Oficjalne oświadczenie rządu w sprawie rezydenturyPrevious Article
Mini Euro w BangorNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Odsłonięcie muralu historycznego w Belfaście

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Odsłonięcie muralu historycznego w Belfaście

W piątek 10 czerwca 2016 roku, w dzielnicy Village południowego Belfastu, przy ulicy Benburb Street odbyła się uroczystość odsłonięcia nowego muralu upamiętniającego bohaterstwo polskich lotników w czasie II wojny światowej.

„Miłość wymaga poświęceń”

Grafika umieszczona na miejscu poprzedniej, poświęconej organizacji Młodych Ochotników z czasów I wojny światowej, opowiada historię 300 Dywizjonu Bombowego Ziemi Mazowieckiej, pierwszej formacji bombowej Królewskich Sił Powietrznych RAF składającej się wyłącznie z Polaków, którzy dotarli do Wielkiej Brytanii po klęsce Polski w Kampanii Wrześniowej 1939.

300 Dywizjon RAF został sformowany i wszedł do walki w 1940 roku. Podczas lotów bombowych na maszynach typu Fairey Battle, Wellington, a w końcu ciężkich bombowcach typu Lancaster, formacja ta poniosła największe straty osobowe spośród wszystkich dywizjonów bombowych RAF. Wynikały one z niezwykłej brawury lotników, zdesperowanych aby pomścić ojczyznę cierpiącą pod okupacją niemiecką. Lotnicy Dywizjonu żyli i walczyli zgodnie z dewizą Polskich Sił Powietrznych: „Miłość wymaga poświęceń”.

Dywizjon Mazowiecki łączy z Irlandią Północną osoba sierżanta Pawła Wojciechowicza, strzelca ogonowego, który podczas służby w bazie RAF a Ballyhalbert poznał swoją przyszłą żonę, a następnie osiadł w miejscowości Kircubbin, w hrabstwie Down.

Oficjalne odsłonięcie

Mural został oficjalnie odsłonięty przez Jennifer Hawthorne, szefową działu ds. społecznych organizacji rządowej Northern Ireland Housing Executive. NIHE jest sponsorem projektu Band of Brothers, w ramach którego utworzono mural przy Benburb Street.

Pani Hawthorne powiedziała: „Ten wspaniały mural jest kolejną częścią projektu Band of Brothers, który wspieramy od czasu odsłonięcia pierwszej instalacji w dzielnicy Shankill we wrześniu 2015 roku. Jesteśmy zachwyceni możliwością podziwiania tego imponującego dzieła. Mamy nadzieję że mural zainspiruje chęć edukacji oraz wzajemne dobre stosunki pomiędzy wszystkimi członkami naszej społeczności.

Angela Johnston która reprezentowała GVRT, która podczas przemówienia podkreśliła rolę Trustu we wspieraniu społeczności Village i South Belfast ACT w budowaniu pozytywnego wizerunku tej części miasta i wyraziła głęboką satysfakcję z powodu możliwości zaangażowania się w projekt Band of Brothers.

W przemówieniu Pani Johnston nawiązała do incydentów wobec obcokrajowców mających miejsce w przeszłości w dzielnicy Village. Jednocześnie podkreśliła, że odsłonięcie nowego muralu w miejscu poprzedniej grafiki poświęconej organizacji paramilitarnej oraz inspirowanie historycznej i międzykulturowej edukacji stanowi znaczący rok naprzód dla lokalnej społeczności zmieniającej się na lepsze.

Głos zabrał również Colin Fulton przedstawiciel organizacji South Belfast ACT (Akcja na rzecz Transformacji Społeczności Południowego Belfastu), który opowiedział o pracy z młodymi mieszkańcami Village w zakresie edukacji na temat wspólnej historii oraz pozytywnej transformacji. Podkreślił również, że dzielnica definitywnie zmierza w kierunku pokojowego współistnienia społeczności zamieszkujących południowy Belfast.

Pete Bleakley, autor projektu Band of Brothers, którego kolejnym już etapem jest mural przy Benburb Street, w przemówieniu powiedział: „To wspaniałe uczucie widzieć kolejną instalację artystyczną Band of Brothers w miejscu takim jak Village. Obszar ten ma prawdopodobnie najbardziej multikulturowy charakter w mieście, a polskie rodziny stanowią istotną część tej społeczności. Ten projekt jest idealną okazją na podziękowanie Polakom za ich niezwykła odwagę i poświęcenie podczas II wojny światowej.

Polska reprezentacja

W uroczystości wzięli udział członkowie polskiej społeczności w Belfaście, m.in. przedstawiciele Inicjatywy 11. Listopada, Polskiej Szkoły Sobotniej w Belfaście oraz Polish Society Belfast.

W imieniu polskiej społeczności głos zabrał Paweł Romańczuk, który podziękował organizatorom i pomysłodawcom muralu, oraz podkreślił istotne znaczenie tego gestu dla polskiej społeczności w Irlandii Północnej.

Pete Bleakley, szef Shared History Workshop, który jest autorem projektu Band of Brothers, przekazał Barbarze Snowarskiej ulotki opowiadające o projekcie oraz historii Dywizjonu 303 w celu dystrybucji dla polskich szkół sobotnich. Pani Snowarska udzieliła również krótkiego wywiadu dla telewizji NVTV.

Plany na przyszłość

Autorem projektu Band of Brothers jest Pete Bleakley, wspierany przez Northern Ireland Housing Executive. Początkiem tej inicjatywy było odsłonięcie we wrześniu 2015 roku muralu upamiętniającego lotników legendarnego Dywizjonu 303 w dzielnicy Lower Shankill w Belfaście. Grafika, której autorem jest Ross Wilson została umieszczona w symbolicznym miejscu, na tzw.„ścianie pokoju” przy ulicy Beverley Street dzięki współpracy stowarzyszenia mieszkańców Lower Shankill Community Association.

Projekt sponsorowany przez Northern Ireland Housing Executive będzie kontynuowany w różnych częściach Irlandii Północnej. Pete Bleakley zaprosił stowarzyszenie Polish Society Belfast do udziału w dalszych pracach upamiętniających ważne momenty współpracy polskich i brytyjskich sojuszników podczas II Wojny Światowej.

Uroczystość została zorganizowana przez Greater Village Regeneration Trust, przy wsparciu organizacji South Belfast Action for Community Transformation. Projektem muralu kierował Pete Bleakley, historyk Shared History Workshop, który zorganizował również serię warsztatów tematycznych.

Krzysztof Jurczenko

Band of Brothers 1

Band of Brothers 7

Band of Brothers 11

Band of Brothers 3

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci polonijne

Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionów

Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionów   0

Wielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!