Podróże... małe i duże!Previous Article
A wszystko z uprzejmości...Next Article
Aktualności
  • Postanowienie Noworoczne – Zumba!Zumba została wymyślona przez przypadek. Twórca Zumby Alberto „Beto” Perez, pochodzący z Kolumbii, pewnego zwyczajnego dnia zapomniał przynieść kasetę z muzyką na zajęcia tańca towarzyskiego, które prowadził. Nie chcąc odwoływać [...]
  • City Hall i 100-lecie Niepodległości Polski!18 listopada uczciliśmy Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Było to niezwykle podniosłe i ważne dla Polonii wydarzenie, pełne wzruszeń i niespodzianek. W uroczystości w Ratuszu w Belfaście, udział wzięli znakomici [...]
  • Dzień Niepodległości na cmentarzu MilltownInicjatywa 11. Listopada oraz Polish Society Belfast jak co roku zorganizowały uroczystość obchodów Dnia Niepodległości Polski na cmentarzu Milltown w Belfaście. Podczas uroczystości przemówienie wygłosił inicjator tej corocznej akcji Paweł Romańczuk. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Oblicza tolerancji

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Oblicza tolerancji
Related Articles

tole

Nietolerancja niesie ze sobą negatywne skutki. Wzbudza niepokój i może być przyczyną frustracji oraz agresji. Jest bezpośrednią przyczyną rasizmu, seksizmu i innych zjawisk związanych z nienawiścią. Brak tolerancji jest dowodem na upadek moralności indywidualnej i grupowej. W świecie pełnym wrogości, ciężko jest zacząć od siebie i zdobyć się na tolerancję wobec innych. Tak samo ciężko jest wyobrazić sobie życie bez choćby odrobiny tolerancji, bez której świat byłby przecież okrutny, pełen bólu i konfliktów.

 

Każdy ma rację

 

Słownikowa definicja jest prosta: tolerancja to poszanowanie poglądów, zachowań i wyglądu innych ludzi. Jest typem postawy ludzkiej, która opiera się na nie dyskryminowaniu drugiej osoby ze względu na jej przekonania religijne, poglądy polityczne, kolor skóry, wygląd, choroby i sposób postępowania. Encyklopedyczne definicje zastrzegają też, że słowo tolerancja ma z zasady przekaz pozytywny, czyli nie dopuszcza akceptowania negatywnych postaw.

 

W praktyce dla każdego z nas słowo „tolerancja” oznacza coś innego. Spośród dziesięciu osób zapytanych o znaczenie tego słowa, każda odpowiedziała inaczej. Tolerancja jest wtedy, gdy nie wchodzimy w konflikt z tymi, których nie rozumiemy. Tolerujemy inność i nie stawiamy jej na szali z normalnością. Nikogo nie faworyzujemy ani nie poniżamy. Tolerować to znaczy akceptować, nie obrażać i nie drażnić. Tolerancja wywodzi się z przekonania o równości, otwartości na ludzi i nie zakłóconej stereotypami szczerości. Okazuje się, że wszystkie te subiektywne definicje tolerancji są prawdziwe, tyle że powstały w oparciu o różne doświadczenia życiowe. Pokazują one też jak zróżnicowany poziom tolerancji mogą reprezentować ludzie w jednej grupie społecznej.

 

Samo zjawisko tolerancji jest bardzo nierówne. Według prawa jesteśmy tolerancyjni, kiedy nie obrażamy i nie wyśmiewamy kogoś ze względu na jego odmienność od otoczenia lub panujący stereotyp. Moralnie jednak granica tolerancji sięga dużo dalej. Ktoś, kto nie wchodzi w drogę osobie będącej w jakiś sposób w mniejszości, ale żywiący do niej niechęć – nie jest tolerancyjna. Ludzka tolerancja zaczyna się wtedy, kiedy jesteśmy skłonni do równego traktowania lub pomocy każdemu bez względu na cechy odróżniające go od reszty społeczeństwa.

 

Drabina bez szczebli

 

Na jakim szczeblu stoi polska tolerancja? Wiele ostatnich zdarzeń, oparło się o tolerancję. Najpierw spadła na nas jak grom z jasnego nieba sprawa nietolerancji wobec naszego kraju podczas EURO. Sol Campbell – legendarny piłkarz reprezentacji Anglii – apelował do Brytyjczyków, aby nie jechali na Mistrzostwa, bo wrócą w trumnach. Jego wypowiedź nawiązywała do wielokrotnych incydentów nietolerancji wobec jego koloru skóry podczas rozgrywek w Polsce w przeszłości. Tu rodzi się pytanie. Kto jest bardziej nietolerancyjny, Polacy, którzy naśladują dźwięki wydawane przez małpy, gdy widzą czarnoskórego zawodnika, czy Campbell, który doświadczył takich zachowań i odgrywa się na Polakach na swój własny sposób.

