Masaż dla zdrowia i urodyPrevious Article
Prawa kobiet w ciąży w UK, część 2Next Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Oblicza miłości…

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Oblicza miłości…

wal

Święto, które w zamyśle miało być sposobem kultywowania pięknego uczucia, w dzisiejszych czasach stało się kolejnym punktem w kalendarzu, który oznacza obowiązkowe kupowanie prezentów i kwiatów oraz serduszkowe reklamy, gdzie tylko sięgnie wzrok. Data 14 lutego już nas nie cieszy, raczej straszy, żeby czasem nie zapomnieć o zaproszeniu na wspólną kolację czy seans w kinie… A szkoda! Miłość wylewa się ze świata każdą dostępną szczeliną… w historii, filmie, literaturze, muzyce, rzeźbie. Co więcej, miłość była i jest inspiracją wielu twórców, pozwoliła na stworzenie najwspanialszych dzieł…

 

Miłość w filmie

 

Rozgoryczony i zgorzkniały Rick posiada ekskluzywny klub w marokańskim mieście Casablanca, który odwiedzają goście z różnych sfer. W niebezpiecznym dla bohatera momencie pojawia się jego była kochanka, którą poznał w Paryżu. Ilsa jednak będąc przekonana, że Rick zginął, dowiaduje się, że to nieprawda i odchodzi od niego. Teraz w klubie próbuje wyjaśnić Rickowi swoje zachowanie sprzed lat. On nie chce jej jednak słuchać… Bezsprzecznie najpiękniejszą historią miłosną wszech czasów jest film „Casablanca” z 1942 roku. Fascynująca opowieść o  dozgonnej miłości, obowiązku, rozdarciu i prawości stała się dla widzów symbolem prawdziwego uczucia.

 

 

Z upływem lat honory najwspanialszej miłości w dziejach filmu zaczęła święcić „Piękna i Bestia”. Dziwne zachowania, gwałtowne porywy, śpiewanie bez szczególnych powodów i czarująca naiwność stały się znakiem rozpoznawczym Disneya. Historia o niezwykłym uczuciu pięknej księżniczki i potwora jest pełna wzruszeń, emocji i życiowych puent.

 

 

Nieco później, bo w 2005 roku na podstawie powieści Jane Austin powstała romantyczna ekranizacja oryginalnej historii miłości błyskotliwej Elizabeth i bogatego arystokraty Fitzwilliama pt. „Duma i uprzedzenie”. Początkowa niechęć tych dwojga powoli zmienia się we wzajemną fascynację. Spokojna i bardzo subtelna opowieść o szacunku i próbie zrozumienia, umiejscowiona w czasach wiktoriańskiej Anglii, porwie każdego zakochanego.

 

 

W naszym przeglądzie nie można zapomnieć oczywiście o takich produkcjach jak „Przeminęło z wiatrem”, „Rzymskie wakacje”, „Dirty Dancing”, „Edward Nożycoręki”, „Titanic” itp. Z pewnością filmowym wyznacznikiem miłości dla młodych ludzi w dzisiejszych czasach jest wątek Belli i Edwarda w trylogii „Zmierzch”.

 

Miłość w literaturze

 

Powieść „Wichrowe wzgórza” Emily Brontë została uznana za ekscentryczną, bo nigdy opowieść o tak wszechpotężnym uczuciu i zgubnej namiętności nie wyszła spod pióra żadnej kobiety. Stary Earnshaw, będąc w Liverpoolu, przygarnia cygańskiego przybłędę, któremu nadaje imię Heathcliff. Córka Earnshawa Katarzyna bardzo niechętnie podchodzi do młodego znajdy, ale w końcu się z nim zaprzyjaźnia. Po latach rodzi się między nimi miłość, która okazuje się niszczycielską siłą. Wtedy Katarzyna poznaje Lintona, niebawem przyjmuje jego oświadczyny, dzięki czemu staje się majętna. Po latach wraca Heathcliff i próbuje zemścić się na byłym rywalu. Katarzyna po spotkaniu z Heathcliffem zapada na tajemniczą chorobę i po długiej męce umiera rodząc córeczkę, którą także nazwano Katarzyną.

