Women's Aid walczy z przemocą domową!Previous Article
LemON w Belfaście!Next Article
Aktualności
  • Felieton: Tłusty Czwartek u Babci TeddyCudowny świąteczny czas mamy już za sobą, a tu znów trzeba przygotowywać się do kolejnego. Dobrze to ktoś wymyślił, aby następne święto poprzedzić postem, inaczej nasze wątroby mogłyby tego nie [...]
  • „Diablo. Wyścig o wszystko” w kinach w NI od 1 lutego 2019Co roku w Polsce odbywa się ponad tysiąc nielegalnych wyścigów. Ale tylko nieliczni mają dostęp do tych o najwyższą stawkę. „Diablo. Wyścig o wszystko” to pierwsza polska produkcja, która przybliża [...]
  • Nasze prawa w UK po Brexicie – sesja informacyjna w BangorStowarzyszenie Polskie w Co. Down Bangor.pl oraz YMCA ND Ethnic Minorities Support Project zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w UK po Brexicie. Spotkanie poprowadzi prawnik [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Odkryj Dzień Kobiet na nowo!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Odkryj Dzień Kobiet na nowo!
Related Articles

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Powstał on z inicjatywy Klary Zetkin w 1910 roku. Po licznych starciach, strajkach i manifestacjach kobiet w Kopenhadze, Europie i Ameryce Północnej, które to zapoczątkowały nową erę w relacjach społecznych kobiet na świecie. Walczyły one głównie o równouprawnienie w pracy, dostępie do edukacji, praw wyborczych czy szeroko pojętych swobód obywatelskich. W Polsce w czasach komunistycznych 8 marca obchodzono hucznie i uroczyście. W zakładach pracy i rodzinach obowiązkiem były życzenia składane wszystkim kobietom, wręczano kwiaty oraz drobne prezenty.

Obecnie Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest w trzydziestu krajach świata, przy czym ze względu na różnice kulturowe mają one często dość indywidualny charakter. Podstawą jest jednak chęć wyrażenia szacunku i podkreślenia roli oraz zasług kobiet w społeczeństwie. Nie zawsze pamiętamy i doceniamy nasze panie na co dzień. Dlatego też wiele osób stara się kultywować tę tradycję. Ruchy feministyczne często są przeciwne celebrowaniu 8 marca w tradycyjny sposób uważając, że szacunek należy się każdemu przez cały rok a nie tylko jednego dnia i to wkupiony kwiatkiem czy czekoladką. Jednak statystycznie nadal większość pań odczuwa przyjemność gdy się o nich pamięta w ich święto.

Co roku odbywają się dyskusje oraz rozważania czy jest to jeszcze potrzebne. Po co to dzisiaj w nowoczesnym świecie? Najczęściej spotykaną odpowiedzią jest, że w kieracie dnia codziennego, miedzy domem i pracą warto choć na chwilę w specjalny sposób pochylić się nad kobietami z naszego otoczenia. Zauważyć jak bardzo cenna i niezastąpiona jest ich praca czy oddanie. Każdy powód do sprawienia komuś radości jest dobry.

Można tę ideę propagować wśród osób, które tego zwyczaju nie znają. Uczyć dzieci w domu samemu będąc przykładem. Mężczyźni mają w ten dzień także okazję, by podreperować relacje rodzinne, przełamać pierwsze lody nieśmiałości wśród koleżanek czy zwyczajnie zabłysnąć kindersztubą. W niektórych krajach kobiety w ten dzień spotykają się we własnym gronie organizując sobie dzień przyjemności. Forma zależy tylko od indywidualnych preferencji. Warto też aby panie same zadbały o swoje dobre samopoczucie, zrealizowały to, na co nie miały od dawna czasu bądź mobilizacji. Zawalczyć o siebie tak, jak o nas walczyły dzielnie sufrażystki ponad sto lat temu.

Natalia Białousz-Pitulska


8 MARCA NA ŚWIECIE

Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii,Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Włoszech, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie i Zambii.

  • W Rosji święto kobiet jest dniem wolnym od pracy. 8 marca panie dostają gałązki akacji srebrzystej i wznoszą toast szampanem.

  • W Portugalii i Rumunii na ogół panie świętują Dzień Kobiet bez panów. Organizują sobie tzw. „babski wieczór” – w noc 8 marca spotykają się na przyjęciu w gronie wyłącznie kobiet.

  • Dzień Kobiet zabroniony jest m.in. w Iranie. W 2007 roku irańska policja pobiła 100 osób, które planowały zgromadzenie z tej okazji oraz zaaresztowała wiele kobiet.

  • We Włoszech obchody 8 marca zaczynają się już tydzień wcześniej – na murach i słupach wiszą plakaty oraz ulotki symbolizujące święto. W Dniu Kobiet każda pani zostaje obdarowana bukietem kwiatów. Co ciekawe, kobiety również wręczają podarki swoim koleżankom, matkom, siostrom czy znajomym.

  • W Chinach paniom należy się pół dnia wolnego w pracy, a wiele sklepów oferuje specjalne zniżki.

  • Wietnam obchodzi to święto dwa razy w roku – 8 marca i 20 października. Tu wręcza się głównie goździki.

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Obyczaje

Legenda: O dwunastu miesiącach…

Legenda: O dwunastu miesiącach…   0

W chacie na końcu wsi żyła przed laty pewna gospodyni. Miała ona córkę Jagodę i pasierbicę Marysię. Marysia była dobrą, cichą dziewczyną, ale Jagoda była złośnicą. Marysia ubierała skromne, lecz [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!