Kobieta Pokoju - Elisabeth (Betty) WilliamsPrevious Article
Diamentowy chłopak z Belfastu - George BestNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

„Niedźwiedź” z Wielkiej Brytanii – Bear Grylls

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
„Niedźwiedź” z Wielkiej Brytanii – Bear Grylls

Grylls to jeden z czołowych surwiwalowców na świecie. Jako kowal własnego losu zdobywa się na wycieńczające lecz sukcesywne próby zmierzania się z samym sobą. Jego podróż do samodoskonalenia rozpoczęła się w domowych pieleszach. Ojciec zaszczepił w nim bakcyla do wspinaczki i przygody. Oto historia obfitująca w eskapady alpinisty, który na co dzień osiąga szczyty swoich marzeń.

Dzieciństwo z odważnymi aspiracjami

Edward Michael „Bear” Grylls urodził się 7 czerwca 1974 roku w Donaghadee w hrabstwie Down w Irlandii Północnej. Do czwartego roku życia dorastał w Donaghadee. Następnie jego rodzina przeprowadziła się do Bembridge na Isle of Wight. Grylls pierwotnie nosił imię Edward, lecz tydzień po narodzinach został nadany mu wdzięczny pseudonim „Bear”. Wychował się w rodzinie Michaela Grylls (polityka brytyjskiej Partii Konserwatywnej) i Sally Ford. Ma starszą siostrę – Larę Fawcett, agentkę public relations.

Grylls wykształcenie zdobył w Ludgrove School i Eton College, gdzie pomógł założyć pierwszy klub górski. Posiadł wiedzę akademicką z Birkbeck, Uniwersytetu w Londynie. Edukację ukończył w niepełnym wymiarze godzin w trakcie studiów hiszpańskich w 2002 roku. Ukończył także Uniwersytet Zachodniej Anglii.

Jakim dzieckiem był „Bear”? Otóż od najmłodszych lat frapował się wspinaczką czy żeglowaniem. Obie te dziecięce fascynacje podzielał wraz ze swym ojcem, który był członkiem prestiżowej Royal Yacht Squadron. Już jako nastolatek nauczył się skydive, zdobył także czarny pas w Shotokan karate. Dzięki trenowaniu sztuk walki oraz trzyletniemu doświadczeniu jako żołnierz brytyjskich sił specjalnych, gdzie służył z 21 SAS wykuł się prawdziwy talent, w parze z równie silnym charakterem. Budzą one zachwyt, wprawiając w osłupienie niejednego śmiertelnika.

„Outdoor: Pasja i Przygoda”

Z dniem 16 maja 1998 roku Grylls spełnił swoje marzenie z okresu dzieciństwa, mianowicie –wspinaczka na szczyt Mount Everest w Nepalu. Zaledwie 18 miesięcy później podczas skoku spadochronowego w Zambii doznał ciężkiego urazu, w wyniku czego złamał kręgosłup w trzech miejscach. Według diagnozy chirurga był o mały włos od bycia sparaliżowanym do końca życia. Dzięki ogromnej sile samozaparcia i ogromnemu wysiłkowi „Bear” mówiąc kolokwialnie „wylizał się” z tej poważnej kontuzji. W niespełna dwa lata po rehabilitacji doszedł do formy, zdobywając najwyższy szczyt świata.

Z ważniejszych wypraw można przywołać okrążenie Wielkiej Brytanii, które miało miejsce w 2000 roku. To właśnie jemu przypadło w udziale poprowadzenie zespołu, gdzie team miał za zadanie okrążać Wyspy Brytyjskie na nartach wodnych. Akcja nie dość, iż była już sama w sobie działaniem pracochłonnym (praca na około 30 dni), to jeszcze przyświecał jej cel zbiórki funduszy na Królewską Narodową Fundację Żeglugi Powietrznej (RNLI).

Wyprawą wartą odnotowania jest przekraczanie północnego Atlantyku, która miała miejsce trzy lata później. Tym razem Grylls poprowadził zespół składający się z pięciu osób. Śmiałkowie obrali sobie za cel Mount Everest Mick Crosthwaite. Wprawa należała do bezkompromisowej z powodu wyboru środku lokomocji przekraczania północnoatlantyckiego oceanu. Proces odbywał się w otwartej, sztywnej łodzi nadmuchanej. Tym większe okazało się ryzyko, gdy ich jedenastometrowa łódź napotkała na siłę ośmiu gwałtownych wiatrów z falami łamiącymi łódź, przechodząc przez góry lodowe podczas podróży z Halifax, w Nowej Szkocji do Johna Groatsa w Szkocji.

