Z miłości do Judo!Previous Article
Transfer test w pigułceNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Nie bądź żyła, oddaj krew

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Nie bądź żyła, oddaj krew

Krew od zawsze była i jest symbolem życia, poświęcenia, bohaterstwa. Wielu z nas uważa, że jedynym sposobem na pomaganie innym jest wrzucenie garstki drobnych do puszki obok sklepowej kasy tudzież anonimowego datku na ulicznej kweście, natomiast zapominamy o tym, że możemy się podzielić samym sobą. Dosłownie i w przenośni.

Punkty krwiodawstwa zlokalizowane w UK ustawicznie cierpią na braki w zasobach krwi oraz osocza. Szeroko zakrojona akcja „give blood, save lives” nie do końca przynosi zamierzone efekty, nawet jeśli pojawi się w popularnych mediach społecznościowych. W powszechnym obiegu wciąż krąży przeświadczenie, że bycie krwiodawcą wiąże się z możliwością zakażenia się żółtaczką lub inną chorobą wirusową. Niewiele osób wie, że nad wyraz sterylne warunki jak również profesjonalnie wyszkolona kadra sali zabiegowa niemal w stu procentach zabezpiecza nas przed wpływem czynników zewnętrznych. Miła atmosfera i indywidualne podejście do dawcy jest dodatkowym atutem, który zachęca nas do kolejnej wizyty, która może mieć miejsce częściej niż co 12 tygodni jeśli chodzi o krew oraz w odstępie co najmniej 14 dni biorąc pod uwagę osocze. Pamiętajmy, że jednorazowo pobierana krew w ilości 470ml stanowi jedynie 10-12% krwi krążącej w organizmie. Jej poziom wraca do normalnego stanu maksymalnie do 12 godzin po sesji.

Warunkami pozytywnej weryfikacji kandydatów na dawce jest ogólnie pojęty dobry stan zdrowia, waga minimum 50kg, wiek pomiędzy 17 a 66 lat oraz język angielski w stopniu co najmniej komunikatywnym, niestety nie można skorzystać z pomocy tłumacza. Tatuaż, piercing oraz zabiegi chirurgiczne dyskwalifikują kandydata na minimum 6 miesięcy. Pierwsza wizyta oraz ankieta, która poprzedza spotkanie z lekarzem prowadzącym zabieg pozwala na uniknięcie nieporozumień oraz eliminację przypadkowych osób.

NHS od zawsze stara się pozyskiwać regularnych dawców krwi, to właśnie ich świadomość i zaangażowanie zapewnia ,ochronę całego systemu. Polskie PCK, znane są z przyznawania wielu przywilejów osobom oddającym krew – jak dzień wolny od pracy czy szkoły, zwrot kosztów podróży, zniżki podczas korzystania z komunikacji miejskiej, ulga przy zakupie wybranych leków no i słynne 8 czekolad. Tutejsze placówki mogą zaoferować nam jedynie kilka ciasteczek, kawę, herbatę czy też kubeczek soku po zakończonej sesji. Dzięki uzyskaniu książeczki dawcy, mamy możliwość identyfikacji naszej grupy krwi jak również poznanie ogólnej kondycji i stanu zdrowia. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż pomimo dużego postępu medycyny nie udało się jeszcze zastąpić krwi ludzkiej żadną inną substancją, ani wytworzyć jej w warunkach laboratoryjnych.

Procentowy udział grup krwi w polskiej populacji to: ARH+ I ORH+ 32% , BRH+ 15% , ORH- 7%, ABRH+ 6% , ARH- 6% , BRH- 3% , ABRH- 1%. Osoba z grupą krwi 0 jest uniwersalnym dawcą, gdyż można ja mieszać z innymi grupami do woli, natomiast posiadacze grup A i B są uniwersalnymi biorcami. Ewenementem jest posiadanie grupy krwi ABRH-, której posiadacze nie przekraczają 11% naszego globu. Niewielu z nas wie, że z ilości zalet płynących z regularnego oddawania krwi, takich jak częstsze zwykłe badania, co możemy zaliczyć do praktyk prozdrowotnych, a także zachęta do prowadzenia zdrowszego trybu życia. W obiegowej opinii krąży też wiele mitów związanych z krwioupustami. Nieprawda jest, że możemy się uzależnić od oddawania krwi czy też, że częstsze oddawanie krwi może mieć wpływ na przykład na nadciśnienie.

Sam od kilkunastu lat z przerwami oddaję krew czy osocze i udało mi się namówić pozostałych członków grupy Synowie Północny. Obecnie solidarnie wspieramy lokalne banki krwi, tym samym gorliwie udowadniamy, że motocykliści to nie tylko dwa koła i zamiłowanie do prędkości, ale także empatia i ofiarność. Niestety większość z nas docenia oddawanie krwi dopiero w obliczu tragedii kogoś bliskiego lub co gorsza swojej własnej. Czas to zmienić!

Wojciech Stachyra

site_logo_black_white_label

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Zdrowie

Savoir vivre dla mężczyzn: Polska ostryga, czyli sposób na kaca

Savoir vivre dla mężczyzn: Polska ostryga, czyli sposób na kaca   0

Każdemu z nas zdarzy się czasem zostać zaproszonym na przyjęcie, na którym zarówno przystawką, daniem głównym, jak i deserem jest alkohol. Oczywiście zawsze należy pamiętać o tym, aby pić z [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!