MOT – pytania i odpowiedziPrevious Article
Ambasador zapewnia: nic się nie zmieni po Brexicie!Next Article
Aktualności
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]
  • Modelka z tysiącem pasjiJest modelką odkąd miała 18 lat. Od ponad 10 lat mieszka w Irlandii Północnej. W tej chwili jest na urlopie macierzyńskim, ale nawet teraz jest bardzo zajętą osobą. Z Lidią [...]
  • Pocztówka z Belfastu – Dorota SkupniewiczPocztówka z Belfastu wykonana przez: Dorota /dorotes/ Skupniewicz - „dziecko” pokolenia grubej kreski, czyli rocznik 1989, w Belfaście od września 2018. Jestem animatorką, ilustratorką i macham też piórem - czytaj: piszę. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

NoBandits, czyli o pasji do muzyki

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
NoBandits, czyli o pasji do muzyki

Zespół NoBandits to duet muzyków, którzy mają za sobą pewien bagaż doświadczeń muzycznych, a znaleźli wspólny mianownik zwany kompromisem w świecie miliona nut. Charakter kompozycji cechuje się dużą rozpiętością stylistyczną, ale scaloną mocną sekcją rytmiczną oraz dominującym melodyjnym wokalem. Celowa archaiczność brzmienia i aranżacji wprowadza pewien rodzaj ascetyzmu w muzyce zespołu NoBandits, który tworzą Jacek Zając i Piotr Syta.

Nasz Express: Jak zaczęła się Wasza przygoda z muzyką?

NoBandits: Przygoda z muzyką jest jak wyrok. Do tego nikogo się nie namawia, nic nie obiecuje i nie zmusza. Człowiek z tym się rodzi, kocha to i będzie to robił nawet wtedy, gdy spotykają go niepowodzenia. Dla takiego człowieka muzyka to cały świat, to jego miłość i przeznaczenie. Jacek zaczął przygodę z muzyką od szkoły muzycznej w klasie akordeonu, a następnie samodzielnie opanował grę na gitarze elektrycznej. Piotrek od dziecka śpiewał, nawet na pielgrzymce do Częstochowy i u cioci na imieninach. Przewinęliśmy się przez wiele zespołów, aby spotkać się w tym jedynie słusznym NoBandits. Jacek zrobił sobie 20 lat higienicznej przerwy w muzyce i po 40-stce właśnie Piotrek namówił go do muzycznej reaktywacji. Jesteśmy z jednego miasta, znaliśmy się już wiele lat, a mimo to nie było łatwo zacząć. Jednak po pierwszej wizycie w studio już wiedzieliśmy, że muzyka to najlepszy kompas w naszym życiu.

NE: Jak nazwalibyście rodzaj muzyki jaki gracie?

NB: Chcemy mieszać muzykę elektroniczną z mocnymi partiami gitary. Na płytach NoBandits brzmi niewinnie i łagodnie, ale koncertach żywa i mocna gitara miażdży szorstkim soundem. Tym bardziej, że pojawia się w zupełnie nieoczekiwanych momentach utworów. Budzi to czasami zdziwienie, ale spotyka się z bardzo dobrym przyjęciem. Jeśli przyznajemy się do inspiracji muzycznych z lat osiemdziesiątych, to będą to w stanie zweryfikować tylko eksperci czy muzyczni erudyci i dziennikarze. Przeciętny słuchacz usłyszy tylko melodię następujących po sobie zwrotek refrenów, podanych w określonej aranżacji. Analizę stylistyczną zapewne pominie. I dzięki Bogu, bo to nie zajęcia laboratoryjne tylko przyjemność w postaci relaksu dla uszu. Nasz tandem 30+ i 40+ korzeniami sięga lat osiemdziesiątych i oczywiście ma to przełożenie na naszą muzykę, ale nie ma szans, aby nas ograniczyć i zaszufladkować tak hermetycznie.

NE: Zatem skąd czerpiecie inspirację do tworzenia utworów?

NB: Z racji wieku i nieuchronności przejścia na emeryturę, nasze wzorce muzyczne sięgają lat 80-ubiegłego wieku. Ten czas to dominacja gatunku New Romantic, co przejawia się naszych inspiracjach pod względem brzmieniowym czy aranżacyjnym. Jacek w tych latach praktykował najcięższe brzmienia death metalowe spod znaku zespołu DDT, w którym grał kilka lat. Piotrek natomiast ponad 10 lat terminował jako wokalista w rockowych bandach Pisz i Graf Hotel. Brak spójności muzycznej czy wręcz dysonans stylistyczny nie przeszkodził jednak w tworzeniu własnych niezależnych kompozycji, ponieważ nasze uszy bombardowane dźwiękami przez kilka dekad odwdzięczyły się nowymi frazami nagranymi w studio. To sztuka, aby dojrzała muzyka została uchwycona i nagrana we właściwym czasie.

NE: Jak odbierają Waszą muzyczną ścieżkę Wasi najbliżsi? Czy wspierają Was i dopingują?

