Jak młody Bób i jego wysokość Młody Ziemniak...Previous Article
Nieprzewidziane wypadki – gdzie szukać pomocy? Poradnik polskiej pielęgniarkiNext Article
Aktualności
  • Felieton: Tłusty Czwartek u Babci TeddyCudowny świąteczny czas mamy już za sobą, a tu znów trzeba przygotowywać się do kolejnego. Dobrze to ktoś wymyślił, aby następne święto poprzedzić postem, inaczej nasze wątroby mogłyby tego nie [...]
  • „Diablo. Wyścig o wszystko” w kinach w NI od 1 lutego 2019Co roku w Polsce odbywa się ponad tysiąc nielegalnych wyścigów. Ale tylko nieliczni mają dostęp do tych o najwyższą stawkę. „Diablo. Wyścig o wszystko” to pierwsza polska produkcja, która przybliża [...]
  • Nasze prawa w UK po Brexicie – sesja informacyjna w BangorStowarzyszenie Polskie w Co. Down Bangor.pl oraz YMCA ND Ethnic Minorities Support Project zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w UK po Brexicie. Spotkanie poprowadzi prawnik [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Nigdy nie jest za późno!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Nigdy nie jest za późno!
Related Articles

W Polsce była technikiem dentystycznym, w Belfaście pracuje w pralni. Wyobrażanie sobie różnych historii pozwala jej przetrwać nudne godziny w pracy. Pisanie jest jej pasją, czymś bez czego nie wyobraża sobie życia. Zaczęła też malować, aby dać upust swojej wyobraźni. Jest skromna i nie do końca świadoma swojego talentu. Chciałaby kiedyś wydać własną książkę. Rozmowa z Iloną Kazimierską – Majką.

 

Pisze Pani opowiadania, takie jak ENKO, które możemy czytać w częściach w Naszym Expressie. Kiedy zaczęła Pani pisać?

 

Piszę właściwie od zawsze. Zawsze miałam w głowie różne opowieści. Żartuję sobie, że raz na dekadę zbieram się do napisania jakiegoś opowiadania. Jak byłam małą dziewczynką napisałam pierwsze opowiadanie, wtedy czytały je tylko moje koleżanki w szkole. Potem jak miałam około 18 lat napisałam drugie opowiadanie i tak dalej. Oczywiście w tak zwanym międzyczasie tych opowiadań było więcej, ale nie zawsze były one skończone i dopracowane, pisane raczej do szuflady, nigdy nie ujrzały światła dziennego. Jak przyjechałam do Irlandii Północnej, myślałam, że moja wyobraźnia się skończyła i przez pierwsze dwa lata nie miałam żadnego natchnienia.

 

Co się stało, że znów zaczęła Pani pisać?


Na co dzień jak większość Polaków pracuję fizycznie w pralni. Jest to bardzo nudne i odtwórcze zajęcie, więc moja wyobraźnia zaczęła znów pracować. Czas zaczął płynąć szybciej, gdy zaczęłam znów wyobrażać sobie różne historie. Po dwóch latach w mojej głowie urodziła się taka wspaniała bardzo mocna historia i wtedy postanowiłam wrócić do pisania. Musiałam ją spisać jak najszybciej, żeby nie zbledła w mojej głowie. Ale najpierw postanowiłam ją namalować, żeby sprawdzić, czy będę umiała zwizualizować to, co działo się w moim umyśle.

 

Czyli maluje Pani też?

 

Malowanie jest nowym odkryciem w moim życiu. Około półtora roku temu koleżanka, która maluje od zawsze, zapytała mnie dlaczego ja nie maluję, bo wiedziała, że umiem malować. Dla mnie malowanie zawsze kojarzyło się z ogromnym talentem i długimi studiami, czymś raczej nieosiągalnym dla ludzi bez wiedzy o sztuce i samym malarstwie, czymś po prostu nie na moje możliwości. Kilka razy w Polsce próbowałam coś tam namalować, ale nigdy nie miałam warunków i nic mi nie wychodziło. Wydawało mi się, że nie umiem, ale widocznie także taki talent przychodzi czasami z wiekiem.

 

Kiedy zaczęła Pani malować?

 

Tutaj w Irlandii Północnej miałam nagle trochę czasu i coś musiałam z nim zrobić. Kiedy zobaczyłam oczami wyobraźni historię ENKO, najpierw musiałam ją namalować, potem dopiero ją spisałam. I tak się zaczęło. Od tego czasu maluję też portrety i krajobrazy. Lubię malować konie.

 

Czy maluje Pani patrząc na żywych modeli do portretów lub w terenie odtwarza Pani pejzaże?

 

Zwykle maluję patrząc na zdjęcia. Czasami są to jakieś piękne zdjęcia ściągnięte z Internetu, czasami pocztówki, czasami zdjęcia członków rodziny, na przykład mojej córki, różnie to bywa. Zdarza się, że maluję na zamówienie dla znajomych. Jeden mój obraz został kupiony przez koleżankę z pracy, ale większość idzie po prostu do szuflady. Dziwi mnie, że ludziom moje obrazy się podobają.

 

Czym zajmuje się Pani córka?

 

Moja córka jest w szkole średniej, wybiera się na studia do Akademii Sztuk Pięknych. Od dawna maluje, rysuje, ilustruje. Ma na swoim koncie trochę osiągnięć. Między innymi ilustrowała książkę poety Arkadiusza Skowrona pt. „Chmurnoryjność w synonimie hipnozy”. Natalia jest sprytniejsza ode mnie, bardziej zaradna, bierze udział w konkursach, pokazuje swoje prace doświadczonym, udaje jej się rzeczy. Ona mnie inspiruje i zachęca do walki o swoje, do pokazywania swoich dzieł i chwalenia się nimi.

 

Jakie są Pani plany na przyszłość?

 

Mam kilka zeszytów zapisanych ręcznie z opowiadaniem ENKO, mam też inne swoje opowiadania i kilka pomysłów w głowie. Może kiedyś uda mi się wydać własną książkę z opowiadaniami. Chciałabym tego bardzo.

 

Jaką ma Pani radę dla młodych Polaków zamieszkałych w Irlandii Północnej?

 

Młodzi ludzie maja tu dużo większe szanse na sukces niż starsi, głównie dlatego że perfekcyjnie opanowali język angielski, trzeba z tego korzystać. Przede wszystkim zawsze trzeba pamiętać, że na nic nigdy nie jest za późno. Trzeba podążać za głosem swojego serca, robić to co się kocha i być odważnym!

 

Rozmawiały: Ola Banach, Oliwia Głowacka, Michalina Lasak, Wiktoria Zakrzewska, Faustyna Cora pod okiem Andrei Dymus

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Artykuły

Jun, Statera i Arche…

Jun, Statera i Arche…   0

Joanna Malec mieszka w Irlandii Północnej od 5 lat. Jest nieśmiała i skromna. Mówi, że nie umie się zareklamować sama, ale na szczęście jej mąż robi to za nią. Wciąż [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!