 

Inną opowieść snuje książka Waltera Roberta Jamesa „Co się wydarzyło w Madison County”. Dwoje niemłodych już ludzi, których różni wszystko, zupełnie niespodziewanie spotyka się na swojej drodze. Francesca, żona farmera i Robert, samotny kowboj poszukujący sensu życia wpadają w sidła miłości. Różnice zacierają się, gdy oboje czują, że są dla siebie stworzeni. Płomienny romans na przekór przeciwnościom losu trwa zaledwie kilka dni, ale zmienia całe ich życie. Ich drogi muszą się znów rozejść, ale to co przeżyli daje im siłę do dalszego życia. Balladowa opowieść ukazuje inne zupełnie oblicze miłości niż to z „happy endem”…

 

Z kolei „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcii Márqueza to nieco bajkowa opowieść o wspaniałym uczuciu, obietnicy i lojalności. Chłopiec zakochuje się w Ferminie i przysięga jej dozgonną miłość. Rodzina dziewczyny nie akceptuje ich uczucia i ostatecznie doprowadza do jej małżeństwa z bogatym Juvenalem, a Florentina skazuje na drogę przez mękę ponad 50 lat. Mimo, że bohater zna swoją ukochaną tylko z widzenia i wymienianych listów, czeka na nią całe życie.
Miłość w sztuce

 

g-klimt

Miłość uskrzydla i daje natchnienie, dlatego można ją spotkać w każdej dziedzinie twórczości. I tak na przykład obraz „Pocałunek” Gustava Klimta przedstawia zatraconą w miłosnym objęciu parę na kwiecistej łące. Złote szaty, w które bohaterowie obrazu są przyodziani namalowane zostały farbą z kawałkami prawdziwego złota. Ze złocistej plamy, która jawi nam się przed oczami, wychyla się rozanielona twarz kobiety z zamkniętymi oczami, jej odsłonięte ramię, jedna dłoń, która obejmuje dłoń mężczyzny i druga trzymająca go za szyję. Ręce ciemnowłosego mężczyzny czule dotykają twarzy kochanki tuż przed namiętnym pocałunkiem.

 

Zupełnie inne, bo zwykle przekorne i nieprzewidywalne historie opowiadają opery. Na przykład „Carmen” Georgesa Bizeta według noweli Prospera Mérimée opowiada o pięknej Cygance Carmen, która gardzi mężczyznami, bawi się nimi, nie chce nikogo kochać. Daruje jednak kwiat sierżantowi Don José. W fabryce cygar, w której się znajdują, wybucha bójka i Don José musi aresztować kobietę. Ta jednak obiecuje mu miłość i unika aresztu, za co José trafia do karceru… Historia tych dwojga opiera się jeszcze o wiele przeciwności, przez co stała się na zawsze jednym z najwspanialszych dzieł o miłości na świecie. Takich utworów, które stały się symbolami tego uczucia nie tylko dla znawców sztuki, ale także dla zwykłych ludzi, jest o wiele więcej. Wszystkie inspirowane są właśnie przyspieszonym biciem serca, dreszczem i motylami w brzuchu.

 

Zakochani twórcy wykonują najpiękniejsze dzieła, ale to życie pisze najpiękniejsze historie. Miłość zdarza się nie tylko na kartach dobrych książek, w scenach kultowych filmów, czy w operze lub malarstwie, ona zdarza się przede wszystkim w prawdziwym życiu… tylko trzeba umieć ją dostrzec, docenić, walczyć i dbać o nią, trzymać blisko przy sobie i nigdy nie puszczać!

 

Andrea Dymus

Inne_Czytelnia

Felieton: Aww…

Felieton: Aww…   0

Przypomniał mi się jeden z odcinków serialu „Przyjaciele”, w którym Phoebe, na imprezę z okazji 35-ej rocznicy ślubu rodziców Rossa, przyprowadza swojego nowego znajomego Parkera, granego przez Aleca Baldwina. Ten [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!