Oświadczenie: status obywateli UE w Wielkiej BrytaniiPrevious Article
11 listopada w Bangor CastleNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Po Brexicie do Kanady?

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Po Brexicie do Kanady?

18 listopada w Belfaście odbyło się spotkanie z prawnikiem Tonym Muszyńskim na temat możliwości wyjazdu do Kanady. Przedstawiamy podstawowe informacje z tego spotkania, którego patronem medialnym był Nasz Express.

Czym jest eTa?

Obywatele Polski i Wielkiej Brytanii nie potrzebują wizy, aby wjechać do Kanady, ale potrzebują Elektronicznej Autoryzacji Podróży (eTA). Jest ona połączona elektronicznie z paszportem podróżnego i jest ważna przez okres nie przekraczający pięciu lat lub do czasu wygaśnięcia ważności paszportu, zależnie od tego która data jest bliższa. Z ważną eTA można przyjeżdżać do Kanady tak często jak się chce, na krótkie pobyty (normalnie nie przekraczające każdorazowo sześciu miesięcy).

Elektroniczna Autoryzacja Podróży (eTA) nie gwarantuje wjazdu do Kanady. Po przylocie funkcjonariusz kontroli granicznej poprosi o Twój paszport i o inne dokumenty. Złożenie wniosku o eTA jest prostą czynnością on-line, która zajmie zaledwie kilka minut. Większość wnioskodawców uzyskuje potwierdzenie wydania eTA (e-mail) w ciągu kilku minut. Niektóre wnioski mogą jednak zająć kilka dni, jeśli należy dosłać dodatkowe dokumenty. Najlepiej jest otrzymać eTA zanim kupi się bilet na lot do Kanady. Koszt eTA to 7 dolarów kanadyjskich. Można składać wniosek i dokonać płatności każdorazowo tylko za jedną osobę. Aby wypełnić formularz, potrzebny będzie paszport, karta kredytowa lub debetowa oraz adres e-mail. Trzeba także odpowiedzieć na kilka pytań.

Work Permit / Pozwolenie na pracę

Aby móc legalnie podjąć pracę w Kanadzie, trzeba wcześniej otrzymać Pozwolenie na pracę od władz kanadyjskich w Ambasadzie lub innej, uprawnionej do tego placówce, wyznaczonej przez rząd kanadyjski. Aby aplikować o Pozwolenie na pracę w Kanadzie, trzeba dostać ofertę pracy od kanadyjskiego pracodawcy oraz przekonać urzędnika wizowego, że posiada się odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe potrzebne do wykonywania obowiązków na zaproponowanym przez kanadyjskiego pracodawcę stanowisku.

NOC

Termin NOC oznacza National Occupational Classification, czyli Narodowa Klasyfikacja Zawodowa. System ten jest stosowany przez rząd Kanady do klasyfikacji miejsc pracy (zawodów). Oferty pracy są segregowane i grupowane na podstawie pewnych zależności między poszczególnymi typami zajęcia zawodowego, obowiązkami na stanowiskach oraz faktycznymi zadaniami do wykonania.

Informacje na temat pracy są podzielone na kilka grup. Dla celów imigracyjnych używane są następujące z nich:
– Umiejętność klasy 0 (zero) – zarządzanie; przykładowo: zarządzanie restauracją, zarządzanie kopalnią, kapitan przybrzeża (rybołówstwo);
– Umiejętność klasy A – profesjonaliści; głównie osoby posiadające dyplom ukończenia uczelni; przykładowo: lekarze, dentyści, architekci;
– Umiejętność klasy B – zawody techniczne i rzemieślnicze; głównie osoby posiadające ukończoną szkołę zawodową lub mające dyplom ukończenia uczelni lub posiadające uprawnienia do szkolenia do zawodów; przykładowo: kucharze, elektrycy hydraulicy;
– Umiejętności klasy C – praca pośrednia; głównie osoby posiadające ukończoną szkołę średnią lub szkolenia zawodowe; przykładowo: kierowcy ciężarówek długodystansowych, rzeźnicy.
– Umiejętności klasy D – praca nie wymagająca wyszkolenia, praca sezonowa; głównie osoby, które poddawane są szkoleniu po przyjęciu do pracy; przykładowo: personel sprzątający, pracownicy pól naftowych, zbieracze owoców.

can2

Możliwości pracy w poszczególnych miastach:

Vancouver – jako, że jest to, trzecia, co do wielkości i najszybciej rozwijająca się metropolia Kanady – rynek pracy oferuje dosyć bogate menu oraz stosunkowo dużą ilość miejsc. Ponadto miasto jest dużym centrum uniwersyteckim, a także miejscem docelowym turystów z całego świata. Nie powinieneś mieć większego problemu ze znalezieniem pracy, szczególnie na stanowiskach związanych z szeroko rozumianą obsługą klienta.

Whistler – to centrum rekreacji w pobliżu Vancouver, jest bardzo popularnym miejscem wyjazdów turystycznych – wiele ofert pracy dotyczy obsługi ruchu turystycznego. Najciekawsze i najlepiej płatne oferty można otrzymać podczas sezonu zimowego.

Calgary – jest najbogatszym miastem w Kanadzie, więc prawdopodobnie nie będziesz miał problemu ze znalezieniem pracy, jeśli posługujesz się biegle językiem angielskim. Płace osiągają nawet CAD$15,00. Wybierając calgary musisz jednak pamiętać – w miesiącach zimowych temperatura w regionie może spaść nawet do 40 stopni poniżej zera.

Ottawa – pomimo, że jest stolicą kraju – rynek pracy nie jest najciekawszy dla studentów zagranicznych.

Toronto – to największe, szybko rozwijające się miasto, które charakteryzuje się szczególnie dynamicznie rozwijającym się przemysłem budowlanym. Jest to miasto o wielkim potencjale, które oferuje szeroki rynek pracy, podobnie jak w Vancouver, jednak koszty życia są wyższe.

Montreal – oferuje stanowiska pracy głównie dla osób posługujących się zarówno językiem angielskim i francuskim. To bardzo czyste, zadbane miasto, bardzo popularne wśród turystów. Jeżeli spełniasz wymagania językowe – nie będziesz miał większych problemów ze znalezieniem pracy.

Quebec – podobnie jak Montreal oferuje stanowiska pracy ludziom posługującym się językiem francuskim. Jest jednak zdecydowanie mniejszym, spokojniejszym i bardziej kameralnym miastem.

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Poradnik

Kobieta w związku z naturą

Kobieta w związku z naturą   0

Jest naturopatą dietetykiem, terapeutką pracy z ciałem, autorką książki „Kobieta w związku z naturą”. W 2016 roku ukończyła College of Naturopathic Medicine w Dublinie. Prowadzi warsztaty, wykłady i spotkania, współprowadziła [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!