Aktualności
  • Felieton: Tłusty Czwartek u Babci TeddyCudowny świąteczny czas mamy już za sobą, a tu znów trzeba przygotowywać się do kolejnego. Dobrze to ktoś wymyślił, aby następne święto poprzedzić postem, inaczej nasze wątroby mogłyby tego nie [...]
  • „Diablo. Wyścig o wszystko” w kinach w NI od 1 lutego 2019Co roku w Polsce odbywa się ponad tysiąc nielegalnych wyścigów. Ale tylko nieliczni mają dostęp do tych o najwyższą stawkę. „Diablo. Wyścig o wszystko” to pierwsza polska produkcja, która przybliża [...]
  • Nasze prawa w UK po Brexicie – sesja informacyjna w BangorStowarzyszenie Polskie w Co. Down Bangor.pl oraz YMCA ND Ethnic Minorities Support Project zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w UK po Brexicie. Spotkanie poprowadzi prawnik [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

National Insurance Number

Co to jest NIN? National Insurance Number jest odpowiednikiem polskiego NIP-u. Numer ten nadawany jest na całe życie i składa się z 2 liter, 6 cyfr i litery na końcu np. GH 22 56 89 K.
 
NIN jest konieczny do rejestracji podatnika w Inland Revenue czyli w brytyjskim systemie podatkowym oraz socjalnym;
 
Rodzaje NIN:
 
1) Temporary – numer tymczasowy, dostajemy go zaczynając pracę, nie mając jeszcze stałego NIN. Jest on również dla osób, które przyjechały do UK na krótki okres do pracy, na przykład na wakacje.
 
2) Permanent – numer stały. Po otrzymaniu go koniecznie musimy go dać naszemu pracodawcy. Posiadanie stałego NIN wpływa na zmniejszenie płaconego przez nas podatku.
 
Jak się ubiegać o NIN?
 
1. należy zadzwonić i umówić się na spotkanie w lokalnym Jobcentre Plus
Podczas rozmowy telefonicznej wymagane jest podanie następujących danych:
-imię i nazwisko,
-adres zamieszkania,
-data urodzenia,
-numer telefonu,
-data przyjazdu do UK,
-data rozpoczęcia pracy,
-adres i numer telefonu pracodawcy.
 
2. pójść na spotkanie z dokumentami
Dokumenty, jakie trzeba przynieść ze sobą na spotkanie:
*paszport,
*dowód osobisty,
*payslip-y,
*umowa o pracę,
*list od pracodawcy, agencji,
*umowa o mieszkanie,
*rachunki za wodę, prąd itd.
*wyciągi z banku.
 
3. rozmowa z urzędnikiem Jobcentre Plus
Rozmowa z urzędnikiem Jobcentre Plus nie trwa długo, bo około 15-30 minut. Konsultant zadaje nam pytania i na ich podstawie wypełnia aplikację. 
 
Po wypełnieniu formularza urzędnik daje go do podpisu. Powinieneś dostać od niego poświadczenie, że złożyłeś/łaś aplikację o NIN w lokalnym Jobcentre Plus. Przyda się, jeżeli nadal poszukujesz pracy.
 
4. list o przyznaniu NIN
List zostanie wysłany pocztą. Ustawowo może to potrwać do 6 tygodni. Najpierw należy spodziewać się listu o przyznaniu NIN wraz National Insurance Number. Po kilku tygodniach otrzymasz plastikową karte z NIN.

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!