SwimathonPrevious Article
Savoir vivre dla mężczyzn - Ciekawostki i rady na temat prowadzenia swojej damy pod rękęNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Pokarmy stałe w diecie dziecka

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Pokarmy stałe w diecie dziecka

Wszyscy rodzice chcą zapewnić swoim dzieciom jak najlepszy start w życiu. Od tego, jak się dziecko odżywia, w dużej mierze zależy jego stan zdrowia w przyszłości.

Obecnie zaleca się rozpoczęcie podawania pokarmów stałych od 6. miesiąca życia. Wszystkie składniki odżywcze, jakie potrzebne są dziecku w pierwszych sześciu miesiącach życia, znajdują się w mleku matki lub w sztucznym pokarmie, ale po sześciu miesiącach zwiększa się zapotrzebowanie dziecka na żelazo i inne składniki odżywcze, których samo mleko nie dostarcza. Należy stopniowo wprowadzać coraz więcej różnych pokarmów stałych, tak aby w wieku 12-stu

miesięcy stanowiły one główną część diety malucha. Taki urozmaicony sposób odżywiania stanowi gwarancję właściwego rozwoju dziecka.

Jak rozpocząć wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka?

• Należy przeznaczyć sporo czasu na karmienie, szczególnie na początku. Do tej pory dziecko znało tylko pokarm spływający ciągłym strumieniem z sutka lub butelki. Dziecko musi się nauczyć przemieszczać pokarmy stałe z przodu języka do tyłu, aby je połykać. Jedzenie jest inne w smaku i konsystencji, dlatego to trochę potrwa, zanim dziecko się do niego przyzwyczai. Należy wybrać taką porę dnia, w której i mama i dziecko będą zrelaksowani.

• Nie wolno dodawać pokarmów stałych (w tym sucharków) do butelki, ponieważ mogą one spowodować zakrztuszenie lub uszkodzenie zębów.

• Wszystkie przybory używane do karmienia dziecka powinny być starannie umyte (a w przypadku dzieci poniżej 6 miesięcy także wysterylizowane). Niewielką ilość pokarmu włożyć do odpowiedniego naczynia i podgrzać (nie należy odgrzewać większej ilości jedzenia, aby się nie zmarnowało). Zawsze można podgrzać kolejną porcję, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jedzenie należy równomiernie podgrzać i zaczekać, aż nieco ostygnie. Przed podaniem dobrze wymieszać (jest to szczególnie istotne w przypadku pokarmów podgrzewanych w kuchence mikrofalowej). Resztki jedzenia należy wyrzucić, ponieważ powtórne podgrzewanie żywności jest niebezpieczne.

• Nie należy pozostawiać jedzącego dziecka samego ze względu na niebezpieczeństwo zakrztuszenia.

• Dziecka nie powinno się poganiać przy jedzeniu, ani karmić go na siłę. Dzieci na ogół wiedzą, kiedy są syte. Nie należy również spędzać zbyt dużo czasu na zachęcaniu dziecka do jedzenia – maluchy szybko się orientują, że odmawianie jedzenia to świetny sposób na zwrócenie na siebie uwagi lub otrzymanie słodkiego deseru zamiast głównego dania. Należy oczywiście zwracać na dziecko uwagę, rozmawiać z nim i wspólnie zjadać posiłki, ale kiedy dziecko nie chce jeść, najlepiej jest zrezygnować z dalszych prób karmienia.

• To dobry znak, kiedy dziecko zaczyna próbować jeść samodzielnie. Należy dać mu łyżeczkę i pomagać w nabieraniu jedzenia. To trochę potrwa, zanim dziecko nauczy się samo nabierać jedzenie, dlatego należy mu jednocześnie podawać pokarm z innej łyżeczki.

Gotowe pożywienie dla dzieci może być przydatne, ale nie należy nim zastępować pokarmów domowej roboty. Należy starać się używać jak najmniej gotowych produktów i zawsze ściśle przestrzegać instrukcji na opakowaniu. Jedzenie domowe jest bardziej urozmaicone pod względem smaku i konsystencji. Jest też tańsze i nie zawiera żadnych podejrzanych składników. W ten sposób też dzieci szybciej przyzwyczają się do jedzenia domowej roboty.

• Zmiksowane pokarmy można zamrażać w przykrytej tacce na kostki lodu. W zależności od potrzeb można potem rozmrażać jedną lub dwie kostki. W miarę jak dziecko zaczyna jeść więcej, można zamrażać większe ilości jedzenia w plastikowych pojemniczkach z pokrywkami.

