Aktualności
  • Wycieczka do Gdańska – Klub Fotograficzny WestcourtZ ogromną przyjemnością przedstawiamy wybrane zdjęcia zrobione podczas naszej wycieczki do pięknego Gdańska w lutym 2018. Członkowie naszego klubu pojechali do Gdańska w ramach corocznego programu zdobywania wiedzy na temat [...]
  • Wycieczkowo we Wrocławiu! PSS BelfastDwanaścioro dzieci w wieku 9-15 lat wybrało się na wycieczkę do Wrocławia zorganizowana przez Polską Szkołę Sobotnią w Belfaście. Emocji było co niemiara. Było gorrrącooo! Ale 30-stostopniowy upał nie przeszkodził [...]
  • Strażackie emocje w PSS Belfast"Płonące" emocje i "żarliwe" wrażenia mógł ugasić tylko strażak Michał wraz z brygadą z White Watch, Central podczas wizyty w PSS Belfast. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję poznać tajniki [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

National Insurance Number

Co to jest NIN? National Insurance Number jest odpowiednikiem polskiego NIP-u. Numer ten nadawany jest na całe życie i składa się z 2 liter, 6 cyfr i litery na końcu np. GH 22 56 89 K.
 
NIN jest konieczny do rejestracji podatnika w Inland Revenue czyli w brytyjskim systemie podatkowym oraz socjalnym;
 
Rodzaje NIN:
 
1) Temporary – numer tymczasowy, dostajemy go zaczynając pracę, nie mając jeszcze stałego NIN. Jest on również dla osób, które przyjechały do UK na krótki okres do pracy, na przykład na wakacje.
 
2) Permanent – numer stały. Po otrzymaniu go koniecznie musimy go dać naszemu pracodawcy. Posiadanie stałego NIN wpływa na zmniejszenie płaconego przez nas podatku.
 
Jak się ubiegać o NIN?
 
1. należy zadzwonić i umówić się na spotkanie w lokalnym Jobcentre Plus
Podczas rozmowy telefonicznej wymagane jest podanie następujących danych:
-imię i nazwisko,
-adres zamieszkania,
-data urodzenia,
-numer telefonu,
-data przyjazdu do UK,
-data rozpoczęcia pracy,
-adres i numer telefonu pracodawcy.
 
2. pójść na spotkanie z dokumentami
Dokumenty, jakie trzeba przynieść ze sobą na spotkanie:
*paszport,
*dowód osobisty,
*payslip-y,
*umowa o pracę,
*list od pracodawcy, agencji,
*umowa o mieszkanie,
*rachunki za wodę, prąd itd.
*wyciągi z banku.
 
3. rozmowa z urzędnikiem Jobcentre Plus
Rozmowa z urzędnikiem Jobcentre Plus nie trwa długo, bo około 15-30 minut. Konsultant zadaje nam pytania i na ich podstawie wypełnia aplikację. 
 
Po wypełnieniu formularza urzędnik daje go do podpisu. Powinieneś dostać od niego poświadczenie, że złożyłeś/łaś aplikację o NIN w lokalnym Jobcentre Plus. Przyda się, jeżeli nadal poszukujesz pracy.
 
4. list o przyznaniu NIN
List zostanie wysłany pocztą. Ustawowo może to potrwać do 6 tygodni. Najpierw należy spodziewać się listu o przyznaniu NIN wraz National Insurance Number. Po kilku tygodniach otrzymasz plastikową karte z NIN.

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

32372906_1832810557025112_8760833917688217600_n

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!