Dwujęzyczny Belfast i AndrzejkiPrevious Article
Dzień Niepodległości w City HallNext Article
baner-980px-x-90px
Aktualności
  • Polski Konsulat w Belfaście otwarty!16 listopada 2017, dzięki wsparciu ministerstwa Spraw Zagranicznych, powstała pierwsza polska placówka konsularna w Irlandii Północnej, której przewodniczy Konsul Dariusz Adler. Konsul opowiedział nam krótko o konsulacie. Nasz Express: Gdzie znajduje [...]
  • Dzień Babci i Dziadka w PSS Belfast 2018Dzień Babci i Dziadka to niesłychanie ważne święto dla każdego wnuczka. Dzieci mają wtedy okazję do wyrażenia swojej miłości oraz wdzięczności kochanym babciom i dziadkom. Dlatego w Polskiej Sobotniej Szkole w [...]
  • Styczeń w PSU NewryPierwsze zajęcia w Nowym Roku to oczywiście wspomnienia i opowieści o świątecznym, słodkim lenistwie i prezentach. Trudno było wrócić do szkolnej rzeczywistości. Ale było warto! Aktywny styczeń! Grupa maluszków poznała wiersz J. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Obchody 11 listopada w Belfaście

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Obchody 11 listopada w Belfaście

W dniu Narodowego Święta Niepodległości 11. Listopada w Belfaście miało miejsce kilka uroczystości, w których organizację zaangażowane były Inicjatywa 11. Listopada oraz Polish Society Belfast.

O godz. 11:00 wraz z przedstawicielami Lower Shankill Community Association złożyliśmy wieńce przy muralu ku czci legendarnego Dywizjonu 303 przy Beverley Street w dzielnicy Shankill.

O godz. 14:00 rozpoczęła się główna uroczystość, która zgromadziła pokaźną grupę rodaków pragnących uczcić to ważne dla nas wszystkich święto. Nie zabrakło również licznych przedstawicieli miejscowych społeczności. Obecni byli również Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Irlandii Północnej Jerome Mullen oraz Wanda Henderson, córka plt. Pawła Wojciechowicza, weterana m.in. Dywizjonów 300 i 315, spoczywającego na cmentarzu w Kircubbin. Po przemówieniach oraz modlitwie pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Sandy, nastąpiło złożenie wieńców oraz odśpiewanie hymnu narodowego. Złożyliśmy również wieńce przy pomniku upamiętniającym irlandzkich żołnierzy z okresu I Wojny Światowej oraz na zbiorowym grobie cywilnych ofiar bombardowań Belfastu z kwietnia 1941.

Po zakończonej uroczystości udaliśmy się na Benburb Street w dzielnicy Village, gdzie wraz z przedstawicielami South Belfast Action for Community Transformation złożyliśmy wieńce przy muralu ku czci 300 Dywizjonu Bombowego im. Ziemi Mazowieckiej. Następnie na zakończenie intensywnego dnia obchodów wraz z przedstawicielami Ballymac Friendship Centre oraz Beersbridge Road Residents Associetion złożyliśmy wieniec przy muralu ku czci 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej przy Beersbridge Road.

Następnego dnia nasi przedstawiciele mieli zaszczyt wziąć udział w uroczystości ku czci polskich lotników oraz ich towarzyszy broni innych narodowości spoczywających na cmentarzu w Ballycranbeg. Uroczystość ta została zorganizowana przez miejscową społeczność wraz z miejscową parafią rzymskokatolicką oraz Royal Air Force Association w Newtownards. Na uroczystości obecni byli m.in. kadeci Air Training Corps, rodacy ze stowarzyszenia Bangor.pl oraz młodzież z Polskiej Szkoły Sobotniej w Bangor. Oprócz tego odwiedziliśmy groby polskich lotników spoczywających w Newtownards i Kircubbin.

W niedzielę 13 listopada, dzięki uprzejmości organizatorów, nasi przedstawiciele obecni byli na uroczystościach z okazji Remembrance Sunday w Ballyclare (muzeum War Years Remembered) oraz Ballyhalbert (Ards and North Down Borough Council).

Tydzień później, w niedzielę 20.11.2016, nasi przedstawiciele wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanego przez Polską Szkołę Sobotnią w Belfaście, Polish Cultural and Educational Association oraz Cooltura Organisation w ratuszu w Belfaście, gdzie zaprezentowali polskie historyczne mundury wojskowe.

Ponadto w ostatni weekend października wraz z kolegami ze stowarzyszenia Patrioci Rzeczypospolitej – Irlandia Północna tradycyjnie odwiedziliśmy i posprzątaliśmy wszystkie groby polskich lotników w Irlandii Północnej. Na cmentarzach w Glenavy i Ballywalter złożyliśmy również wieńce. Podobnie jak w zeszłym roku umieściliśmy również krzyżyki z Orłem Sił Powietrznych na Field of Remembrance przy ratuszu w Belfaście ku czci każdego ze spoczywających w Irlandii polskich lotników.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację powyższych uroczystości jak również wszystkim ich uczestnikom.

Inicjatywa 11. Listopada oraz Polish Society Belfast

obchody-11-listopada-w-belfascie2

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci polonijne

Polski Konsulat w Belfaście otwarty!

Polski Konsulat w Belfaście otwarty!   0

16 listopada 2017, dzięki wsparciu ministerstwa Spraw Zagranicznych, powstała pierwsza polska placówka konsularna w Irlandii Północnej, której przewodniczy Konsul Dariusz Adler. Konsul opowiedział nam krótko o konsulacie. Nasz Express: Gdzie znajduje [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!