NE Junior: Wielkanocny Konkurs Plastyczny w PSS Belfast (kwiecień 2018)Previous Article
Kobieco w My Way! (kwiecień 2018)Next Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

NE Junior: Marzec w PSU Newry (kwiecień 2018)

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
NE Junior: Marzec w PSU Newry (kwiecień 2018)

Gżegżółka to… ortografii niezła szkółka! Mogli się o tym przekonać nasi uczniowie, którzy w Ballymenie uczestniczyli w konkursie Gżegżółka. Konkurs zorganizowano dla uczniów szkół sobotnich z Irlandii Północnej i Szkocji. W tym wyzwaniu uczestniczyło 9 uczniów z naszej szkoły i super sobie poradzili z tym wyzwaniem. Szczególnie gratulujemy Gabrysi Sidorowicz, która zajęła drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej. Udział w konkursie to nie tylko podniesienie kompetencji i umiejętności pisania zgodnie z zasadami ortografii, ale też propagowanie idei poprawnej polszczyzny. Nasi uczniowie spisali się na medal!

W czasie kiedy nasi uczniowie zmagali się z pułapkami językowymi, klasa Pani Kamili uczestniczyła w kolejnym nagraniu dla TVP Polonia. Profesor Jan Miodek z charakterystyczną dla siebie swadą odpowiadał na pytania dzieci, pułapki językowe w tym dniu czyhały nie tylko na uczestników dyktanda, ale też na te uczestniczące w wirtualnym spotkaniu z Profesorem.

Możemy też śmiało powiedzieć, że zagościła u nas poezja, a konkurs recytatorski WIERSZOWISKO na dobre wpisze się w tradycję sobotnich zajęć. Dzieci recytowały swoje ulubione wiersze, nie było mowy o tremie, a zainteresowanie poezją mamy nadzieję będzie rosło.

Starsi uczniowie zaciskali kciuki za powodzenie swoich kolegów biorących udział w konkursie ortograficznym, a nieco młodsi… poczuli już wiosnę! A jeśli wiosna, to wiadomo – aktywnie spędzany czas, dlatego maluszki zaczęły dzień od gimnastyki. Potem dzieci obejrzały film pt.”Wiosna”. Po tym wprowadzeniu w wiosenny temat i nastrój były opowieści o wiośnie i wszystkich jej atutach. Chyba dla wszystkich nas „ptasim” symbolem wiosny jest bocian. Dzieci w grupie najmłodszej poznały również przepiórkę, dudka, słowika i kukułkę. Naśladowanie dźwięków jakie wydają te ptaki to nie tylko super zabawa, ale też nauka o życiu tych ptaków. Maluszki kolorowały też obrazki o tematyce wiosennej i poznały literę „L”. Zabawy i gry ruchowe były uzupełnieniem zajęć. Nasi najmłodsi uczniowie przywitali wiosnę, a jeśli wiosna to Święta Wielkanocne! Uczniowie ze wszystkich klas zaangażowani byli w przygotowanie świątecznych kartek i nagrywanie życzeń dla zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej nr 7 w Zawierciu.

Zima nie odpuszcza i straszy jeszcze śniegiem, do przyjścia wiosny zostało jeszcze trochę czasu, ale nasi najmłodsi uczniowie już chcą wiedzieć jakie kolory, oprócz wszędobylskiej zieleni będą mogli spotkać w czasie spacerów. Tematem zajęć były „Kolory wokół nas”. Piosenki, rymowanki i zagadki dotyczące kolorów były motywem przewodnim zajęć. Dzieci poznały 8 kolorów: czerwony, zielony, żółty, pomarańczowy, biały, czarny, różowy, niebieski, oraz zbiory rzeczy w tych barwach. Okazało się, że kolorów jest o wiele więcej niż 8, a takie nazwy jak purpurowy, ultramaryna czy pistacjowy będą w słowniku naszych maluchów na porządku dziennym.

Był też czas na projekcję filmu edukacyjnego pt. „Ubu poznaje świat”. Ten uroczy kosmiczny przyjaciel opowiadał o świecie kolorów. W klasie Pani Kasi można było… zbzikować! Pamiętacie piosenkę zespołu dziecięcego „Fasolki” pt. „Każdy ma jakiegoś bzika?”…, każdy jakieś hobby ma? Dzieci poznały znaczenie powiedzenia „mieć bzika na punkcie czegoś” lub „mieć kota”. Rozmowom nie było końca, bo okazało się, że nasze dzieci mają mnóstwo swoich bzików! Była też nauka o zwrotach grzecznościowych, czyli magicznych słowach: dziękuję, proszę, przepraszam. Dzieci wiedzą, że kulturalne zachowanie zjedna nam przyjaciół, a zwroty grzecznościowe to zasady społeczne.

Tymczasem w klasie Pani Kamili dzieci brały udział w wykopaliskach archeologicznych…, okazało się, że wcale nie tak głęboko w ziemi ukryte są kości dinozaurów! Ale spokojnie kości były z makaronu. Jeśli nie widzieliście szkieletu dinozaura z makaronu to koniecznie obejrzyjcie zdjęcia! Przy okazji naszych „wykopalisk” dzieci poznały nazwy dinozaurów, a że są to nazwy przy których można „połamać” język to było wesoło. Obchodziliśmy również Dzień Języka Ojczystego – nauka krótkich wierszy o języku polskim i rozmowy na temat poprawnej polszczyzny.

Soboty w naszej szkole zawsze przynoszą coś ciekawego, atrakcyjne zajęcia i brak czasu na nudę to podstawa!

PSU NewryWięcej o nas na stronie
www.polska.szkola.pl, Facebook: Polska Szkola

Ewa Gorzelak-Deska
Zdjęcia: Małgorzata Gałązka

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci polonijne

PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…

PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…   0

Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!