 

Chwilę później na tak zwaną tapetę trafiła sprawa Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego, którzy w swoim porannym programie radiowym obrazili Ukrainki. Sformułowania użyte przez obu panów sugerowały lekkość obyczajów ukraińskich kobiet i poniżały płeć żeńską. Polskie media nie pozostawiły na obu panach suchej nitki, a władze postanowiły nie odpuścić im tym razem. To nie pierwszy taki „występ” znanych prezenterów. Sposób prowadzenia audycji przez Wojewódzkiego i Figurskiego wywołał kontrowersje także rok temu, kiedy na antenie padły rasistowskie określenia pod adresem rzecznika Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvina Gajadhura, którego ojciec jest Hindusem. Rada Etyki Mediów uznała wtedy, że podczas audycji doszło do „drastycznej demonstracji ksenofobii”. Specjaliści w dziedzinie socjologii mediów sugerują, że tego typu incydenty w mediach pozostawiają trwały ślad w społeczeństwie, które opiera swój światopogląd na opiniach celebrytów.

 

Na następny skandal nie trzeba było dużo czekać. Janusz Korwin-Mikke na swoim blogu zamieścił wpis dotyczący Anny Grodzkiej, jedynej transseksualnej polskiej posłanki. Mikke sugerował, że kandydatkę przyjęto do Sejmu tylko ze względu na jej odmienność. Bardzo szybko rozgorzała dyskusja, a internauci używali gorzkich słów w tej debacie. Niestety nie brakło też głosów zza drugiej strony między, wielu ludzi poparło słowa Korwina-Mikke.

 

Przesuwamy granicę

 

Nietolerancja niesie za sobą wiele konsekwencji, nie tylko prawnych, ale przede wszystkim emocjonalnych i moralnych. Polska długo pozostawała krajem, którego nie edukowano na temat tolerancji. Czas na przesunięcie granicy naszej tolerancji, na wyzbycie się strachu przed tym, czego do tej pory nie doświadczyliśmy i otworzenia się na wnętrze innych ludzi bez względu na ich wygląd, poglądy czy zainteresowania. Wydawałoby się, że europejskie kraje takie, jak na przykład Wielka Brytania wraz z jej prowincją Irlandią Północną, te zmiany mają już dawno za sobą. Wielokulturowość i tolerancja wobec nieco innych zjawisk, niż te znane Polakom, są tu na porządku dziennym.

 

Zderzenie różnych światów przeżywają wszyscy ci, którzy zaczynają dopiero swój emigracyjny żywot na Wyspach. W większości przypadków z czasem przystosowujemy się do nowych zasad, uczymy się je przestrzegać, zmieniamy się. „Tutaj nauczyłam się inaczej patrzeć na inne kultury. Zachwyca mnie kolor skóry niektórych nacji, ciekawość wzbudzają we mnie zwyczaje religijne pewnych narodów. Łapię się czasem na tym, że przyglądam się na ulicy hindusce czy muzułmance. Wiem, że mogę być odebrana negatywnie, ale ja robię to nieświadomie i z czystej ciekawości.” – opowiada Gosia z Lisburn. „Najważniejsze to umieć oddzielić stereotyp od tego, czego sami doświadczamy. Nie dać się zdominować stereotypom, które wynieśliśmy z bardzo konserwatywnego kraju, jakim jest Polska. Świat składa się z tego, co nasz różni, dlaczego mamy ograniczać się do akceptowania tylko jednej jego części. Takie wnioski łatwiej nasuwają się w kraju, który już to zrozumiał.” – dodaje jej koleżanka Anita.

 

Wydawać by się mogło, że także Polacy są traktowani na równi z innymi mieszkańcami tego kraju. Tymczasem całkiem niedawno spotkała nas kolejna nieprzyjemna niespodzianka, która zasiała w nas ziarenko wątpliwości w zasady tutejszego multikulturowego bytu. Podczas protestanckich obchodów 11 lipca w kilku miejscach Belfastu na stosach płonęły polskie flagi. „To zamach na polską godność!” – powiedział mi jeden z oburzonych świadków tego zdarzenia na Cregagh. „Palenie flagi, bez względu na to, który kraj ona reprezentuje, jest karygodne w każdej sytuacji. To jest niszczenie czyjegoś symbolu narodowego i obrażanie jakiejś części społeczeństwa. To jest nietolerancja z definicji.” – dodał.

 

Nietolerancji trzeba przeciwdziałać, nie można pozwolić jej się rozprzestrzeniać. Najlepszym sposobem na zapobieganie zjawiskom związanym z brakiem tolerancji jest edukacja i integrowanie przeciwnych biegunów konfliktu. Zaradzić nietolerancji może tylko połączone działanie całej grupy. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy pamiętać, aby zacząć od samych siebie…

 

tekst i foto: Andrea Dymus

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Kobieta w związku z naturą

Kobieta w związku z naturą   0

Jest naturopatą dietetykiem, terapeutką pracy z ciałem, autorką książki „Kobieta w związku z naturą”. W 2016 roku ukończyła College of Naturopathic Medicine w Dublinie. Prowadzi warsztaty, wykłady i spotkania, współprowadziła [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!