. Jeszcze później poznałem panią Wandę, córkę polskiego lotnika, który po wojnie osiadł w Irlandii Północnej. Pokazała mi ona grób swojego ojca, zmarłego w 2008 roku. Od niej dowiedziałem się także o grobie w Ballywalter. Pewnie tych grobów jest więcej, ale trudno jest je zidentyfikować. Standardowych brytyjskich nagrobków wojskowych, z polskim orłem, pod którymi spoczywają lotnicy polegli na służbie jest w Irlandii Północnej 16.

NE: Inicjatywa obchodzi zatem Święto Niepodległości przy grobach poległych, dlaczego jeszcze ta data jest tutaj tak ważna?

PR: Oczywiście 11 listopada to data polskiego Święta Niepodległości i to jest w tym wypadku najważniejsze. Jak często mówię, te groby to mała cząstka ojczystej ziemi tu gdzie przebywamy. Jednocześnie listopad jest tradycyjnie w Polsce miesiącem pamięci o zmarłych, nie tylko dla katolików. Dla znacznej części tutejszego społeczeństwa, przede wszystkim tej o brytyjskiej tożsamości narodowej, jest to też Remembrance Day, czyli Dzień Pamięci o poległych i data zakończenia I wojny światowej, w której poległo tak wielu mieszkańców Ulsteru, jak i całej wyspy. Ponadto częstokroć obok poległych Polaków na tych samych cmentarzach spoczywają żołnierze innych narodowości, którzy również walczyli w II Wojnie Światowej w brytyjskich siłach zbrojnych. Celem Inicjatywy 11. listopada jest podtrzymywanie pamięci o naszych poległych, popularyzowanie wiedzy na temat polskiej historii, zwłaszcza jej związków z Irlandią Północną oraz budowanie atmosfery wzajemnego szacunku między naszą społecznością i miejscowymi społecznościami. Wzajemny szacunek, dla tych którzy złożyli najwyższą ofiarę za swoją ojczyznę, jest tego bardzo istotną częścią.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Odbędzie się ona przy grobach polskich lotników na cmentarzu Milltown przy Falls Road w Belfaście w niedzielę 11 listopada 2018 o godzinie 14:00.

Rozmawiała: Andrea Dymus

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Historia

BREXIT – pomoc polskiego rządu

BREXIT – pomoc polskiego rządu   0

3 marca 2019 w Konsulacie RP w Belfaście odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskiego rządu, który reprezentowali: Kazimierz Kuberski, Podsekretarz Stanu, Robert Wójcik, Dyrektor Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Ministerstwa [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!