• Roczne dziecko powinno mieć urozmaicony jadłospis i być przyzwyczajone do stałych godzin spożywania trzech posiłków dziennie (z napojem) i dwóch lub trzech przekąsek pomiędzy posiłkami. Podawanie różnego rodzaju pokarmów na tym etapie pozwoli przyzwyczaić dziecko do urozmaiconej, racjonalnej diety.

Czego nie należy podawać dziecku:

  • Sól. Do pokarmów podawanych niemowlętom nie powinno się w żadnym wypadku dodawać soli, ponieważ ich nerki nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Posiłki dla całej rodziny należy przygotowywać bez soli, aby dziecko mogło jeść to samo, co dorośli. Należy także unikać produktów o dużej zawartości soli, takich jak zupy w proszku, kostki rosołowe, czipsy, bekon, czy wędzone wędliny.

  • Cukier. Do pokarmów i napojów podawanych dziecku nie należy dodawać cukru, aby nie przyzwyczaiło się do słodkości i aby zapobiec próchnicy przy pojawieniu się pierwszych ząbków.

  • Miód. Miodu nie należy podawać dzieciom przed ukończeniem pierwszego roku życia, nawet do łagodzenia kaszlu. W miodzie często występują bakterie mogące wytwarzać toksyny w jelitach dziecka i powodować poważną chorobę (botulizm dziecięcy, inaczej zatrucie jadem kiełbasianym). Po ukończeniu 1. roku życia jelita dziecka są lepiej rozwinięte i bakterie nie mogą się w nich rozwijać, ale należy pamiętać o tym, że ze względu na dużą zawartość cukru miód może powodować te same problemy, co cukier (tj. próchnicę zębów).

  • Orzechy. Ze względu na ryzyko zakrztuszenia dzieciom poniżej 5. roku życia nie wolno podawać całych orzechów. Większość dzieci może bezpiecznie spożywać produkty zawierające orzeszki ziemne (arachidowe). Jeżeli jednak w rodzinie (tj. u rodziców lub rodzeństwa) występuje tendencja do astmy, egzemy lub kataru siennego, do 3. roku życia powinno się unikać podawania pokarmów zawierających orzeszki ziemne.

Wprowadzanie pokarmów stałych w skrócie:

6 miesięcy

• Pora rozpocząć wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka.

• Na początek należy podawać tylko niewielkie ilości pokarmów w postaci papki.

• Nie zaprzestawać podawania tej samej co do tej pory ilości mleka matki lub modyfikowanego.

Po kilku tygodniach

• Można zacząć wprowadzać nowe pokarmy i smaki.

• Jedzenie może mieć teraz gęstszą konsystencję – można zacząć podawać dziecku pokarmy z niewielką ilością miękkich cząsteczek.

• Należy zwiększyć liczbę karmień łyżeczką do dwóch lub trzech dziennie.

• Należy zacząć wprowadzać pokarmy do jedzenia paluszkami.

• Napoje należy zacząć podawać w kubeczku.

7 miesięcy

• Można podawać pokarmy rozgniecione widelcem.

• Na tym etapie powinno się już podawać trzy posiłki dziennie, a dziecko powinno za każdym razem zjadać coraz więcej.

• Po wprowadzeniu trzech posiłków dziennie można zacząć zmniejszać ilość podawanego mleka matki lub mleka modyfikowanego – ale nie należy zaprzestawać karmić dziecka piersią, jeśli się tego domaga lub podawać mu co najmniej 500-600 ml sztucznego pokarmu dziennie.

Od 9 miesięcy

Należy podawać trzy posiłki dziennie i przekąski pomiędzy posiłkami.

• Należy rozpocząć wprowadzanie posiekanych pokarmów.

• Należy starać się jak najbardziej urozmaicać dietę dziecka.

• Nie zaprzestawać karmić dziecka piersią, jeśli się tego domaga lub podawać mu co najmniej 500-600 ml sztucznego mleka dziennie.

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Poradnik

Savoir vivre dla mężczyzn: Polska ostryga, czyli sposób na kaca

Savoir vivre dla mężczyzn: Polska ostryga, czyli sposób na kaca   0

Każdemu z nas zdarzy się czasem zostać zaproszonym na przyjęcie, na którym zarówno przystawką, daniem głównym, jak i deserem jest alkohol. Oczywiście zawsze należy pamiętać o tym, aby pić z [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!