NE Junior: Językowe sprawy w Szkole w Enniskillen (marzec 2018)Previous Article
NE Junior: Bal Karnawałowy w PSS Belfast (marzec 2018)Next Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

NE Junior: W MyWay uczymy się kreatywności od najlepszych! (marzec 2018)

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
NE Junior: W MyWay uczymy się kreatywności od najlepszych! (marzec 2018)

Czerpiemy inspirację m.in. od Pomysłowego Dobromira. Starsi pamiętają – młodszym pokazaliśmy jeden z odcinków kultowej niegdyś bajki. Nie jest to przypadek, że towarzyszył nam ten uśmiechnięty, mały wynalazca. Warszawskie Studio Miniatur Filmowych, które wyprodukowało ten animowany serial obchodziło swój jubileusz. Scenariusze do bajki pisał m.in. mistrz Adam Słodowy. Dobromir został nieformalnym patronem naszych pomysłów.

Kosmos…

Na nasze zajęcia wybraliśmy odcinek pt. „Skrzydlate marzenie”. Jeśli ktoś z Was chciałby polecieć Jumbo Jetem do Polski, to nie ma problemu! Nasze dzieci zrobiły piękne samoloty, jeśli ktoś woli bardziej romantyczny środek transportu, może polecieć na skrzydłach kolorowych ptaków albo motyli , dla odważnych polecamy statek kosmiczny, taki też nasze dzieci potrafią zrobić.

Dawno, dawno temu, zespół Maanam śpiewał w piosence „Szał niebieskich ciał” : „…a planety szaleją, szaleją, szaleją i śmieją się, śmieją…” Nie wiemy skąd już wtedy, Kora (wokalistka Maanamu) wiedziała, że u nas planety będą szaleć, a śmiać będą się dzieci, ale tak właśnie było! Tematem przewodnim naszych warsztatów był Układ Słoneczny. Wszystko to za sprawą zbliżających się 545 urodzin Mikołaja Kopernika, jednego z najsłynniejszych astronomów. Jego dzieło „O obrotach sfer niebieskich” zrewolucjonizowało ówczesną naukę, i choć jego heliocentryczna wizja Wszechświata była nie dla wszystkich do przyjęcia i kontrowersyjna, to dziś wiemy, że miał Mikołaj rację. Technika wykonania prac była dowolna, a nieograniczona wyobraźnia uczestników jak najbardziej mile widziana i efekty były zachwycające! Rzecz jasna: mężczyźni z Marsa, kobiety z Wenus, a dzieci to nasze Słońca.

Walentynki

W MyWay nie brakło też nastroju Walentynek. W czasie naszych zajęć zaprosiliśmy uczestników warsztatów do wykonania niebanalnych kartek walentynkowych. Zaroiło się od serc i serduszek , przeważał oczywiście kolor czerwony we wszystkich odcieniach, ale nie brakło też różowego, słowa „miłość” i „kocham” były odmieniane przez wszystkie przypadki i swobodnie unosiły się w powietrzu… Można było w tym dniu, nieco nietypowo wyznać miłość do pączków! Bo przecież nie zapomnieliśmy, że ten czwartek to był Tłusty Czwartek.

Nie zabrakło na stołach pysznych pączków, okrągłych, przyprószonych cukrem pudrem, marzenie każdego łasucha. W ten jeden czwartek w roku nie liczymy kalorii, nie straszne nam „boczki” i nikt nas nie wystraszy ćwiczeniami.

Całkiem niedawno minęła rocznica powstania najstarszej organizacji ekologicznej w Polsce – Ligi Ochrony Przyrody. My powiązaliśmy ten dzień ze Światowym Dniem Kota. Na naszych warsztatach nie mogło zatem zabraknąć zwierząt, tych mniej lub bardziej dzikich, oraz ptaków mniej lub bardziej udomowionych. Były lisy, żółwie, koty, żyrafy, sowy, ośmiornice, żaby – nawet te z kosmosu, gąsienice, łabędzie, kury i inne stwory. Nie pogryzły się, nikt na nikogo nie polował, panowała symbioza i wzajemny respekt. A, że były z papieru? Nic nie szkodzi, były piękne.

logo my way

Więcej o nas na Facebooku: MyWayNewry

Ewa Gorzelak-Deska
Zdjęcia: Małgorzata Gałązka

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci polonijne

PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…

PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…   0

Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!