NE Junior: Aktywizujące metody nauczania - Projekt: Zawody w PSS Belfast (marzec 2018)Previous Article
Huragan w glorii i chwale! -Alex HigginsNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

NE Junior: Wiadomości z PSU Newry (marzec 2018)

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
NE Junior: Wiadomości z PSU Newry (marzec 2018)

Zaczynamy od świetnej wiadomości! Nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o ponad 200 sztuk nowych książek! Ta wyczekiwana przesyłka dotarła do nas z Polski i ucieszyła cały zespół PSU. Piękne wiersze, lektury, książki dla dzieci – wszystkie cieszą pięknymi okładkami, bogatymi ilustracjami i są najlepszym prezentem dla szkoły.

W PSU Newry jak zawsze ciekawie i aktywnie

Obchodziliśmy urodziny patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika. Nie było co prawda tortu, a jubilat nie dmuchał świeczek i nie wysłuchał gromkiego Sto lat, ale i tak było ciekawie. 19 lutego 1473 roku w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik, słynny astronom twórca dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Po krótkim wprowadzeniu i przedstawieniu postaci Mikołaja Kopernika, dzieci obejrzały film „Odkryj kosmos ze złotym misiem Haribo”, opowieść o Układzie Słonecznym i Planetach.

Mieliśmy też niecodziennego gościa. Klasę Pani Kamili odwiedziła Mariolka. Pytacie kto to? To kotka. I to nie była przypadkowa wizyta, bo w sobotę17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Dzieci zadawały mnóstwo pytań związanych z kotami i były ciekawe jak wygląda zwykły dzień Mariolki (umówmy się: nuda! Spanie i jedzenie), jak się lubi bawić i z zainteresowaniem słuchały opowieści z życia tej 14-letniej kotki. A było o czym opowiadać, bo Mariolka skakała w swoim życiu z 4 piętra (bez spadochronu), była w kocim szpitalu, pogryzła psa, chodziła na kawę do sąsiadki, pomagała przy remoncie mieszkania odbijając gustowne łapki na świeżej wylewce, podróżowała z Polski do Newry… i spokojnie mogłaby zostać autorką książki o swoim życiu.

Na koniec spotkania z Mariolką dzieci wykonały piękne kocie prace plastyczne. Grupa Maluszków podróżowała po krainie zabawek. Piosenki i ćwiczenia ruchowe, rymowanki i magiczna skrzynia z zabawkami, to wszystko pomogło naszym maluchom przenieść się w świat wyobraźni. Dzieci kolorowały ilustracje i jak przystało na młodych odkrywców odkrywały tajemnicę litery „U”.

Starsze dzieci z klasy Pani Kasi rozmawiały o tradycyjnej i nowoczesnej wersji bajki o Czerwonym Kapturku, ciekawe czy dziś, gdyby ktoś pokusił się o napisanie bajki o dziewczynce, która samotnie wyrusza do swojej babci, napisałby, że dziewczynka dzięki aplikacji na smartfonie dotarła do celu szczęśliwie omijając korki na drodze krajowej? Czy raczej dzięki możliwości szybkiego wyboru numeru na telefonie zadzwoniła po leśniczego widząc skradającego się wilka?

Naszą szkołę odwiedził Kevin Aiston

Znany m.in z programu telewizyjnego „Europa da się lubić”. Dzieci nie peszyła kamera telewizyjna, ani tym bardziej pytania gościa. Spotkanie odbywało się w szkole, a tu wiadomo – uczymy się, ale tym razem dzieci wcieliły się w rolę nauczycieli i próbowały nauczyć Kevina wypowiadać słowo: weterynarz. Kevin chciał poznać zawody jakie dzieci będą w przyszłości wykonywać, ale nie sądził chyba, że wymowa niektórych z nich sprawi mu problem. Na spotkaniu z Kevinem moglibyśmy spędzić cały dzień, ale dla nas sobota to jednak dzień nauki.

Dzieci z klasy Pani Kamili razem z bohaterką swojego podręcznika – Figlarną Kredką wybrały się do filharmonii. To była niezwykła lekcja, którą rozpoczęliśmy od wysłuchania fragmentu koncertu Fryderyka Chopina i krótkiego utworu z koncertu Jimka i Miuosha nagranego w NOSPR w Katowicach. Magiczna podróż w świat muzyki i instrumentów zaowocowała niezwykłą interpretacją utworów wysłuchanych przez dzieci. Stworzyliśmy też własną orkiestrę z typowymi instrumentami takimi jak grzechotki, tamburyn, cymbałki i trójkąty, ale pokazaliśmy również ,że instrumentami mogą być np. szklanki, kartki papieru, etui na okulary, łyżeczki i tarki.

Choć w Irlandii Północnej zima nie jest sroga to nie zwalnia nas od dbania o zwierzęta i ptaki w tej szczególnej porze roku. Starsi koledzy naszych 5 i 6-latków rozmawiali o tym jak ważne jest dokarmianie zwierząt i ptaków zimą. Dzieci poznały wygląd, upodobania żywieniowe oraz odgłosy gawrona, sikorki, gila i wróbla. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej pt. „Karmnik”. Powstały piękne prace, a karmniki wypełnione pysznym ziarnem są marzeniem pierzastych przyjaciół.

Gluty i lepimy bałwana i rosnę

Czy wiecie, że świat oszalał na punkcie… glutów? Tak właśnie, nie inaczej. Slime, bo mówimy o tej masie plastycznej, to szaleństwo, które opanowało dzieci i dorosłych. Nasi uczniowie postanowili zamienić klasę na laboratorium i zrobili własną masę klejąco-ciągnącą się.

Oczywiście nie zapominamy o dzieciach z najmłodszej grupy. Zajęcia minęły pod znakiem tematyki zimowej. Wiemy, że za naszymi oknami śniegu raczej nie widać, ale zima jest! Maluszki przywitały dzień rytmizowanym tekstem „Zima, zima dziś was wita …” Zabawa sztucznym śniegiem, zabawa ruchowa „Zaprzęgi śnieżne”, ćwiczenia fonacyjno- ruchowe „Lepimy bałwana”, to tylko niektóre z zabaw edukacyjnych przygotowanych dla najmłodszej grupy. Maluszki kolorowały obrazki i poznały literę „O”.

Większość z nas zna piosenkę dziecięcej grupy Fasolki pt. „A ja rosnę i rosnę” – …Latem, zimą, na wiosnę, I niedługo przerosnę, Mamę, tatę i sosnę… piosenka jest nawiązaniem do jednych z sobotnich zajęć w grupie Maluszków. Dzieci rozmawiały o tym, jak rośnie z nimi cały świat, rośliny i zwierzęta. Nikt z nas nie ma wątpliwości, że nasze maluchy będą rosły, aż przerosną rodziców, i to jest tylko kwestia czasu.

Starsze dzieci również zgłębiały tematykę karnawału i jego tradycji. Taniec i zabawy w czasie karnawału to podstawa. A w naszej szkole zabawa karnawałowa mogła spokojnie konkurować z tymi, które organizowane są w Wenecji czy Rio de Janeiro.

Oczywiście nie tylko zabawą uczeń żyje, wspólne czytanie wierszy i opowiadań, testy ze słówek, zgłębianie tajemnic gramatyki i ortografii, to tylko niektóre z zajęć, którym poświęcamy czas w szkole.

PSU Newry

Więcej o nas na Facebooku: Polska Szkola

Zdjęcia: Małgorzata Gałązka, Anna Piskun, Kamila Greszta

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci polonijne

Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionów

Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionów   0

Wielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!