baner-980px-x-90px
Aktualności
  • Polski Konsulat w Belfaście otwarty!16 listopada 2017, dzięki wsparciu ministerstwa Spraw Zagranicznych, powstała pierwsza polska placówka konsularna w Irlandii Północnej, której przewodniczy Konsul Dariusz Adler. Konsul opowiedział nam krótko o konsulacie. Nasz Express: Gdzie znajduje [...]
  • Dzień Babci i Dziadka w PSS Belfast 2018Dzień Babci i Dziadka to niesłychanie ważne święto dla każdego wnuczka. Dzieci mają wtedy okazję do wyrażenia swojej miłości oraz wdzięczności kochanym babciom i dziadkom. Dlatego w Polskiej Sobotniej Szkole w [...]
  • Styczeń w PSU NewryPierwsze zajęcia w Nowym Roku to oczywiście wspomnienia i opowieści o świątecznym, słodkim lenistwie i prezentach. Trudno było wrócić do szkolnej rzeczywistości. Ale było warto! Aktywny styczeń! Grupa maluszków poznała wiersz J. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

National Insurance Number

Co to jest NIN? National Insurance Number jest odpowiednikiem polskiego NIP-u. Numer ten nadawany jest na całe życie i składa się z 2 liter, 6 cyfr i litery na końcu np. GH 22 56 89 K.
 
NIN jest konieczny do rejestracji podatnika w Inland Revenue czyli w brytyjskim systemie podatkowym oraz socjalnym;
 
Rodzaje NIN:
 
1) Temporary – numer tymczasowy, dostajemy go zaczynając pracę, nie mając jeszcze stałego NIN. Jest on również dla osób, które przyjechały do UK na krótki okres do pracy, na przykład na wakacje.
 
2) Permanent – numer stały. Po otrzymaniu go koniecznie musimy go dać naszemu pracodawcy. Posiadanie stałego NIN wpływa na zmniejszenie płaconego przez nas podatku.
 
Jak się ubiegać o NIN?
 
1. należy zadzwonić i umówić się na spotkanie w lokalnym Jobcentre Plus
Podczas rozmowy telefonicznej wymagane jest podanie następujących danych:
-imię i nazwisko,
-adres zamieszkania,
-data urodzenia,
-numer telefonu,
-data przyjazdu do UK,
-data rozpoczęcia pracy,
-adres i numer telefonu pracodawcy.
 
2. pójść na spotkanie z dokumentami
Dokumenty, jakie trzeba przynieść ze sobą na spotkanie:
*paszport,
*dowód osobisty,
*payslip-y,
*umowa o pracę,
*list od pracodawcy, agencji,
*umowa o mieszkanie,
*rachunki za wodę, prąd itd.
*wyciągi z banku.
 
3. rozmowa z urzędnikiem Jobcentre Plus
Rozmowa z urzędnikiem Jobcentre Plus nie trwa długo, bo około 15-30 minut. Konsultant zadaje nam pytania i na ich podstawie wypełnia aplikację. 
 
Po wypełnieniu formularza urzędnik daje go do podpisu. Powinieneś dostać od niego poświadczenie, że złożyłeś/łaś aplikację o NIN w lokalnym Jobcentre Plus. Przyda się, jeżeli nadal poszukujesz pracy.
 
4. list o przyznaniu NIN
List zostanie wysłany pocztą. Ustawowo może to potrwać do 6 tygodni. Najpierw należy spodziewać się listu o przyznaniu NIN wraz National Insurance Number. Po kilku tygodniach otrzymasz plastikową karte z NIN.

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!