NB: Muzyka podlega takim samym regułom jak inne dziedziny życia. To na swój sposób zamknięty krąg, ale podlegający stałej ewolucji. NoBandits jest przykładem ewolucji, a nie muzycznej rewolucji. Wielu legendarnym zespołom przypisuje się przełomowe osiągnięcia czy dokonania. Jeżeli jednak przyjrzymy się dokładnie, zawsze znajdziemy jakiś przyczynek, inspirację i początek danej idei muzycznej. Nikt nie urywa się z choinki, a rzadko kto rodzi się geniuszem. Nie wspominając już wielu wielkich i niespodziewanych plagiatów muzycznych. Nasza twórczość to zlepek wielu inspiracji, sięgających daleko w przeszłość, Nie zapominajmy jednak, że uniwersalność melodii nie podlega tak często modom czy reformom. To wartość ponadczasowa, nie podlegająca przeterminowaniu. Adresatami naszej muzyki okazują się słuchacze bardzo zróżnicowani wiekowo. Są to wytrawni słuchacze osadzeni w konkretnych profilach muzycznych, jak i ludzie nie zwracający uwagi na konwenanse stylistyczne, aranżacyjne w muzyce. Cieszą się tylko prostotą i melodyjnością naszego przekazu muzycznego w myśl zasady „muzyka jest dla ludzi” albo „każda muzyka znajdzie swego słuchacza”. Nasi najbliżsi z jednej strony mają dość długiej ścieżki zespołu i słuchania jego muzyki, jednak cieszą się bardzo z naszych osiągnięć i zawsze nas wspierają i dopingują bez względu na zasobność portfela czy wiek.

NE: Jakie są Wasze największe osiągnięcia do chwili obecnej?

NB: Swoją debiutancką płytę nagraliśmy w kwietniu 2014 i zaraz nasz duet wygrał konkurs w audycji „Łowisko Talentów”, które prowadzą Norbi i Mariusz Trzmiel w Radiu Olsztyn.
Następnie zaproszono nas do największej polskiej rozgłośni radiowej, czyli do Programu 1 Polskiego Radia do audycji „Muzyczna Jedynka”, prowadzonej przez Zbigniewa Krajewskiego. Nasz zespół został następnie zaproszony do studia koncertowego Radio Olsztyn, gdzie zostały zarejestrowane i wyemitowane koncertowe wersje utworów NoBandits z debiutanckiej płyty. W podsumowaniu listy przebojów Raga Top Radia Olsztyn w roku 2015 z utworem Back Home znalaźliśmy się na zaszczytnym pierwszym miejscu wśród 50 najlepszych utworów. Nasze utwory gościły również na liście przebojów Radia Białystok. W lipcu 2016 wydaliśmy nową płytę „People like you” z czterema nowymi utworami anglojęzycznymi utrzymanymi w nurcie New Romantic Rock. Graliśmy wiele, w tym kilka koncertów dla Radia Olsztyn. Nasze utwory dostępne są w sprzedaży w formacie mp3 na iTunes, Empik, Deezer. Nasza muzyka spotyka się żywym zainteresowaniem słuchaczy krajowych i zagranicznych. Utwory NoBandits można usłyszeć w rozgłośniach polonijnych w Irlandii, w „Radio Polonii 2000” i największej polonijnej rozgłośni radiowej- „Wietrznym Radiu” w Chicago, które słyszalne jest aż w 5 stanach USA.

NE: Jakie macie plany na przyszłość?

NB: Plany na przyszłość bardzo się skomplikowały z uwagi na wyjazd Piotrka z rodziną do Irlandii Północnej. Możliwe, że każdy z nas pójdzie swoją własną muzyczną drogą, póki co kontynuujemy działanie na odległość, co nie jest łatwe. Na wiosnę 2018 roku planujemy zarejestrować nowy utwór w LaGrunge Studio.

NE: Jakie jest największe marzenie zespołu?

NB: Marzeniem każdego zespołu jest jego rozwój i ekspansja na rynku muzycznym w kraju, daj Boże, zagranicą. To szansa na poznanie nowych ludzi i ciekawych miejsc. W to marzenie wpisuje się każdy zespół, każdy muzyk i chyba każdy człowiek. Kto nie chciałby rozwijać się? Nikt nie chce spędzić całego życia w szarej i ciasnej skorupie codzienności. Lepiej już posuwać się w ślimaczym tempie, ale cały czas do przodu bez względu na przeciwności losu i zezowate szczęście.

Andrea Dymus

MUZYKA NO BANDITS

www.facebook.com/NoBandits

Konkurs! Na naszym Facebooku od 1-9 maja ogłoszony zostanie konkurs – do wygrania są 3 zestawy płyt zespołu NoBandits! Zapraszamy do udziału!

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Artykuły

Felieton: Świąteczny koszyczek Babci Teddy

Felieton: Świąteczny koszyczek Babci Teddy   0

Wielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!