Jak młody Bób i jego wysokość Młody Ziemniak...Previous Article
Nieprzewidziane wypadki – gdzie szukać pomocy? Poradnik polskiej pielęgniarkiNext Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Nigdy nie jest za późno!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Nigdy nie jest za późno!
Related Articles

W Polsce była technikiem dentystycznym, w Belfaście pracuje w pralni. Wyobrażanie sobie różnych historii pozwala jej przetrwać nudne godziny w pracy. Pisanie jest jej pasją, czymś bez czego nie wyobraża sobie życia. Zaczęła też malować, aby dać upust swojej wyobraźni. Jest skromna i nie do końca świadoma swojego talentu. Chciałaby kiedyś wydać własną książkę. Rozmowa z Iloną Kazimierską – Majką.

 

Pisze Pani opowiadania, takie jak ENKO, które możemy czytać w częściach w Naszym Expressie. Kiedy zaczęła Pani pisać?

 

Piszę właściwie od zawsze. Zawsze miałam w głowie różne opowieści. Żartuję sobie, że raz na dekadę zbieram się do napisania jakiegoś opowiadania. Jak byłam małą dziewczynką napisałam pierwsze opowiadanie, wtedy czytały je tylko moje koleżanki w szkole. Potem jak miałam około 18 lat napisałam drugie opowiadanie i tak dalej. Oczywiście w tak zwanym międzyczasie tych opowiadań było więcej, ale nie zawsze były one skończone i dopracowane, pisane raczej do szuflady, nigdy nie ujrzały światła dziennego. Jak przyjechałam do Irlandii Północnej, myślałam, że moja wyobraźnia się skończyła i przez pierwsze dwa lata nie miałam żadnego natchnienia.

 

Co się stało, że znów zaczęła Pani pisać?


Na co dzień jak większość Polaków pracuję fizycznie w pralni. Jest to bardzo nudne i odtwórcze zajęcie, więc moja wyobraźnia zaczęła znów pracować. Czas zaczął płynąć szybciej, gdy zaczęłam znów wyobrażać sobie różne historie. Po dwóch latach w mojej głowie urodziła się taka wspaniała bardzo mocna historia i wtedy postanowiłam wrócić do pisania. Musiałam ją spisać jak najszybciej, żeby nie zbledła w mojej głowie. Ale najpierw postanowiłam ją namalować, żeby sprawdzić, czy będę umiała zwizualizować to, co działo się w moim umyśle.

 

Czyli maluje Pani też?

 

Malowanie jest nowym odkryciem w moim życiu. Około półtora roku temu koleżanka, która maluje od zawsze, zapytała mnie dlaczego ja nie maluję, bo wiedziała, że umiem malować. Dla mnie malowanie zawsze kojarzyło się z ogromnym talentem i długimi studiami, czymś raczej nieosiągalnym dla ludzi bez wiedzy o sztuce i samym malarstwie, czymś po prostu nie na moje możliwości. Kilka razy w Polsce próbowałam coś tam namalować, ale nigdy nie miałam warunków i nic mi nie wychodziło. Wydawało mi się, że nie umiem, ale widocznie także taki talent przychodzi czasami z wiekiem.

 

Kiedy zaczęła Pani malować?

 

Tutaj w Irlandii Północnej miałam nagle trochę czasu i coś musiałam z nim zrobić. Kiedy zobaczyłam oczami wyobraźni historię ENKO, najpierw musiałam ją namalować, potem dopiero ją spisałam. I tak się zaczęło. Od tego czasu maluję też portrety i krajobrazy. Lubię malować konie.

 

Czy maluje Pani patrząc na żywych modeli do portretów lub w terenie odtwarza Pani pejzaże?

 

Zwykle maluję patrząc na zdjęcia. Czasami są to jakieś piękne zdjęcia ściągnięte z Internetu, czasami pocztówki, czasami zdjęcia członków rodziny, na przykład mojej córki, różnie to bywa. Zdarza się, że maluję na zamówienie dla znajomych. Jeden mój obraz został kupiony przez koleżankę z pracy, ale większość idzie po prostu do szuflady. Dziwi mnie, że ludziom moje obrazy się podobają.

 

Czym zajmuje się Pani córka?

 

Moja córka jest w szkole średniej, wybiera się na studia do Akademii Sztuk Pięknych. Od dawna maluje, rysuje, ilustruje. Ma na swoim koncie trochę osiągnięć. Między innymi ilustrowała książkę poety Arkadiusza Skowrona pt. „Chmurnoryjność w synonimie hipnozy”. Natalia jest sprytniejsza ode mnie, bardziej zaradna, bierze udział w konkursach, pokazuje swoje prace doświadczonym, udaje jej się rzeczy. Ona mnie inspiruje i zachęca do walki o swoje, do pokazywania swoich dzieł i chwalenia się nimi.

 

Jakie są Pani plany na przyszłość?

 

Mam kilka zeszytów zapisanych ręcznie z opowiadaniem ENKO, mam też inne swoje opowiadania i kilka pomysłów w głowie. Może kiedyś uda mi się wydać własną książkę z opowiadaniami. Chciałabym tego bardzo.

 

Jaką ma Pani radę dla młodych Polaków zamieszkałych w Irlandii Północnej?

 

Młodzi ludzie maja tu dużo większe szanse na sukces niż starsi, głównie dlatego że perfekcyjnie opanowali język angielski, trzeba z tego korzystać. Przede wszystkim zawsze trzeba pamiętać, że na nic nigdy nie jest za późno. Trzeba podążać za głosem swojego serca, robić to co się kocha i być odważnym!

 

Rozmawiały: Ola Banach, Oliwia Głowacka, Michalina Lasak, Wiktoria Zakrzewska, Faustyna Cora pod okiem Andrei Dymus

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Artykuły

Co to jest Universal Credit?

Co to jest Universal Credit?   0

Universal Credit jest nowym rodzajem świadczenia, które zastąpi Child Tax Credit, Housing Benefit, Income-related Employment and Support Allowance, Income-based Jobseeker's Allowance, Income Support oraz Working Tax Credit. Universal credit przysługuje osobom, [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!