Kariera w blasku fleszy

Awans zawodowy jaki odniósł Grylls Junior odbił się szerokim echem w świecie medialnym, ale też w kulturze popularnej, zakrawając o komercję. Jego kariera przypomina pasmo niekończących się sukcesów. Co nie oznacza, że „Bear” kieruje się tylko i wyłącznie rachunkiem zysków. W jego przypadku chodzi o docenienie przejawów aktywności. Krótko mówiąc on po prostu ma w sobie gen ryzyka. A wszystko to przyciąga całkiem sporą rzeszę fanów. Czego dowodem może być chociażby film telewizyjny Emmy nominowany do show Man Vs Wild/Born Survivor. Ekranizacja stała się jedną z najbardziej oglądanych programów na tej planecie z szacunkową widownią wynoszącą 1,2 miliarda. Jednocześnie jest współwłaścicielem i gospodarzem nagrodzonej przez BAFTA „Wyspa z Bear Grylls” na Channel 4. Format okazał się na tyle intrygujący, że został sprzedany na całym świecie. Ponadto Bear jest współwłaścicielem i gospodarzem „Bear Grylls Survival School” ITV i CITV.

„Bear” jest obecnie najmłodszym członkiem Chief Scout w Wielkiej Brytanii oraz honorowym pułkownikiem Royal Marines Commandos. Mało tego jego wizerunek został zaczerpnięty przez brytyjskie Ministerstwo Obrony na cele pilotowania kampanii telewizyjnej w sprawie walki z narkotykami w Armii. Jako jedyny przedstawił pierwszą w historii kampanię reklamową firmy Harrods. Jest autorem 20 książek, w tym bestsellerowej autobiografii: „Mud, Sweat & Tears.” Napisał skrajny przewodnik do zajęć na świeżym powietrzu zatytułowany „Bear Grylls Outdoor Adventures.” Poza telewizją i pisaniem książek Grylls pracuje jako mówca motywacyjny, udzielając przemówień na całym świecie korporacjom, kościołom, szkołom i innym organizacjom.

Działalność z akcentem charytatywnym

„Bear” w swojej działalności kieruje się często odruchami płynącymi prosto z serca. Za co został wyróżniony, między innymi w 2001 roku otrzymał tytuł ambasadora organizacji charytatywnej Prince’s Trust. Fundacja zapewnia szkolenia, finansowe i praktyczne wsparcie młodych ludzi w Wielkiej Brytanii.

Global Angels to kolejna brytyjska organizacja charytatywna, skupiająca się na pomocy dzieciom na całym świecie. Grylls „odbył najwyższą kolację na 7.600 m (25.000 stóp) na potrzeby Programu Nagrody Książęcej Szkocji w Edynburgu.” Kolacja na szczytach wymagała od niego wykonania 200 skoków spadochronowych.

W sierpniu 2010 roku Grylls kontynuował pracę nad zbiórką funduszy dla Global Angels, podejmując wyprawę przez północny zachód w sztywnej nadmuchanej łodzi. Wiele z jego ekspedycji promuje wykorzystanie alternatywnych źródeł energii czy środków naturalnych. W 2011 roku Grylls przebywał w Nowej Zelandii podczas trzęsienia ziemi w Christchurch w lutym tego samego roku. Po tragicznym incydencie chętnie pojawił się w reklamach nowozelandzkich zachęcających ludzi do przekazania funduszy na pomóc w odbudowaniu miasta.

Gryllsowi przypadło w zaszczycie bycie ambasadorem Care for Children, organizacji, która współpracuje z rządami w Azji. Fundacji przyświeca misja stworzenia przyszłościowej alternatywy dla opieki instytucjonalnej poprzez lokalną opiekę rodzinną dla dzieci znajdujących się w niekorzystnej sytuacji.

Katarzyna Kiraga

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Polski grammar pod lupą!

Polski grammar pod lupą!   0

„Luknij przez ten łindoł czy mój kar stoi na stricie.” Takie językowe wariacje i dowcipy układano kiedyś o Polakach mieszkających w Chicago. W dzisiejszych czasach emigracja zmieniła nieco swoje oblicze, [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!